Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sura Lack & Mek AB

Org.nr Reg. 18 april 1994 Momsreg.nr SE556485601001

Sura Lack & Mek AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 1994. Sura Lack & Mek AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sura Lack & Mek AB redovisade 551 645 kronor i omsättning och 6 555 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bilreparationsverkstad, inköp och försäljning av reservdelar för bil och motorcykel, inköp och försäljning av bilar och motorcyklar, tävlingsverksamhet i roadracing, kapitalförvaltning samt uthyrning av arbetskraft och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
ELINGBOVÄGEN 120
735 91 SURAHAMMAR
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1994 | 32 år
Omsättningstillväxt
22,3 %
Omsättning CAGR 3 år
-4,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
551 645SEK
Eget kapital
1 016 103SEK
Omsättning
551 645 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
6 555 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
91,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
601,1 %
Vinstmarginal Svag
1,2 %
Soliditet Mycket bra
91,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sura Lack & Mek AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 541 644
Övrig omsättning 10 001
Omsättning 551 645
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -549 947
Rörelseresultat 1 698
Finansiella intäkter 4 879
Finansiella kostnader 22
Resultat efter finansnetto 6 555
Resultat före skatt 6 555
Skatt -
Årets resultat 6 555

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sura Lack & Mek AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 502 803
Summa anläggningstillgångar 502 803
Omsättningstillgångar
Varulager 57 133
Kundfordringar 18 823
Övriga kortfristiga fordringar 43 476
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 484 901
Summa omsättningstillgångar 604 333
SUMMA TILLGÅNGAR 1 107 136
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sura Lack & Mek AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 889 548
Fritt eget kapital 896 103
Summa eget kapital 1 016 103
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 13 241
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 60 792
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 17 000
Summa kortfristiga skulder 91 033
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 107 136

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
1,2 %
Kassalikviditet
601,1 %
Soliditet
91,8 %
Skuldsättningsgrad
0.09
Avkastning eget kapital | ROE
0,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
162 288SEK
Personalkostnad / anställd
162 288SEK
Rörelsemarginal
0,3 %
Nettomarginal
1,2 %
Vinstmarginal före skatt
1,2 %
Bruttomarginal
52,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
0,6 %
Skuldandel
8,2 %
Kontantkvot
532,7 %
Rörelsekapital
513 300SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.5ggr
Räntetäckningsgrad
299ggr
Omsättning / anställd
551 645SEK
Vinst / anställd
6 555SEK
Förädlingsvärde
163 986SEK
Förädlingsvärde / anställd
163 986SEK
Personalkostnadsandel
29,4 %
Bruttovinst
287 342SEK
Föreslagen utdelning
150 000SEK
Utdelningsandel
2288,3 %
Altman Z-score
6.19 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 150 000
Föreslås balanseras i ny räkning 746 103
Total föreslagen disposition 896 103

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 6 555
Balanseras i ny räkning -58 779 58 779

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 57 133

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sura Lack & Mek AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-04 sammandrag 2024-04 sammandrag 2025-04 jämförelseår 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - 150
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 639 660 451 542
Övrig omsättning - - 0 10
Omsättning - - 451 552
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −523 −550
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −72 2
Finansiella intäkter - - 13 5
Finansiella kostnader - - 0 0
Resultat efter finansnetto 27 86 −59 7
Resultat före skatt - - −59 7
Skatt på årets resultat - - - -
Årets resultat - - −59 7
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - 503 503
Anläggningstillgångar - - 503 503
Varulager - - 69 57
Kundfordringar - - 20 19
Kassa och bank - - 491 485
Omsättningstillgångar - - 587 604
Summa tillgångar - - 1 090 1 107
Aktiekapital - - 100 100
Fritt eget kapital - - 890 896
Eget kapital - - 1 010 1 016
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 17 13
Kortfristiga skulder - - 80 91
Summa eget kapital och skulder - - 1 090 1 107

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 15 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Lars-Erik Långkvist
    Signatär

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ELINGBOVÄGEN 120 Huvudkontor
ELINGBOVÄGEN 120
735 91 SURAHAMMAR
Surahammar, Västmanland 1-4 anställda Karta 022036184

Företag i samma bransch

SNI 95311 | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Långkvist Racing
För den del av verksamheten som avser tävlingsverksamhet i road- racing, jämte trimning och reparation.
12 februari 2011
Sura Lack & Mek AB
21 augusti 1996

Vanliga frågor om Sura Lack & Mek AB

Vad har Sura Lack & Mek AB för organisationsnummer?
Sura Lack & Mek AB har organisationsnummer 556485-6010.
Vilken företagsform har Sura Lack & Mek AB?
Sura Lack & Mek AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 april 1994.
Vilken adress har Sura Lack & Mek AB?
Sura Lack & Mek AB har den registrerade postadressen ELINGBOVÄGEN 120, 735 91 SURAHAMMAR. Enligt SCB har Sura Lack & Mek AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sura Lack & Mek AB?
Sura Lack & Mek AB omsatte 551 645 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sura Lack & Mek AB?
Sura Lack & Mek AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 6 555 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sura Lack & Mek AB?
Soliditeten i Sura Lack & Mek AB var 91,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sura Lack & Mek AB?
Sura Lack & Mek AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Sura Lack & Mek AB F-skatt?
Ja, Sura Lack & Mek AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sura Lack & Mek AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bilreparationsverkstad, inköp och försäljning av reservdelar för bil och motorcykel, inköp och försäljning av bilar och motorcyklar, tävlingsverksamhet i roadracing, kapitalförvaltning samt uthyrning av arbetskraft och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.