Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Svemac AB

Org.nr Reg. 8 december 2020 Säte Vetlanda Momsreg.nr SE559288288901

Svemac AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Vetlanda som registrerades 2020. Svemac AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Svemac AB redovisade 2,3 miljoner kronor i omsättning och 213 375 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Försäljning och service av Högtryckstvättar och tillbehör inom lantbruks-, fordons- och verkstadsindustri. Vidare skall företaget bedriva tillverkning och försäljning av rödfärgsprutor och avstrykare samt uthyrning av personal som reparatör av inom ovan industrier.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Svemac AB logotyp
Postadress
BÄCKABYVÄGEN 32
574 71 MYRESJÖ
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
2,6 %
Omsättning CAGR 4 år
2,1 %
Resultattillväxt
96,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 260 756SEK
Eget kapital
539 427SEK
Omsättning
2 260 756 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
213 375 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
38,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-01-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 februari 2025 → 31 januari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
92,7 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,4 %
Soliditet Bra
38,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Svemac AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 260 756
Övrig omsättning -
Omsättning 2 260 756
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 050 229
Rörelseresultat 210 527
Finansiella intäkter 2 835
Finansiella kostnader -13
Resultat efter finansnetto 213 375
Resultat före skatt 513 375
Skatt -110 014
Årets resultat 403 361

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Svemac AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 602 422
Kundfordringar 174 462
Övriga kortfristiga fordringar 36 266
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 7 449
Kassa och bank 586 216
Summa omsättningstillgångar 1 406 815
SUMMA TILLGÅNGAR 1 406 815
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Svemac AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 111 066
Fritt eget kapital 514 427
Summa eget kapital 539 427
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 223 777
Skatteskulder 103 295
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 467 332
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 72 984
Summa kortfristiga skulder 867 388
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 406 815

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,4 %
Kassalikviditet
92,7 %
Soliditet
38,3 %
Skuldsättningsgrad
1.61
Avkastning eget kapital | ROE
39,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
15,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
657 400SEK
Personalkostnad / anställd
657 400SEK
Rörelsemarginal
9,3 %
Nettomarginal
17,8 %
Vinstmarginal före skatt
22,7 %
Bruttomarginal
61,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
39,6 %
Skuldandel
61,7 %
Kontantkvot
67,6 %
Rörelsekapital
539 427SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.61ggr
Räntetäckningsgrad
16412.5ggr
Omsättning / anställd
2 260 756SEK
Vinst / anställd
213 375SEK
Effektiv skattesats
21,4 %
Förädlingsvärde
867 927SEK
Förädlingsvärde / anställd
867 927SEK
Personalkostnadsandel
29,1 %
Bruttovinst
1 381 063SEK
Altman Z-score
2.67 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 514 427
Total föreslagen disposition 514 427

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 403 361 403 361
Balanseras i ny räkning 84 171 -84 171 0
Justerat ingående eget kapital - - 136 066
Övrig rörelse - - 539 427

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer 602 422

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Svemac AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-01 2023-01 2024-01 2025-01 2026-01
Bokslutsperiod
Startdatum 8 december 2020 1 februari 2022 1 februari 2023 1 februari 2024 1 februari 2025
Slutdatum 31 januari 2022 31 januari 2023 31 januari 2024 31 januari 2025 31 januari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 067 2 647 1 962 2 203 2 261
Övrig omsättning 14 0 1 0 -
Omsättning 2 081 2 648 1 963 2 203 2 261
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 050 −2 668 −1 935 −2 098 −2 050
Rörelseresultat efter avskrivningar 31 −21 28 105 211
Finansiella intäkter - 0 2 4 3
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 31 −20 30 109 213
Resultat före skatt 31 −20 30 109 513
Skatt på årets resultat −8 −1 −6 −25 −110
Årets resultat 23 −20 24 84 403
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager 555 672 540 611 602
Kundfordringar 140 86 72 204 174
Kassa och bank 260 151 296 386 586
Omsättningstillgångar 977 927 923 1 209 1 407
Summa tillgångar 977 927 923 1 209 1 407
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 23 3 27 111 514
Eget kapital 48 28 52 136 539
Obeskattade reserver 300 300 300 300 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 439 378 376 360 -
Leverantörsskulder 23 94 34 182 224
Kortfristiga skulder 190 221 195 413 867
Summa eget kapital och skulder 977 927 923 1 209 1 407

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 1 juli 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jan Kronblad
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BÄCKABYVÄGEN 32 Huvudkontor
BÄCKABYVÄGEN 32
574 71 MYRESJÖ
Vetlanda, Jönköping 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 46649 | Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning | G | Handel

Vanliga frågor om Svemac AB

Vad har Svemac AB för organisationsnummer?
Svemac AB har organisationsnummer 559288-2889.
Vilken företagsform har Svemac AB?
Svemac AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 8 december 2020.
Var ligger Svemac AB?
Svemac AB har sitt säte i Vetlanda. Den registrerade postadressen är BÄCKABYVÄGEN 32, 574 71 MYRESJÖ. Enligt SCB har Svemac AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Svemac AB?
Svemac AB omsatte 2,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Svemac AB?
Svemac AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 213 375 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Svemac AB?
Soliditeten i Svemac AB var 38,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Svemac AB?
Svemac AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Svemac AB F-skatt?
Ja, Svemac AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Svemac AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Försäljning och service av Högtryckstvättar och tillbehör inom lantbruks-, fordons- och verkstadsindustri. Vidare skall företaget bedriva tillverkning och försäljning av rödfärgsprutor och avstrykare samt uthyrning av personal som reparatör av inom ovan industrier.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.