Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB

Org.nr Reg. 16 november 2010 Säte Malung-Sälen Momsreg.nr SE556825566401

T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB är ett aktivt aktiebolag inom insamling av icke-farligt avfall med säte i Malung-Sälen som registrerades 2010. T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB är registrerat för F-skatt och moms. T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB redovisade 355 001 kronor i omsättning och 133 570 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva snöröjning, sandning, materialhantering såsom hämtning av byggmaterial, sortering och bortforsling av bygg- avfall, byggnadsarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor E | Vattenförsörjning; avloppsrening, avfallshantering och sanering
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
NORRA HANTVERKARGATAN 12
782 33 MALUNG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2010 | 15 år
Omsättningstillväxt
44,7 %
Omsättning CAGR 4 år
10,5 %
Eget kapital
190 139SEK
Omsättning
355 001 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
133 570 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
81,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
497,7 %
Vinstmarginal Mycket bra
37,6 %
Soliditet Mycket bra
81,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 354 284
Övrig omsättning 717
Omsättning 355 001
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -221 427
Rörelseresultat 133 574
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 6
Resultat efter finansnetto 133 570
Resultat före skatt 133 570
Skatt -
Årets resultat 133 570

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 15 517
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 15 517
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 31 449
Övriga kortfristiga fordringar 17 924
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 169 153
Summa omsättningstillgångar 218 526
SUMMA TILLGÅNGAR 234 043
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 6 569
Fritt eget kapital 140 139
Summa eget kapital 190 139
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 716
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 28 188
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 15 000
Summa kortfristiga skulder 43 904
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 234 043

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
37,6 %
Kassalikviditet
497,7 %
Soliditet
81,2 %
Skuldsättningsgrad
0.23
Avkastning eget kapital | ROE
70,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
57,1 %
EBITDA
141 698SEK
Personalkostnader
1 000SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
37,7 %
Nettomarginal
37,7 %
Vinstmarginal före skatt
37,6 %
EBITDA-marginal
39,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
70,3 %
Skuldandel
18,8 %
Kontantkvot
385,3 %
Rörelsekapital
174 622SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.52ggr
Räntetäckningsgrad
22262.7ggr
Förädlingsvärde
142 698SEK
Personalkostnadsandel
0,3 %
Altman Z-score
5.66 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 50 139
Total föreslagen disposition 140 139

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 542 871 -527 354 - -8 124 15 517

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 133 570 133 570
Balanseras i ny räkning -29 550 29 550 0
Justerat ingående eget kapital - - 56 569
Övrig rörelse - - 190 139

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 238 489 249 245 354
Övrig omsättning - - 30 0 1
Omsättning 238 489 279 245 355
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −221 −472 −259 −275 −221
Rörelseresultat efter avskrivningar 17 18 20 −30 134
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 - 0
Resultat efter finansnetto 17 17 20 −30 134
Resultat före skatt 17 17 20 −30 134
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 17 17 20 −30 134
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 23 32 24 16
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 0 23 32 24 16
Varulager - - - - -
Kundfordringar 12 61 6 12 31
Kassa och bank 44 24 80 37 169
Omsättningstillgångar 101 88 86 66 219
Summa tillgångar 101 112 118 90 234
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital −1 16 36 7 140
Eget kapital 49 66 86 57 190
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 - - - -
Leverantörsskulder 20 19 4 7 1
Kortfristiga skulder 52 45 31 33 44
Summa eget kapital och skulder 101 112 118 90 234

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Tommie Sten
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
NORRA HANTVERKARGATAN 12 Huvudkontor
NORRA HANTVERKARGATAN 12
782 33 MALUNG
Malung, Dalarna Karta 0705213113

Företag i samma bransch

SNI 38110 | Insamling av icke-farligt avfall | E | Vattenförsörjning; avloppsrening, avfallshantering och sanering

Vanliga frågor om T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB

Vad har T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB för organisationsnummer?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB har organisationsnummer 556825-5664.
Vilken företagsform har T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 16 november 2010.
Var ligger T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB har sitt säte i Malung-Sälen. Den registrerade postadressen är NORRA HANTVERKARGATAN 12, 782 33 MALUNG. Enligt SCB har T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB omsatte 355 001 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 133 570 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
Soliditeten i T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB var 81,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Har T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB F-skatt?
Ja, T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör T. Steen Bygg & Entreprenad i Malung AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva snöröjning, sandning, materialhantering såsom hämtning av byggmaterial, sortering och bortforsling av bygg- avfall, byggnadsarbeten, samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.