Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Taklab1 AB

Org.nr Reg. 22 juni 2016 Momsreg.nr SE559067364501

Taklab1 AB är ett aktivt aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt som registrerades 2016. Taklab1 AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Taklab1 AB redovisade 7,9 miljoner kronor i omsättning och 831 506 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Rengöring och lokalvård

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Tye Holding AB 556917-5861 | äger 100,0 %
Taklab1 AB logotyp
Postadress
BOX 5087
c/o TAKLAB1 AB
650 05 KARLSTAD
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
19,6 %
Omsättning CAGR 3 år
-3,4 %
Resultattillväxt
189,4 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 315 587SEK
Eget kapital
1 049 444SEK
Omsättning
7 893 524 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
831 506 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
27,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
119,2 %
Vinstmarginal Bra
10,7 %
Soliditet Bra
27,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Taklab1 AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 694 853
Övrig omsättning 198 671
Omsättning 7 893 524
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -7 049 096
Rörelseresultat 844 428
Finansiella intäkter 2 078
Finansiella kostnader 15 000
Resultat efter finansnetto 831 506
Resultat före skatt -8 494
Skatt -688
Årets resultat -9 182

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Taklab1 AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 555 979
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 555 979
Omsättningstillgångar
Varulager 135 320
Kundfordringar 865 984
Övriga kortfristiga fordringar 522 606
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 89 633
Kassa och bank 1 347 339
Summa omsättningstillgångar 3 257 546
SUMMA TILLGÅNGAR 3 813 525
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Taklab1 AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 1 008 626
Fritt eget kapital 999 444
Summa eget kapital 1 049 444
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 145 167
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 145 167
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 52 788
Leverantörsskulder 127 999
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 1 703 896
Övriga kortfristiga skulder 421 004
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 313 227
Summa kortfristiga skulder 2 618 914
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 813 525

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,7 %
Kassalikviditet
119,2 %
Soliditet
27,5 %
Skuldsättningsgrad
2.63
Avkastning eget kapital | ROE
79,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
22,2 %
EBITDA
957 564SEK
Personalkostnader
2 713 851SEK
Personalkostnad / anställd
452 308SEK
Rörelsemarginal
11,0 %
Nettomarginal
-0,1 %
Vinstmarginal före skatt
-0,1 %
EBITDA-marginal
12,1 %
Bruttomarginal
87,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
70,9 %
Skuldandel
72,5 %
Kontantkvot
51,4 %
Rörelsekapital
638 632SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.07ggr
Räntetäckningsgrad
56.4ggr
Omsättning / anställd
1 315 587SEK
Vinst / anställd
138 584SEK
Förädlingsvärde
3 671 415SEK
Förädlingsvärde / anställd
611 902SEK
Personalkostnadsandel
34,4 %
Bruttovinst
6 939 686SEK
Föreslagen utdelning
950 000SEK
Räntebärande nettoskuld
-1 149 384SEK
Nettoskuld / EBITDA
-1.2ggr
Altman Z-score
3.21 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 950 000
Föreslås balanseras i ny räkning 49 444
Total föreslagen disposition 999 444

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Pågående nyanläggningar 0 - - - 0
Inventarier, verktyg och installationer 1 292 764 -736 785 0 -121 826 555 979

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -9 182 -9 182
Balanseras i ny räkning 79 635 -79 635 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 058 626
Övrig rörelse - - 1 049 444

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Pågående nyanläggningar & förskott 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 135 320
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 105 207
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 52 788
Resultaträkning - detalj
Aktiverat arbete för egen räkning 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 400 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -840 000

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Taklab1 AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-04 sammandrag 2024-04 sammandrag 2025-04 jämförelseår 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - 950
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 754 9 554 6 340 7 695
Övrig omsättning - - 4 199
Omsättning - - 6 600 7 894
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −6 297 −7 049
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 302 844
Finansiella intäkter - - 13 2
Finansiella kostnader - - −28 −15
Resultat efter finansnetto 366 535 287 832
Resultat före skatt - - 117 −8
Skatt på årets resultat - - −38 −1
Årets resultat - - 80 −9
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 568 556
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - 568 556
Varulager - - 102 135
Kundfordringar - - 882 866
Kassa och bank - - 445 1 347
Omsättningstillgångar - - 2 506 3 258
Summa tillgångar - - 3 073 3 814
Aktiekapital - - 50 50
Fritt eget kapital - - 1 009 999
Eget kapital - - 1 059 1 049
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - 258 145
Leverantörsskulder - - 188 128
Kortfristiga skulder - - 1 757 2 619
Summa eget kapital och skulder - - 3 073 3 814

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • P
    Peter Werne
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jonas Läckström
    Auktoriserad revisor

Koncern

Taklab1 AB ingår i en koncern.

Tye Holding AB 556917-5861
Taklab1 AB 559067-3645 - moderbolaget äger 100,0 %
Glans Fasadvård AB 559098-9470 - 70,0 %
Miljöspectra AB 556684-8015 - 100,0 %

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SKRAGGEVÄGEN 9 NORDSAN Huvudkontor
SKRAGGEVÄGEN 9 NORDSAN
663 41 HAMMARÖ
Hammarö, Värmland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43412 | Takarbeten av andra material än plåt | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Taklab1 AB

Vad har Taklab1 AB för organisationsnummer?
Taklab1 AB har organisationsnummer 559067-3645.
Vilken företagsform har Taklab1 AB?
Taklab1 AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 juni 2016.
Vilken adress har Taklab1 AB?
Taklab1 AB har den registrerade postadressen BOX 5087, 650 05 KARLSTAD. Enligt SCB har Taklab1 AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Taklab1 AB?
Taklab1 AB omsatte 7,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Taklab1 AB?
Taklab1 AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 831 506 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Taklab1 AB?
Soliditeten i Taklab1 AB var 27,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Taklab1 AB?
Den juridiska personen Taklab1 AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Vem äger Taklab1 AB?
Taklab1 AB ingår i en koncern. Moderbolag är Tye Holding AB (org.nr 556917-5861).
Har Taklab1 AB F-skatt?
Ja, Taklab1 AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Taklab1 AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Rengöring och lokalvård

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.