Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Talldungens Gårdshotell AB

Org.nr Reg. 29 mars 2011 Momsreg.nr SE556847791201

Talldungens Gårdshotell AB är ett aktivt aktiebolag inom hotellverksamhet utan restaurangrörelse som registrerades 2011. Talldungens Gårdshotell AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Talldungens Gårdshotell AB redovisade 22,4 miljoner kronor i omsättning och 1,6 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva hotell- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har även import av olivolja, charkuterier och köksutrustning samt grossist- och vidareförsäljning av de produkterna.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Brösabacken AB 559438-1294
Talldungens Gårdshotell AB logotyp
Postadress
BENGTEMÖLLEVÄGEN 7
273 50 BRÖSARP
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Litet företag I koncern Etablerat sedan 2011 | 15 år
Omsättningstillväxt
3,5 %
Omsättning CAGR 4 år
0,9 %
Resultattillväxt
-0,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 719 988SEK
Eget kapital
3 631 161SEK
Omsättning
22 359 849 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 593 982 SEK
Bokslut 2026
Anställda
13
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
38,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
112,4 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
7,1 %
Soliditet Bra
38,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Talldungens Gårdshotell AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 22 344 874
Övrig omsättning 14 975
Omsättning 22 359 849
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -20 763 366
Rörelseresultat 1 596 483
Finansiella intäkter 42
Finansiella kostnader 2 543
Resultat efter finansnetto 1 593 982
Resultat före skatt 1 830 417
Skatt -382 735
Årets resultat 1 447 682

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Talldungens Gårdshotell AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 058 898
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 1 058 898
Omsättningstillgångar
Varulager 2 162 265
Kundfordringar 98 370
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 257 502
Kassa och bank 1 823 004
Summa omsättningstillgångar 9 130 141
SUMMA TILLGÅNGAR 10 189 039
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Talldungens Gårdshotell AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 2 133 479
Fritt eget kapital 3 581 161
Summa eget kapital 3 631 161
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 240 000
Ackumulerade överavskrivningar 120 616
Summa obeskattade reserver 360 616
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 2 708 737
Leverantörsskulder 471 911
Skatteskulder 428 846
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 559 785
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 2 027 983
Summa kortfristiga skulder 6 197 262
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 10 189 039

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
7,1 %
Kassalikviditet
112,4 %
Soliditet
38,4 %
Skuldsättningsgrad
1.6
Avkastning eget kapital | ROE
40,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
15,7 %
EBITDA
2 053 385SEK
Personalkostnader
9 960 005SEK
Personalkostnad / anställd
766 154SEK
Rörelsemarginal
7,1 %
Nettomarginal
6,5 %
Vinstmarginal före skatt
8,2 %
EBITDA-marginal
9,2 %
Bruttomarginal
91,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
40,0 %
Skuldandel
64,4 %
Kontantkvot
29,4 %
Rörelsekapital
2 932 879SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.19ggr
Räntetäckningsgrad
627.8ggr
Omsättning / anställd
1 719 988SEK
Vinst / anställd
122 614SEK
Effektiv skattesats
20,9 %
Förädlingsvärde
12 013 390SEK
Förädlingsvärde / anställd
924 107SEK
Personalkostnadsandel
44,5 %
Bruttovinst
20 418 569SEK
Föreslagen utdelning
1 000 000SEK
Utdelningsandel
69,1 %
Altman Z-score
3.29 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 000 000
Föreslås balanseras i ny räkning 2 581 161
Total föreslagen disposition 3 581 161

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 373 379 -365 322 -
Förbättringsutgifter annans fastighet - - 149 264 -48 037 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 1 447 682
Balanseras i ny räkning 1 248 269 -1 248 269
Utdelning 400 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 384 205
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 2 162 265
Skulder - detalj
Förskott från kunder 2 708 737
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 66 435

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Talldungens Gårdshotell AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 400 1 000
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 21 585 19 422 20 941 21 492 22 345
Övrig omsättning - 24 129 114 15
Omsättning - 19 445 21 070 21 606 22 360
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −18 700 −20 631 −19 982 −20 763
Rörelseresultat efter avskrivningar - 745 439 1 625 1 596
Finansiella intäkter - 0 1 1 0
Finansiella kostnader - −1 −1 −17 −3
Resultat efter finansnetto 271 744 415 1 608 1 594
Resultat före skatt - 581 634 1 585 1 830
Skatt på årets resultat - −124 −145 −337 −383
Årets resultat - 458 489 1 248 1 448
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 1 522 1 254 1 316 1 059
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 1 522 1 254 1 316 1 059
Varulager - 1 711 1 933 2 239 2 162
Kundfordringar - 460 308 100 98
Kassa och bank - 3 371 1 484 1 032 1 823
Omsättningstillgångar - 5 619 7 848 8 047 9 130
Summa tillgångar - 7 142 9 102 9 363 10 189
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - 796 1 285 2 533 3 581
Eget kapital - 846 1 335 2 583 3 631
Obeskattade reserver - 843 574 597 361
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 571 741 510 472
Kortfristiga skulder - 5 453 7 193 6 182 6 197
Summa eget kapital och skulder - 7 142 9 102 9 363 10 189

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • E
    Erik Höök
    Signatär
  • D
    David Levung Höök
    Signatär

Revisorer

  • J
    Joachim Gabrielsson
    Auktoriserad revisor

Koncern

Talldungens Gårdshotell AB ingår i en koncern.

Brösabacken AB 559438-1294
Talldungens Gårdshotell AB 556847-7912
Porchetta AB 559431-9146

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BENGTEMÖLLEVÄGEN 7 Huvudkontor
BENGTEMÖLLEVÄGEN 7
273 50 BRÖSARP
Tomelilla, Skåne 20-49 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55103 | Hotellverksamhet utan restaurangrörelse | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Talldungens Gårdshotell AB

Vad har Talldungens Gårdshotell AB för organisationsnummer?
Talldungens Gårdshotell AB har organisationsnummer 556847-7912.
Vilken företagsform har Talldungens Gårdshotell AB?
Talldungens Gårdshotell AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 mars 2011.
Vilken adress har Talldungens Gårdshotell AB?
Talldungens Gårdshotell AB har den registrerade postadressen BENGTEMÖLLEVÄGEN 7, 273 50 BRÖSARP. Enligt SCB har Talldungens Gårdshotell AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Talldungens Gårdshotell AB?
Talldungens Gårdshotell AB omsatte 22,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Talldungens Gårdshotell AB?
Talldungens Gårdshotell AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Talldungens Gårdshotell AB?
Soliditeten i Talldungens Gårdshotell AB var 38,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Talldungens Gårdshotell AB?
Den juridiska personen Talldungens Gårdshotell AB hade i medeltal 13 anställda under 2026.
Vem äger Talldungens Gårdshotell AB?
Talldungens Gårdshotell AB ingår i en koncern. Moderbolag är Brösabacken AB (org.nr 559438-1294).
Har Talldungens Gårdshotell AB F-skatt?
Ja, Talldungens Gårdshotell AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Talldungens Gårdshotell AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva hotell- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har även import av olivolja, charkuterier och köksutrustning samt grossist- och vidareförsäljning av de produkterna.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.