Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 6 864 900 |
|---|---|
| Övrig omsättning | -42 857 |
| Omsättning | 6 911 761 |
| Lagerförändring | 89 718 |
| Rörelsekostnader | -6 111 101 |
| Rörelseresultat | 800 660 |
| Finansiella intäkter | 59 034 |
| Finansiella kostnader | 101 708 |
| Resultat efter finansnetto | 757 985 |
| Resultat före skatt | 757 985 |
| Skatt | -160 745 |
| Årets resultat | 597 240 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 877 294 |
| Finansiella anl.tillg. | - |
| Summa anläggningstillgångar | 877 294 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 156 606 |
| Kundfordringar | 100 996 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 10 880 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 212 288 |
| Kassa och bank | 500 541 |
| Summa omsättningstillgångar | 981 311 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 858 605 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 14 704 |
| Fritt eget kapital | 611 945 |
| Summa eget kapital | 661 945 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | 109 372 |
| Övriga långfristiga skulder | 356 374 |
| Summa långfristiga skulder | 465 746 |
| Kortfristiga skulder | |
| Förskott från kunder | 54 349 |
| Leverantörsskulder | 91 207 |
| Skatteskulder | 11 854 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 270 680 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 302 824 |
| Summa kortfristiga skulder | 730 914 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 1 858 605 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 250 000 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 361 945 |
| Total föreslagen disposition | 611 945 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | 301 356 | -270 655 | - | -16 309 | 30 701 |
| Förbättringsutgifter annans fastighet | 451 295 | -200 500 | 0 | -27 651 | 250 795 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 3 894 253 | -3 298 455 | 0 | -336 498 | 595 798 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 597 240 | 597 240 |
| Balanseras i ny räkning | 206 185 | -206 185 | 0 |
| Utdelning | 200 000 | 0 | 200 000 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Maskiner & andra tekniska anläggningar | 595 798 |
|---|---|
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 250 795 |
| Råvaror & förnödenheter | 156 606 |
|---|
| Förskott från kunder | 54 349 |
|---|---|
| Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år | 465 746 |
Ställda säkerheter & kredit
Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.
| Företagsinteckningar | 200 000 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Omsättningsökningen under året beror framför allt på ökad aktivitet och produktion i verksamheten. Kliniken har haft fler behandlare och därmed en högre behandlingskapacitet jämfört med föregående år, vilket har bidragit till den ökade omsättningen.