Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Tandläkare Patric Renström Aktiebolag

Org.nr Reg. 4 november 2004 Säte Linköping Momsreg.nr SE556669996201

Tandläkare Patric Renström Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Linköping som registrerades 2004. Tandläkare Patric Renström Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Tandläkare Patric Renström Aktiebolag redovisade 5,1 miljoner kronor i omsättning och 689 817 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik samt idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 5493001LV0LL5AT16E74
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag logotyp
Postadress
ÅGATAN 57
582 22 LINKÖPING
Öppna i Google Maps
Lönsam 9 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2004 | 22 år
Omsättningstillväxt
-0,1 %
Omsättning CAGR 4 år
4,6 %
Resultattillväxt
7,9 %
Anställningstillväxt
-25,0 %
Omsättning / anställd
1 693 882SEK
Eget kapital
648 986SEK
Omsättning
5 081 647 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
689 817 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
70,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
252,9 %
Vinstmarginal Bra
13,7 %
Soliditet Mycket bra
70,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Tandläkare Patric Renström Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 120 937
Övrig omsättning 0
Omsättning 5 081 647
Lagerförändring -39 290
Rörelsekostnader -4 399 132
Rörelseresultat 682 515
Finansiella intäkter 14 604
Finansiella kostnader 7 302
Resultat efter finansnetto 689 817
Resultat före skatt 689 817
Skatt -147 697
Årets resultat 542 120

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Tandläkare Patric Renström Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 116 111
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 116 111
Omsättningstillgångar
Varulager 111 425
Kundfordringar 115 181
Övriga kortfristiga fordringar 15 476
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 164 976
Kassa och bank 228 241
Summa omsättningstillgångar 810 764
SUMMA TILLGÅNGAR 926 875
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Tandläkare Patric Renström Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 6 866
Fritt eget kapital 548 986
Summa eget kapital 648 986
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 1 311
Summa långfristiga skulder 1 311
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 60
Leverantörsskulder 78 565
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 33 496
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 164 457
Summa kortfristiga skulder 276 578
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 926 875

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
13,7 %
Kassalikviditet
252,9 %
Soliditet
70,0 %
Skuldsättningsgrad
0.43
Avkastning eget kapital | ROE
106,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
75,2 %
EBITDA
766 759SEK
Personalkostnader
2 327 529SEK
Personalkostnad / anställd
775 843SEK
Rörelsemarginal
13,3 %
Nettomarginal
10,6 %
Vinstmarginal före skatt
13,6 %
EBITDA-marginal
15,1 %
Bruttomarginal
83,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
107,2 %
Skuldandel
30,0 %
Kontantkvot
82,5 %
Rörelsekapital
534 186SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.48ggr
Räntetäckningsgrad
95.5ggr
Omsättning / anställd
1 693 882SEK
Vinst / anställd
229 939SEK
Effektiv skattesats
21,4 %
Förädlingsvärde
3 094 288SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 031 429SEK
Personalkostnadsandel
45,8 %
Bruttovinst
4 252 206SEK
Föreslagen utdelning
530 000SEK
Utdelningsandel
97,8 %
Altman Z-score
9.2 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 530 000
Föreslås balanseras i ny räkning 18 986
Total föreslagen disposition 548 986

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3 275 620 -3 159 509 0 -81 645 116 111

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 542 120
Balanseras i ny räkning 503 957 -503 957
Utdelning 500 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 116 111
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 100 926
Pågående arbeten för annans räkning 10 499
Kortfristiga placeringar 175 465
Övriga kortfristiga placeringar 175 465
Skulder - detalj
Förskott från kunder 60
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 530 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 000 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Tandläkare Patric Renström Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 550 470 445 500 530
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 168 4 620 4 837 5 000 5 121
Övrig omsättning 86 76 43 42 0
Omsättning 4 243 4 731 4 847 5 089 5 082
Lagerförändring −11 35 −33 47 −39
Rörelsekostnader −3 550 −4 139 −4 297 −4 452 −4 399
Rörelseresultat efter avskrivningar 693 592 550 637 683
Finansiella intäkter 5 6 9 11 15
Finansiella kostnader −4 −8 −6 −9 −7
Resultat efter finansnetto 694 589 553 640 690
Resultat före skatt 694 589 553 640 690
Skatt på årets resultat −147 −123 −119 −136 −148
Årets resultat 547 466 434 504 542
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 0 - - - -
Materiella anläggningstillgångar 316 292 262 181 116
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 316 292 262 181 116
Varulager 105 146 104 151 111
Kundfordringar 64 89 105 143 115
Kassa och bank 391 149 49 37 228
Omsättningstillgångar 860 753 639 779 811
Summa tillgångar 1 177 1 045 902 960 927
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 568 484 448 507 549
Eget kapital 668 584 548 607 649
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 74 1 3 0 1
Leverantörsskulder 91 63 103 110 79
Kortfristiga skulder 435 460 351 353 277
Summa eget kapital och skulder 1 177 1 045 902 960 927

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 19 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Patric Renström
    Styrelseledamot

Revisorer

  • H
    Henrik Brandt
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ÅGATAN 57 Huvudkontor
ÅGATAN 57
582 22 LINKÖPING
Linköping, Östergötland 1-4 anställda Karta 013121942

Företag i samma bransch

SNI 86230 | Tandläkarverksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Tandläkare Patric Renström Aktiebolag

Vad har Tandläkare Patric Renström Aktiebolag för organisationsnummer?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag har organisationsnummer 556669-9962.
Vilken företagsform har Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 november 2004.
Var ligger Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag har sitt säte i Linköping. Den registrerade postadressen är ÅGATAN 57, 582 22 LINKÖPING. Enligt SCB har Tandläkare Patric Renström Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag omsatte 5,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 689 817 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Soliditeten i Tandläkare Patric Renström Aktiebolag var 70,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Tandläkare Patric Renström Aktiebolag hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Tandläkare Patric Renström Aktiebolag F-skatt?
Ja, Tandläkare Patric Renström Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Tandläkare Patric Renström Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva tandläkarpraktik samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.