Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Tanlux AB

Org.nr Reg. 1 september 2023 Säte Alingsås Momsreg.nr SE559446752301

Tanlux AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Alingsås som registrerades 2023. Tanlux AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Tanlux AB redovisade 60 254 kronor i omsättning och 38 075 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Företaget ska bedriva personalfri livsmedelsbutik.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige AB 559399-1069
Tanlux AB logotyp
Postadress
TRÄSSBERG STOREBACKA 1
531 93 LIDKÖPING
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättning CAGR 2 år
-72,6 %
Eget kapital
78 216SEK
Omsättning
60 254 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
38 075 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
84,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
652,2 %
Vinstmarginal Mycket bra
63,2 %
Soliditet Mycket bra
84,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Tanlux AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 60 254
Övrig omsättning -
Omsättning 60 254
Lagerförändring 0
Rörelsekostnader -22 181
Rörelseresultat 38 073
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 38 075
Resultat före skatt 38 075
Skatt -6 931
Årets resultat 31 144

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Tanlux AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 29 027
Övriga kortfristiga fordringar 1
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 1 871
Kassa och bank 61 482
Summa omsättningstillgångar 92 381
SUMMA TILLGÅNGAR 92 381
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Tanlux AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat -2 928
Fritt eget kapital 28 216
Summa eget kapital 78 216
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 6 931
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 7 234
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 14 165
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 92 381

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
63,2 %
Kassalikviditet
652,2 %
Soliditet
84,7 %
Skuldsättningsgrad
0.18
Avkastning eget kapital | ROE
48,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
41,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
63,2 %
Nettomarginal
51,7 %
Vinstmarginal före skatt
63,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
48,7 %
Skuldandel
15,3 %
Kontantkvot
434,0 %
Rörelsekapital
78 216SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.65ggr
Effektiv skattesats
18,2 %
Altman Z-score
4.83 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 28 216
Total föreslagen disposition 28 216

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 31 144 31 144
Balanseras i ny räkning -2 928 2 928 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret har bolaget genomgått ett ägarbyte då Enfro Holding AB (559374-1860) tillträtt som ny majoritetsägare efter MF SolariumService AB (559346-4687).Under räkenskapsåret har fokus främst legat på utveckling och färdigställande av bolagets mjukvaruprodukt inför kommersialisering. Utvecklingsarbetet har i huvudsak bedrivits genom ägarnas egna arbetsinsatser och resurser således har bolaget ännu inte belastats med några större utvecklingskostnader. Mindre försäljningsintäkter har genererats under året, och med en färdigställd produkt ligger grunden nu fast för fortsatt marknadsetablering.

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Tanlux AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 800 0 60
Övrig omsättning - - -
Omsättning 0 0 60
Lagerförändring −800 0 0
Rörelsekostnader −9 −4 −22
Rörelseresultat efter avskrivningar −9 −4 38
Finansiella intäkter 0 1 0
Finansiella kostnader - - -
Resultat efter finansnetto −9 −3 38
Resultat före skatt 0 −3 38
Skatt på årets resultat - - −7
Årets resultat 0 −3 31
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar - - -
Varulager - - -
Kundfordringar - - 29
Kassa och bank 42 47 61
Omsättningstillgångar 252 47 92
Summa tillgångar 252 47 92
Aktiekapital 50 50 50
Fritt eget kapital 0 −3 28
Eget kapital 50 47 78
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder 2 0 0
Kortfristiga skulder 202 0 14
Summa eget kapital och skulder 252 47 92

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • M
    Markus Front
    Verkställande direktör

Styrelse

  • D
    Donatas Krinickas
    Styrelseledamot
  • T
    Tomas Ljungblom
    Styrelseledamot

Koncern

Tanlux AB ingår i en koncern.

Tanlux AB 559446-7523

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TRÄSSBERG STOREBACKA 1 Huvudkontor
TRÄSSBERG STOREBACKA 1
531 93 LIDKÖPING
Lidköping, Västra Götaland Karta

Företag i samma bransch

SNI 47112 | Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad | G | Handel

Vanliga frågor om Tanlux AB

Vad har Tanlux AB för organisationsnummer?
Tanlux AB har organisationsnummer 559446-7523.
Vilken företagsform har Tanlux AB?
Tanlux AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 september 2023.
Var ligger Tanlux AB?
Tanlux AB har sitt säte i Alingsås. Den registrerade postadressen är TRÄSSBERG STOREBACKA 1, 531 93 LIDKÖPING. Enligt SCB har Tanlux AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Tanlux AB?
Tanlux AB omsatte 60 254 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Tanlux AB?
Tanlux AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 38 075 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Tanlux AB?
Soliditeten i Tanlux AB var 84,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vem äger Tanlux AB?
Tanlux AB ingår i en koncern. Moderbolag är 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige AB (org.nr 559399-1069).
Har Tanlux AB F-skatt?
Ja, Tanlux AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Tanlux AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget ska bedriva personalfri livsmedelsbutik.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.