Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Tara IT AB

Org.nr Reg. 20 april 2021 Momsreg.nr SE559313512101

Tara IT AB är ett aktivt aktiebolag inom dataprogrammering som registrerades 2021. Tara IT AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Tara IT AB redovisade 1,4 miljoner kronor i omsättning och 11 831 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och försäljning av mjuk- och hårdvara samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SOLHEMSBACKARNA 162
163 56 SPÅNGA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2021 | 5 år
Omsättningstillväxt
148,3 %
Omsättning CAGR 3 år
-6,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
715 864SEK
Eget kapital
105 445SEK
Omsättning
1 431 729 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
11 831 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
18,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
104,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
0,8 %
Soliditet Bra
18,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Tara IT AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 431 729
Övrig omsättning -
Omsättning 1 431 729
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 420 052
Rörelseresultat 11 677
Finansiella intäkter 154
Finansiella kostnader 161
Resultat efter finansnetto 11 831
Resultat före skatt 11 831
Skatt -2 994
Årets resultat 14 825

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Tara IT AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 86 961
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 86 961
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 328 000
Övriga kortfristiga fordringar 11 633
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 143 125
Summa omsättningstillgångar 482 758
SUMMA TILLGÅNGAR 569 719
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Tara IT AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 65 620
Fritt eget kapital 80 445
Summa eget kapital 105 445
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 135
Skatteskulder 6 764
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 452 881
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 4 629
Summa kortfristiga skulder 464 274
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 569 719

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
0,8 %
Kassalikviditet
104,0 %
Soliditet
18,5 %
Skuldsättningsgrad
4.4
Avkastning eget kapital | ROE
11,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,1 %
EBITDA
98 637SEK
Personalkostnader
1 235 724SEK
Personalkostnad / anställd
617 862SEK
Rörelsemarginal
0,8 %
Nettomarginal
1,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,8 %
EBITDA-marginal
6,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
11,2 %
Skuldandel
81,5 %
Kontantkvot
30,8 %
Rörelsekapital
18 484SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.51ggr
Räntetäckningsgrad
73.5ggr
Omsättning / anställd
715 864SEK
Vinst / anställd
5 916SEK
Effektiv skattesats
25,3 %
Förädlingsvärde
1 334 361SEK
Förädlingsvärde / anställd
667 180SEK
Personalkostnadsandel
86,3 %
Altman Z-score
2.79 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 80 445
Total föreslagen disposition 80 445

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 434 802 -347 841 - -86 960 86 961

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 14 825 14 825
Balanseras i ny räkning 20 234 -20 234 0
Justerat ingående eget kapital - - 90 620
Övrig rörelse - - 105 445

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Tara IT AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-03 sammandrag 2024-03 sammandrag 2025-03 jämförelseår 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 732 875 577 1 432
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - - 577 1 432
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −551 −1 420
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 25 12
Finansiella intäkter - - 0 0
Finansiella kostnader - - 0 0
Resultat efter finansnetto 315 −59 25 12
Resultat före skatt - - 25 12
Skatt på årets resultat - - −5 −3
Årets resultat - - 20 15
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 174 87
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - 174 87
Varulager - - - -
Kundfordringar - - - 328
Kassa och bank - - 217 143
Omsättningstillgångar - - 230 483
Summa tillgångar - - 404 570
Aktiekapital - - 25 25
Fritt eget kapital - - 66 80
Eget kapital - - 91 105
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 0 0
Kortfristiga skulder - - 313 464
Summa eget kapital och skulder - - 404 570

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 31 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Monjurul Islam
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SOLHEMSBACKARNA 162 Huvudkontor
SOLHEMSBACKARNA 162
163 56 SPÅNGA
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 62100 | Dataprogrammering | K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet

Vanliga frågor om Tara IT AB

Vad har Tara IT AB för organisationsnummer?
Tara IT AB har organisationsnummer 559313-5121.
Vilken företagsform har Tara IT AB?
Tara IT AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 april 2021.
Vilken adress har Tara IT AB?
Tara IT AB har den registrerade postadressen SOLHEMSBACKARNA 162, 163 56 SPÅNGA. Enligt SCB har Tara IT AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Tara IT AB?
Tara IT AB omsatte 1,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Tara IT AB?
Tara IT AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 11 831 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Tara IT AB?
Soliditeten i Tara IT AB var 18,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Tara IT AB?
Tara IT AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Tara IT AB F-skatt?
Ja, Tara IT AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Tara IT AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och försäljning av mjuk- och hårdvara samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.