Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB

Org.nr Reg. 28 februari 2022

THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB är ett aktivt aktiebolag inom detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost som registrerades 2022. THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB redovisade 1,7 miljoner kronor i omsättning och 21 593 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget kommer att bedriva butikshandel med grekiska delikatesser samt internethandel med grekiska delikatesser och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Mini Ellada Aktiebolag 556233-8326 | äger 100,0 %
Postadress
UPPLAGSVÄGEN 25
c/o MINI ELLADA AB
117 55 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-18,9 %
Omsättning CAGR 3 år
122,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 701 838SEK
Eget kapital
150 583SEK
Omsättning
1 701 838 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
21 593 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
45,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
148,6 %
Vinstmarginal Svag
2,0 %
Soliditet Mycket bra
45,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 718 638
Övrig omsättning 0
Omsättning 1 701 838
Lagerförändring -16 800
Rörelsekostnader -1 668 150
Rörelseresultat 33 688
Finansiella intäkter 140
Finansiella kostnader 12 235
Resultat efter finansnetto 21 593
Resultat före skatt 21 593
Skatt -8 297
Årets resultat 13 296

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 26 868
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 26 868
Omsättningstillgångar
Varulager 82 000
Kundfordringar 24 290
Övriga kortfristiga fordringar 35 609
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 1
Kassa och bank 140 323
Summa omsättningstillgångar 301 366
SUMMA TILLGÅNGAR 328 234
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 112 287
Fritt eget kapital 125 583
Summa eget kapital 150 583
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 30 000
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 30 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 84 615
Skatteskulder 8 297
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 54 739
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 147 651
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 328 234

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
2,0 %
Kassalikviditet
148,6 %
Soliditet
45,9 %
Skuldsättningsgrad
1.18
Avkastning eget kapital | ROE
14,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
10,3 %
EBITDA
49 121SEK
Personalkostnader
441 009SEK
Personalkostnad / anställd
441 009SEK
Rörelsemarginal
2,0 %
Nettomarginal
0,8 %
Vinstmarginal före skatt
1,3 %
EBITDA-marginal
2,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
18,7 %
Skuldandel
54,1 %
Kontantkvot
95,0 %
Rörelsekapital
153 715SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.18ggr
Räntetäckningsgrad
2.8ggr
Omsättning / anställd
1 701 838SEK
Vinst / anställd
21 593SEK
Effektiv skattesats
38,4 %
Förädlingsvärde
490 130SEK
Förädlingsvärde / anställd
490 130SEK
Personalkostnadsandel
25,9 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
6.53 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 125 583
Total föreslagen disposition 125 583

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 77 167 -50 299 - -15 433 26 868

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 13 296
Balanseras i ny räkning 6 271 -6 270

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 82 000
Skulder - detalj
Skulder till koncernföretag (långfr.) 30 000

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 28 februari 2022 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 0 - 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 120 2 045 1 719
Övrig omsättning - 7 0
Omsättning 155 2 100 1 702
Lagerförändring 35 48 −17
Rörelsekostnader −103 −2 090 −1 668
Rörelseresultat efter avskrivningar 52 10 34
Finansiella intäkter - 0 0
Finansiella kostnader 0 −2 −12
Resultat efter finansnetto 52 8 22
Resultat före skatt 52 8 22
Skatt på årets resultat −11 −2 −8
Årets resultat 41 6 13
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar 16 42 27
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar 16 42 27
Varulager 35 99 82
Kundfordringar - 21 24
Kassa och bank 71 69 140
Omsättningstillgångar 162 491 301
Summa tillgångar 178 533 328
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 41 112 126
Eget kapital 66 137 151
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - 0 30
Leverantörsskulder 96 199 85
Kortfristiga skulder 112 396 148
Summa eget kapital och skulder 178 533 328

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • A
    Anastasios Kefalidis
    Styrelseledamot

Koncern

THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB ingår i en koncern.

Öppna ägarnätverket
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB 559367-9318 - moderbolaget äger 100,0 %
GR GOURMETERIE AB 556901-6164 - 100,0 %

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SVEAVÄGEN 25 Huvudkontor
SVEAVÄGEN 25
111 34 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47272 | Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost | G | Handel

Vanliga frågor om THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB

Vad har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB för organisationsnummer?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB har organisationsnummer 559367-9318.
Vilken företagsform har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 28 februari 2022.
Vilken adress har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB har den registrerade postadressen UPPLAGSVÄGEN 25, 117 55 STOCKHOLM. Enligt SCB har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB omsatte 1,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 21 593 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
Soliditeten i THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB var 45,9 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
Den juridiska personen THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Vem äger THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB ingår i en koncern. Moderbolag är Mini Ellada Aktiebolag (org.nr 556233-8326).
Har THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB F-skatt?
Ja, THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör THE CHALLENGE by GREEK GOURMETERIE AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget kommer att bedriva butikshandel med grekiska delikatesser samt internethandel med grekiska delikatesser och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.