Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

The Mountain Studio Sweden AB

Org.nr Reg. 17 september 2020 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559271909901

The Mountain Studio Sweden AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2020. The Mountain Studio Sweden AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. The Mountain Studio Sweden AB redovisade 100,7 miljoner kronor i omsättning och −6,6 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att tillverka, marknadsföra samt försälja kläder och accessoarer samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
The Mountain Studio Sweden AB logotyp
Postadress
ÅREVÄGEN 76
837 52 ÅRE
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
71,6 %
Omsättning CAGR 4 år
44,3 %
Resultattillväxt
-11,6 %
Anställningstillväxt
21,7 %
Omsättning / anställd
27 586 120SEK
Eget kapital
38 083 896SEK
Omsättning
100 689 339 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-6 635 869 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3,6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
54,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
213,2 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-4,5 %
Soliditet Mycket bra
54,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för The Mountain Studio Sweden AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 97 290 291
Övrig omsättning 3 399 048
Omsättning 100 689 339
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -105 252 233
Rörelseresultat -4 562 894
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 2 080 573
Resultat efter finansnetto -6 635 869
Resultat före skatt -6 635 869
Skatt 0
Årets resultat -6 635 869

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för The Mountain Studio Sweden AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 318 606
Materiella anl.tillg. 1 364 649
Finansiella anl.tillg. 1 233 919
Summa anläggningstillgångar 2 917 174
Omsättningstillgångar
Varulager 35 040 657
Kundfordringar 4 075 956
Övriga kortfristiga fordringar 119 515
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 3 442 722
Kassa och bank 22 070 979
Summa omsättningstillgångar 66 590 181
SUMMA TILLGÅNGAR 69 507 355
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för The Mountain Studio Sweden AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 88 625
Reservfond -
Överkursfond 56 956 375
Bundet eget kapital 88 625
Balanserat resultat -12 325 235
Fritt eget kapital 37 995 271
Summa eget kapital 38 083 896
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Obligationslån 16 625 000
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 16 625 000
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 767 489
Leverantörsskulder 5 383 268
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 1 148 800
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 498 902
Summa kortfristiga skulder 14 798 459
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 69 507 355

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-4,5 %
Kassalikviditet
213,2 %
Soliditet
54,8 %
Skuldsättningsgrad
0.83
Avkastning eget kapital | ROE
-17,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-6,6 %
EBITDA
-3 625 685SEK
Personalkostnader
4 728 483SEK
Personalkostnad / anställd
1 295 475SEK
Rörelsemarginal
-4,7 %
Nettomarginal
-6,8 %
Vinstmarginal före skatt
-6,6 %
EBITDA-marginal
-3,6 %
Bruttomarginal
57,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-8,3 %
Skuldandel
45,2 %
Kontantkvot
149,1 %
Rörelsekapital
51 791 722SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.45ggr
Räntetäckningsgrad
-2.2ggr
Omsättning / anställd
27 586 120SEK
Vinst / anställd
-1 818 046SEK
Förädlingsvärde
1 102 798SEK
Förädlingsvärde / anställd
302 136SEK
Personalkostnadsandel
4,7 %
Bruttovinst
57 855 427SEK
Räntebärande nettoskuld
-5 445 979SEK
Altman Z-score
2.09 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 37 995 271
Total föreslagen disposition 37 995 271

Aktiekapitalets fördelning

Alla aktieslag som finns i bolaget - antal aktier och kvotvärde (samt rösträtt om olika klasser har olika styrka).

Aktieslag Antal aktier Kvotvärde / aktie
A 88 625 88625 SEK

Personalspecifikation

Detaljerad uppdelning av löner, pension och fördelning mellan styrelse, VD och övriga anställda.

Antal anställda (män) 0,8
Antal anställda (kvinnor) 2,8
Löner och andra ersättningar (totalt) 3 509 494
varav styrelse + VD 400 000
varav övriga anställda 3 109 494
Sociala kostnader (inkl. pension) 1 207 711

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 2 558 716 -1 194 067 1 327 500 -511 743 1 364 649
Långfristiga fordringar koncernföretag 1 840 352 - - - 1 840 352
Andelar i koncernföretag 1 233 919 - 1 224 365 - 1 233 919

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - - -6 635 869 -6 635 869
Balanseras i ny räkning - -5 948 130 5 948 130 0
Nyemission 16 625 - - 16 625 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Balanserade utvecklingsutgifter 318 606
Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 1 840 352
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0
Förskott till leverantörer 16 917 512
Skulder - detalj
Obligationslån 16 625 000
Förskott från kunder 767 489

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Grant Thornton Sweden AB

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för The Mountain Studio Sweden AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 sammandrag 2023-12 sammandrag 2024-12 sammandrag 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - 200 400
Löner övriga - - 1 285 3 109
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 23 220 39 212 56 592 97 290
Övrig omsättning - - 2 096 3 399
Omsättning - - 58 688 100 689
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −64 254 −105 252
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −5 566 −4 563
Finansiella intäkter - - - -
Finansiella kostnader - - −382 −2 081
Resultat efter finansnetto −5 984 207 −5 948 −6 636
Resultat före skatt - - −5 948 −6 636
Skatt på årets resultat - - 0 0
Årets resultat - - −5 948 −6 636
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - 573 319
Materiella anläggningstillgångar - - 2 047 1 365
Finansiella anläggningstillgångar - - 1 224 1 234
Anläggningstillgångar - - 3 845 2 917
Varulager - - 19 115 35 041
Kundfordringar - - 11 151 4 076
Kassa och bank - - 5 900 22 071
Omsättningstillgångar - - 37 808 66 590
Summa tillgångar 33 135 38 184 41 652 69 507
Aktiekapital - - 72 89
Fritt eget kapital - - 28 023 37 995
Eget kapital - - 28 095 38 084
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - 0 16 625
Leverantörsskulder - - 4 543 5 383
Kortfristiga skulder - - 13 558 14 798
Summa eget kapital och skulder - - 41 652 69 507

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 2 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • P
    Peter Blom
    Verkställande direktör
  • S
    Stig Gustav Engström
    Verkställande direktör

Styrelse

  • U
    Ulrika Olovsdotter Magnusson
    Ordförande
  • J
    Joakim Larsson
    Styrelseledamot
  • J
    Jennifer Ottosson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • O
    Olof Nordgaard
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ÅREVÄGEN 76 Huvudkontor
ÅREVÄGEN 76
837 52 ÅRE
Åre, Jämtland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47712 | Detaljhandel via internet eller postorder med kläder | G | Handel

Vanliga frågor om The Mountain Studio Sweden AB

Vad har The Mountain Studio Sweden AB för organisationsnummer?
The Mountain Studio Sweden AB har organisationsnummer 559271-9099.
Vilken företagsform har The Mountain Studio Sweden AB?
The Mountain Studio Sweden AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 17 september 2020.
Var ligger The Mountain Studio Sweden AB?
The Mountain Studio Sweden AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är ÅREVÄGEN 76, 837 52 ÅRE. Enligt SCB har The Mountain Studio Sweden AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för The Mountain Studio Sweden AB?
The Mountain Studio Sweden AB omsatte 100,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade The Mountain Studio Sweden AB?
The Mountain Studio Sweden AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −6,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade The Mountain Studio Sweden AB?
Soliditeten i The Mountain Studio Sweden AB var 54,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har The Mountain Studio Sweden AB?
The Mountain Studio Sweden AB hade i medeltal 3,6 anställda under 2026.
Har The Mountain Studio Sweden AB F-skatt?
Ja, The Mountain Studio Sweden AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör The Mountain Studio Sweden AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att tillverka, marknadsföra samt försälja kläder och accessoarer samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.