Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Topp städ i Stockholm AB

Org.nr Reg. 21 mars 2007 Säte Stockholm Momsreg.nr SE556726817101

Topp städ i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm som registrerades 2007. Topp städ i Stockholm AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Topp städ i Stockholm AB redovisade 5,4 miljoner kronor i omsättning och 356 942 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva verksamhet inom städbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Topp städ i Stockholm AB logotyp
Postadress
ENGELBREKTSVÄGEN 38
177 51 JÄRFÄLLA
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2007 | 19 år
Omsättningstillväxt
17,3 %
Omsättning CAGR 2 år
12,4 %
Resultattillväxt
17,0 %
Anställningstillväxt
15,4 %
Omsättning / anställd
721 076SEK
Eget kapital
367 571SEK
Omsättning
5 408 073 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
356 942 SEK
Bokslut 2026
Anställda
7,5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
31,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
145,8 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,6 %
Soliditet Bra
31,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Topp städ i Stockholm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 389 882
Övrig omsättning 18 191
Omsättning 5 408 073
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 051 025
Rörelseresultat 357 048
Finansiella intäkter 0
Finansiella kostnader 106
Resultat efter finansnetto 356 942
Resultat före skatt 369 942
Skatt -86 396
Årets resultat 266 830

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Topp städ i Stockholm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 626 772
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 93 521
Kassa och bank 491 808
Summa omsättningstillgångar 1 212 101
SUMMA TILLGÅNGAR 1 212 101
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Topp städ i Stockholm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 742
Fritt eget kapital 267 571
Summa eget kapital 367 571
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 13 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 13 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 370 667
Skatteskulder 22 959
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 198 903
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 239 001
Summa kortfristiga skulder 831 530
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 212 101

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,6 %
Kassalikviditet
145,8 %
Soliditet
31,2 %
Skuldsättningsgrad
2.21
Avkastning eget kapital | ROE
94,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
29,5 %
EBITDA
357 048SEK
Personalkostnader
3 244 546SEK
Personalkostnad / anställd
432 606SEK
Rörelsemarginal
6,6 %
Nettomarginal
5,0 %
Vinstmarginal före skatt
6,8 %
EBITDA-marginal
6,6 %
Bruttomarginal
84,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
93,8 %
Skuldandel
69,7 %
Kontantkvot
59,1 %
Rörelsekapital
380 571SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.46ggr
Räntetäckningsgrad
3368.4ggr
Omsättning / anställd
721 076SEK
Vinst / anställd
47 592SEK
Effektiv skattesats
23,4 %
Förädlingsvärde
3 601 594SEK
Förädlingsvärde / anställd
480 213SEK
Personalkostnadsandel
60,0 %
Bruttovinst
4 557 216SEK
Föreslagen utdelning
280 000SEK
Utdelningsandel
104,9 %
Altman Z-score
5.76 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 280 000
Föreslås balanseras i ny räkning 5 117
Total föreslagen disposition 285 117

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 39 520 -39 520 - -4 611 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 283 546 283 546
Balanseras i ny räkning 266 830 -266 830 0
Utdelning 266 000 - 266 000
Justerat ingående eget kapital - - 367 572
Övrig rörelse - - 385 118

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Topp städ i Stockholm AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-08 jämförelseår 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning - 266 280
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 162 4 591 5 390
Övrig omsättning 118 18 18
Omsättning 4 280 4 609 5 408
Lagerförändring - - -
Rörelsekostnader −4 258 −4 305 −5 051
Rörelseresultat efter avskrivningar 22 304 357
Finansiella intäkter 0 1 0
Finansiella kostnader 0 0 0
Resultat efter finansnetto 22 305 357
Resultat före skatt 9 345 370
Skatt på årets resultat −8 −78 −86
Årets resultat 1 1 267
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar 5 5 0
Finansiella anläggningstillgångar - - -
Anläggningstillgångar 5 5 0
Varulager - - -
Kundfordringar 347 347 627
Kassa och bank 426 426 492
Omsättningstillgångar 855 855 1 212
Summa tillgångar 860 860 1 212
Aktiekapital 100 100 100
Fritt eget kapital 1 1 268
Eget kapital 101 101 368
Obeskattade reserver 53 53 13
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder - - -
Leverantörsskulder 117 117 371
Kortfristiga skulder 706 706 832
Summa eget kapital och skulder 860 860 1 212

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 26 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • I
    Ibrahim Setkic
    Styrelseledamot

Revisorer

  • A
    Antony Deng
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ENGELBREKTSVÄGEN 38 BV Huvudkontor
ENGELBREKTSVÄGEN 38 BV
177 51 JÄRFÄLLA
Järfälla, Stockholm 10-19 anställda Karta 0733223495

Företag i samma bransch

SNI 81210 | Lokalvård | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Topp städ i Stockholm AB

Vad har Topp städ i Stockholm AB för organisationsnummer?
Topp städ i Stockholm AB har organisationsnummer 556726-8171.
Vilken företagsform har Topp städ i Stockholm AB?
Topp städ i Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 21 mars 2007.
Var ligger Topp städ i Stockholm AB?
Topp städ i Stockholm AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är ENGELBREKTSVÄGEN 38, 177 51 JÄRFÄLLA. Enligt SCB har Topp städ i Stockholm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Topp städ i Stockholm AB?
Topp städ i Stockholm AB omsatte 5,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Topp städ i Stockholm AB?
Topp städ i Stockholm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 356 942 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Topp städ i Stockholm AB?
Soliditeten i Topp städ i Stockholm AB var 31,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Topp städ i Stockholm AB?
Topp städ i Stockholm AB hade i medeltal 7,5 anställda under 2026.
Har Topp städ i Stockholm AB F-skatt?
Ja, Topp städ i Stockholm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Topp städ i Stockholm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva verksamhet inom städbranschen samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.