Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

T&S Moranson Invest AB

Org.nr Reg. 26 november 2015 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559037343601

T&S Moranson Invest AB är ett aktivt aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Stockholm som registrerades 2015. T&S Moranson Invest AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. T&S Moranson Invest AB redovisade 19,5 miljoner kronor i omsättning och 8,8 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Restaurang samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SÖNDERBORGSGATAN 2
c/o DANDRO
195 30 MÄRSTA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Litet företag Fristående Etablerat sedan 2015 | 10 år
Omsättningstillväxt
31,0 %
Resultattillväxt
217,8 %
Anställningstillväxt
8,0 %
Omsättning / anställd
721 091SEK
Eget kapital
10 108 360SEK
Omsättning
19 469 449 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
8 760 659 SEK
Bokslut 2026
Anställda
27
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
74,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
230,7 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,0 %
Soliditet Mycket bra
74,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för T&S Moranson Invest AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 19 469 449
Övrig omsättning -
Omsättning 19 469 449
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -17 743 450
Rörelseresultat 1 725 999
Finansiella intäkter 17 846
Finansiella kostnader 15 652
Resultat efter finansnetto 8 760 659
Resultat före skatt 8 320 659
Skatt -272 445
Årets resultat 1 549 549

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för T&S Moranson Invest AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 6 177 602
Summa anläggningstillgångar 6 177 602
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 453 670
Övriga kortfristiga fordringar 351 410
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 885 863
Kassa och bank 3 189 191
Summa omsättningstillgångar 8 253 431
SUMMA TILLGÅNGAR 14 431 033
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för T&S Moranson Invest AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 8 508 811
Fritt eget kapital 10 058 360
Summa eget kapital 10 108 360
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 745 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 745 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 10 591
Skatteskulder 1 124 764
Skulder till koncernföretag 0
Övriga kortfristiga skulder 1 221 583
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 1 220 735
Summa kortfristiga skulder 3 577 673
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 14 431 033

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,0 %
Kassalikviditet
230,7 %
Soliditet
74,1 %
Skuldsättningsgrad
0.35
Avkastning eget kapital | ROE
81,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
17 496 144SEK
Personalkostnad / anställd
648 005SEK
Rörelsemarginal
8,9 %
Nettomarginal
8,0 %
Vinstmarginal före skatt
42,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
16,1 %
Skuldandel
30,0 %
Kontantkvot
89,1 %
Rörelsekapital
4 675 758SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.35ggr
Räntetäckningsgrad
111.4ggr
Omsättning / anställd
721 091SEK
Vinst / anställd
324 469SEK
Effektiv skattesats
3,3 %
Förädlingsvärde
19 222 143SEK
Förädlingsvärde / anställd
711 931SEK
Personalkostnadsandel
89,9 %
Altman Z-score
3.43 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 14 856 575

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Långfristiga fordringar koncernföretag 0 - - - 0
Andelar i intresseföretag 1 728 009 - - - 1 728 009
Andelar i koncernföretag 4 348 607 - 450 000 - 4 348 607

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 8 048 214 8 048 214
Balanseras i ny räkning 1 549 549 -1 549 549 0
Justerat ingående eget kapital - - 10 108 361
Övrig rörelse - - 14 906 575

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 2 258 717
Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 1 050 000
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 6 903 583
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. -128 883

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter räkenskapsårets slut

Efter räkenskapsårets utgång har man etablerat verksamhet i Södertälje genom konceptet Madame Libanaise som drivs i bolaget BC

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för T&S Moranson Invest AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 jämförelseår 2023-03 2024-03 2025-03 jämförelseår 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 50 6 788 14 863 19 469
Övrig omsättning 12 63 0 - -
Omsättning 13 113 6 788 14 863 19 469
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −4 −31 −3 258 −11 800 −17 743
Rörelseresultat efter avskrivningar 9 82 3 530 3 063 1 726
Finansiella intäkter 31 0 - 2 18
Finansiella kostnader 0 −300 −154 −75 −16
Resultat efter finansnetto 1 359 3 040 4 658 2 757 8 761
Resultat före skatt 1 359 3 040 4 658 2 012 8 321
Skatt på årets resultat −1 0 −651 −462 −272
Årets resultat 1 358 3 040 4 008 1 550 1 550
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 4 244 7 428 5 832 6 178 6 178
Anläggningstillgångar 4 244 7 428 5 832 6 178 6 178
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 2 263 1 454 1 454
Kassa och bank 14 173 2 264 3 189 3 189
Omsättningstillgångar 20 3 170 10 369 8 253 8 253
Summa tillgångar 4 264 10 599 16 201 14 431 14 431
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 461 4 501 8 509 10 058 10 058
Eget kapital 1 511 4 551 8 559 10 108 10 108
Obeskattade reserver - - - 745 745
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 2 743 2 743 0 - -
Leverantörsskulder - - - 11 11
Kortfristiga skulder 10 3 305 7 642 3 578 3 578
Summa eget kapital och skulder 4 264 10 599 16 201 14 431 14 431

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Tomas Moranson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • N
    Nahir Yeniay
    Auktoriserad revisor
  • T
    Tobias Benne
    Godkänd revisor
  • C
    Claes Tobias Benne
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÖNDERBORGSGATAN 2 Huvudkontor
SÖNDERBORGSGATAN 2
195 30 MÄRSTA
Sigtuna, Stockholm 50-99 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 78201 | Personaluthyrning | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där T&S Moranson Invest AB står som sökande.

0 registrerade 1 totalt
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om T&S Moranson Invest AB

Vad har T&S Moranson Invest AB för organisationsnummer?
T&S Moranson Invest AB har organisationsnummer 559037-3436.
Vilken företagsform har T&S Moranson Invest AB?
T&S Moranson Invest AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 november 2015.
Var ligger T&S Moranson Invest AB?
T&S Moranson Invest AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är SÖNDERBORGSGATAN 2, 195 30 MÄRSTA. Enligt SCB har T&S Moranson Invest AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för T&S Moranson Invest AB?
T&S Moranson Invest AB omsatte 19,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade T&S Moranson Invest AB?
T&S Moranson Invest AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 8,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade T&S Moranson Invest AB?
Soliditeten i T&S Moranson Invest AB var 74,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har T&S Moranson Invest AB?
T&S Moranson Invest AB hade i medeltal 27 anställda under 2026.
Har T&S Moranson Invest AB F-skatt?
Ja, T&S Moranson Invest AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör T&S Moranson Invest AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom Restaurang samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.