Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

TSL Motors AB

Org.nr Reg. 6 februari 2025 Säte ARLANDASTAD Momsreg.nr SE559518559501

TSL Motors AB är ett aktivt aktiebolag med säte i ARLANDASTAD som registrerades 2025. TSL Motors AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. TSL Motors AB redovisade 1,5 miljoner kronor i omsättning och 23 143 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar, däck service samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
PIONJÄRVÄGEN 77
195 61 ARLANDASTAD
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2025 | 1 år
Omsättning / anställd
1 545 438SEK
Eget kapital
43 243SEK
Omsättning
1 545 438 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
23 143 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
11,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 6 februari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
24,4 %
Vinstmarginal Svag
1,6 %
Soliditet Tillfredsställande
11,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för TSL Motors AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 545 438
Övrig omsättning -
Omsättning 1 545 438
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 520 838
Rörelseresultat 24 600
Finansiella intäkter 2
Finansiella kostnader 1 459
Resultat efter finansnetto 23 143
Resultat före skatt 23 143
Skatt -4 900
Årets resultat 18 243

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för TSL Motors AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 153 731
Finansiella anl.tillg. 138 000
Summa anläggningstillgångar 291 731
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 13 638
Övriga kortfristiga fordringar -13 448
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 79 870
Summa omsättningstillgångar 80 060
SUMMA TILLGÅNGAR 371 791
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för TSL Motors AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 18 243
Summa eget kapital 43 243
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -62 510
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 383 258
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 800
Summa kortfristiga skulder 328 548
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 371 791

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
1,6 %
Kassalikviditet
24,4 %
Soliditet
11,6 %
Skuldsättningsgrad
7.6
Avkastning eget kapital | ROE
53,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
6,6 %
EBITDA
37 469SEK
Personalkostnader
114 986SEK
Personalkostnad / anställd
114 986SEK
Rörelsemarginal
1,6 %
Nettomarginal
1,2 %
Vinstmarginal före skatt
1,5 %
EBITDA-marginal
2,4 %
Bruttomarginal
54,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
56,9 %
Skuldandel
88,4 %
Kontantkvot
24,3 %
Rörelsekapital
-248 488SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.16ggr
Räntetäckningsgrad
16.9ggr
Omsättning / anställd
1 545 438SEK
Vinst / anställd
23 143SEK
Effektiv skattesats
21,2 %
Förädlingsvärde
152 455SEK
Förädlingsvärde / anställd
152 455SEK
Personalkostnadsandel
7,4 %
Bruttovinst
837 491SEK
Altman Z-score
3.93 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 18 243
Total föreslagen disposition 18 243

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 166 600 -12 869 166 600 -12 869 153 731

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 18 243 18 243
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 43 243

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Mortda Salam Zatki
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
PIONJÄRVÄGEN 77 Huvudkontor
PIONJÄRVÄGEN 77
195 61 ARLANDASTAD
Sigtuna, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 95311 | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om TSL Motors AB

Vad har TSL Motors AB för organisationsnummer?
TSL Motors AB har organisationsnummer 559518-5595.
Vilken företagsform har TSL Motors AB?
TSL Motors AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 6 februari 2025.
Var ligger TSL Motors AB?
TSL Motors AB har sitt säte i ARLANDASTAD. Den registrerade postadressen är PIONJÄRVÄGEN 77, 195 61 ARLANDASTAD. Enligt SCB har TSL Motors AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för TSL Motors AB?
TSL Motors AB omsatte 1,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade TSL Motors AB?
TSL Motors AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 23 143 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade TSL Motors AB?
Soliditeten i TSL Motors AB var 11,6 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har TSL Motors AB?
TSL Motors AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har TSL Motors AB F-skatt?
Ja, TSL Motors AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör TSL Motors AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar, däck service samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.