Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

ULAX STUDIOS AB

Org.nr Reg. 28 maj 2020 Momsreg.nr SE559257580601

ULAX STUDIOS AB är ett aktivt aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation som registrerades 2020. ULAX STUDIOS AB är registrerat för F-skatt och moms. ULAX STUDIOS AB redovisade 480 450 kronor i omsättning och 36 651 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget kommer bedriva styling, fotografering, workshops och utställningar, discjockey, konstnärlig konsultation samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
BRÄNNKYRKAGATAN 44
c/o C/o Bramme
118 22 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
-10,5 %
Omsättning CAGR 4 år
24,1 %
Resultattillväxt
-76,2 %
Eget kapital
36 734SEK
Omsättning
480 450 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
36 651 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
35,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
125,9 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,3 %
Soliditet Bra
35,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för ULAX STUDIOS AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 480 450
Övrig omsättning 0
Omsättning 480 450
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -440 821
Rörelseresultat 39 630
Finansiella intäkter 105
Finansiella kostnader 3 084
Resultat efter finansnetto 36 651
Resultat före skatt 36 651
Skatt -17 055
Årets resultat 11 431

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för ULAX STUDIOS AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 19 200
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 44 085
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 38 500
Kassa och bank 2 544
Summa omsättningstillgångar 104 329
SUMMA TILLGÅNGAR 104 329
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för ULAX STUDIOS AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 303
Fritt eget kapital 11 734
Summa eget kapital 36 734
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 3 036
Skatteskulder 20 694
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 43 864
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 67 594
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 104 329

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,3 %
Kassalikviditet
125,9 %
Soliditet
35,2 %
Skuldsättningsgrad
1.84
Avkastning eget kapital | ROE
99,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
38,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
21 459SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
8,2 %
Nettomarginal
2,4 %
Vinstmarginal före skatt
7,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
108,2 %
Skuldandel
64,8 %
Kontantkvot
3,8 %
Rörelsekapital
36 735SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.61ggr
Räntetäckningsgrad
12.9ggr
Effektiv skattesats
46,5 %
Förädlingsvärde
61 089SEK
Personalkostnadsandel
4,5 %
Altman Z-score
6.26 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 11 734
Total föreslagen disposition 11 734

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 11 431 11 431
Balanseras i ny räkning 137 983 -137 983 0
Utdelning 138 000 0 138 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 19 200
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Övriga skatter 8 165

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för ULAX STUDIOS AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 177 138 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 202 479 579 537 480
Övrig omsättning - - - - 0
Omsättning - 479 579 537 480
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −280 −404 −382 −441
Rörelseresultat efter avskrivningar - 199 175 154 40
Finansiella intäkter - 0 4 1 0
Finansiella kostnader - 0 0 −2 −3
Resultat efter finansnetto 90 199 179 154 37
Resultat före skatt - 199 179 154 37
Skatt på årets resultat - −42 −47 −16 −17
Årets resultat - 157 132 138 11
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - 19
Kundfordringar - 67 97 88 0
Kassa och bank - 50 201 84 3
Omsättningstillgångar - 426 485 367 104
Summa tillgångar - 426 485 367 104
Aktiekapital - 25 25 25 25
Fritt eget kapital - 229 177 138 12
Eget kapital - 254 202 163 37
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 26 0 38 3
Kortfristiga skulder - 173 283 204 68
Summa eget kapital och skulder - 426 485 367 104

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 30 juli 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Alexander Urombi
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BRÄNNKYRKAGATAN 44 Huvudkontor
BRÄNNKYRKAGATAN 44
118 22 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 74120 | Grafisk design och visuell kommunikation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om ULAX STUDIOS AB

Vad har ULAX STUDIOS AB för organisationsnummer?
ULAX STUDIOS AB har organisationsnummer 559257-5806.
Vilken företagsform har ULAX STUDIOS AB?
ULAX STUDIOS AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 28 maj 2020.
Vilken adress har ULAX STUDIOS AB?
ULAX STUDIOS AB har den registrerade postadressen BRÄNNKYRKAGATAN 44, 118 22 STOCKHOLM. Enligt SCB har ULAX STUDIOS AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för ULAX STUDIOS AB?
ULAX STUDIOS AB omsatte 480 450 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade ULAX STUDIOS AB?
ULAX STUDIOS AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 36 651 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade ULAX STUDIOS AB?
Soliditeten i ULAX STUDIOS AB var 35,2 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har ULAX STUDIOS AB F-skatt?
Ja, ULAX STUDIOS AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör ULAX STUDIOS AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget kommer bedriva styling, fotografering, workshops och utställningar, discjockey, konstnärlig konsultation samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.