Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Upper Layer Studio AB

Org.nr Reg. 16 juni 2022 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559385262601

Upper Layer Studio AB är ett aktivt aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Stockholm som registrerades 2022. Upper Layer Studio AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Upper Layer Studio AB redovisade 595 978 kronor i omsättning och 70 645 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom grafisk design såsom illustration och varumärken samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BOX 92138
c/o WIN WIN EKONOMI AB
120 08 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-0,3 %
Resultattillväxt
-35,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
595 978SEK
Eget kapital
255 587SEK
Omsättning
595 978 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
70 645 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
89,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
889,4 %
Vinstmarginal Bra
11,9 %
Soliditet Mycket bra
89,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Upper Layer Studio AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 595 575
Övrig omsättning 404
Omsättning 595 978
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -525 235
Rörelseresultat 70 743
Finansiella intäkter 0
Finansiella kostnader 98
Resultat efter finansnetto 70 645
Resultat före skatt 70 645
Skatt -14 572
Årets resultat 56 073

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Upper Layer Studio AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 6 928
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 6 928
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 11 442
Övriga kortfristiga fordringar 2
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 54 614
Kassa och bank 214 102
Summa omsättningstillgångar 280 160
SUMMA TILLGÅNGAR 287 088
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Upper Layer Studio AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 174 513
Fritt eget kapital 230 587
Summa eget kapital 255 587
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2 523
Skatteskulder 14 976
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 14 002
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 31 501
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 287 088

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
11,9 %
Kassalikviditet
889,4 %
Soliditet
89,0 %
Skuldsättningsgrad
0.12
Avkastning eget kapital | ROE
27,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
24,6 %
EBITDA
80 643SEK
Personalkostnader
429 039SEK
Personalkostnad / anställd
429 039SEK
Rörelsemarginal
11,9 %
Nettomarginal
9,4 %
Vinstmarginal före skatt
11,9 %
EBITDA-marginal
13,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
27,7 %
Skuldandel
11,0 %
Kontantkvot
679,7 %
Rörelsekapital
248 659SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.08ggr
Räntetäckningsgrad
721.9ggr
Omsättning / anställd
595 978SEK
Vinst / anställd
70 645SEK
Effektiv skattesats
20,6 %
Förädlingsvärde
509 682SEK
Förädlingsvärde / anställd
509 682SEK
Personalkostnadsandel
72,0 %
Föreslagen utdelning
56 000SEK
Utdelningsandel
99,9 %
Altman Z-score
7.38 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 56 000
Föreslås balanseras i ny räkning 174 587
Total föreslagen disposition 230 587

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 35 636 -28 708 - -11 879 6 928

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 56 073 56 073
Balanseras i ny räkning 86 901 -86 901 0

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Upper Layer Studio AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-05 2024-05 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 16 juni 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - 56
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 68 284 597 596
Övrig omsättning - 2 0 0
Omsättning 68 286 598 596
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −16 −227 −488 −525
Rörelseresultat efter avskrivningar 51 59 110 71
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader - - 0 0
Resultat efter finansnetto 51 59 109 71
Resultat före skatt 51 59 109 71
Skatt på årets resultat −11 −12 −23 −15
Årets resultat 41 47 87 56
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 29 17 7
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - 29 17 7
Varulager - - - -
Kundfordringar 53 22 13 11
Kassa och bank 20 87 146 214
Omsättningstillgångar 77 118 221 280
Summa tillgångar 77 146 238 287
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 41 88 175 231
Eget kapital 66 113 200 256
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 0 3
Kortfristiga skulder 11 34 38 32
Summa eget kapital och skulder 77 146 238 287

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 18 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • I
    Itamar Makover Boukai
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 74120 | Grafisk design och visuell kommunikation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Upper Layer Studio AB

Vad har Upper Layer Studio AB för organisationsnummer?
Upper Layer Studio AB har organisationsnummer 559385-2626.
Vilken företagsform har Upper Layer Studio AB?
Upper Layer Studio AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 16 juni 2022.
Var ligger Upper Layer Studio AB?
Upper Layer Studio AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är BOX 92138, 120 08 STOCKHOLM. Enligt SCB har Upper Layer Studio AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Upper Layer Studio AB?
Upper Layer Studio AB omsatte 595 978 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Upper Layer Studio AB?
Upper Layer Studio AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 70 645 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Upper Layer Studio AB?
Soliditeten i Upper Layer Studio AB var 89,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Upper Layer Studio AB?
Upper Layer Studio AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Upper Layer Studio AB F-skatt?
Ja, Upper Layer Studio AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Upper Layer Studio AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom grafisk design såsom illustration och varumärken samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.