Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 13 192 343 |
|---|---|
| Övrig omsättning | 0 |
| Omsättning | 13 192 343 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -13 101 596 |
| Rörelseresultat | 90 747 |
| Finansiella intäkter | 1 200 |
| Finansiella kostnader | 15 458 |
| Resultat efter finansnetto | 76 490 |
| Resultat före skatt | 76 490 |
| Skatt | -31 009 |
| Årets resultat | 45 481 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 597 708 |
| Finansiella anl.tillg. | 3 186 973 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 784 681 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 1 852 900 |
| Kundfordringar | 0 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 153 309 |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 168 017 |
| Kassa och bank | 7 005 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 200 198 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 5 984 879 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 296 953 |
| Fritt eget kapital | 342 434 |
| Summa eget kapital | 392 434 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | 167 681 |
| Kortfristiga skulder | |
| Förskott från kunder | 1 054 251 |
| Leverantörsskulder | 1 353 054 |
| Skatteskulder | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 1 365 127 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 343 151 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 309 181 |
| Summa kortfristiga skulder | 5 424 764 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 5 984 879 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 342 434 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 342 434 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | 756 278 | -644 886 | 70 328 | -14 631 | 111 392 |
| Förbättringsutgifter annans fastighet | 505 261 | -18 945 | 0 | 0 | 486 316 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 191 350 | - | - | - | 1 191 350 |
| Andelar i koncernföretag | 2 150 000 | - | 0 | - | 2 150 000 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 45 481 | 45 481 |
| Balanseras i ny räkning | 52 925 | -52 925 | 0 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 486 316 |
|---|
| Förskott från kunder | 1 054 251 |
|---|
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 0 |
|---|
| Övriga ställda säkerheter | 350 350 |
|---|
Ställda säkerheter & kredit
Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.
| Företagsinteckningar | 1 400 000 |
|---|---|
| Checkkredit - beviljat | 500 000 |
| Checkkredit - utnyttjat | 167 681 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under räkenskapsåret har bolaget förvärvat tre dotterbolag: NOVA Retail AB, org.nr 556955-6318, Kadru AB, org.nr 559502-9033 samt Krada AB, org.nr 559157-1145. Förvärven utgör ett led i bolagets fortsatta utveckling och expansion.