Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Västerås Bildemontering & Service AB

Org.nr Reg. 20 september 2019 Säte Företagets säte är Västerås Momsreg.nr SE559219249501

Västerås Bildemontering & Service AB är ett aktivt aktiebolag inom partihandel med uttjänta fordon med säte i Västerås som registrerades 2019. Västerås Bildemontering & Service AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Västerås Bildemontering & Service AB redovisade 2,4 miljoner kronor i omsättning och −34 304 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva bilskrot, försäljning av nya och begagnade bildelar, reparationer och försäljning av begagnade bilar, reparations och underhållsarbeten av maskiner, fastighetsuthyrning och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Västerås Bildemontering & Service AB logotyp
Postadress
VOLTMÄTARGATAN 5 & SERVICE AB
c/o VÄSTERÅS BILDEMONTERING
721 37 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2019 | 7 år
Omsättningstillväxt
-10,6 %
Omsättning CAGR 4 år
44,0 %
Resultattillväxt
-131,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
599 410SEK
Eget kapital
559 767SEK
Omsättning
2 397 639 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-34 304 SEK
Bokslut 2026
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
19,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
8,9 %
Vinstmarginal Svag
3,4 %
Soliditet Bra
19,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Västerås Bildemontering & Service AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 356 115
Övrig omsättning 41 524
Omsättning 2 397 639
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 315 917
Rörelseresultat 81 722
Finansiella intäkter 15
Finansiella kostnader 116 041
Resultat efter finansnetto -34 304
Resultat före skatt -34 304
Skatt -58 011
Årets resultat -92 315

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Västerås Bildemontering & Service AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 192 932
Finansiella anl.tillg. 650 000
Summa anläggningstillgångar 842 932
Omsättningstillgångar
Varulager 2 270 582
Kundfordringar 102 557
Övriga kortfristiga fordringar 38 957
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 8 878
Summa omsättningstillgångar 2 420 974
SUMMA TILLGÅNGAR 3 263 906
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Västerås Bildemontering & Service AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 602 082
Fritt eget kapital 509 767
Summa eget kapital 559 767
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 100 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Skulder till koncernföretag 11 500
Övriga långfristiga skulder 901 916
Summa långfristiga skulder 913 416
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 42 413
Leverantörsskulder 949 456
Skatteskulder 71 761
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 257 447
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 369 646
Summa kortfristiga skulder 1 690 723
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 263 906

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
3,4 %
Kassalikviditet
8,9 %
Soliditet
19,6 %
Skuldsättningsgrad
4.11
Avkastning eget kapital | ROE
-5,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,5 %
EBITDA
188 896SEK
Personalkostnader
908 170SEK
Personalkostnad / anställd
227 042SEK
Rörelsemarginal
3,5 %
Nettomarginal
-3,9 %
Vinstmarginal före skatt
-1,4 %
EBITDA-marginal
7,9 %
Bruttomarginal
86,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
5,2 %
Skuldandel
82,8 %
Kontantkvot
0,5 %
Rörelsekapital
730 251SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.73ggr
Räntetäckningsgrad
0.7ggr
Omsättning / anställd
599 410SEK
Vinst / anställd
-8 576SEK
Förädlingsvärde
1 097 066SEK
Förädlingsvärde / anställd
274 266SEK
Personalkostnadsandel
37,9 %
Bruttovinst
2 079 312SEK
Räntebärande nettoskuld
33 535SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.2ggr
Altman Z-score
1.2 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 509 767
Total föreslagen disposition 509 767

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 496 000 -303 068 50 000 -130 962 192 932
Andra långfristiga värdepappersinnehav 650 000 - 650 000 - 650 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -92 315 -92 315
Balanseras i ny räkning 79 904 -79 904 0
Justerat ingående eget kapital - - 652 082
Övrig rörelse - - 559 767

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 42 413
Skulder till koncernföretag (långfr.) 11 500

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 100 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Västerås Bildemontering & Service AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 jämförelseår 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 558 2 657 2 636 2 682 2 356
Övrig omsättning 0 1 155 0 42
Omsättning 558 2 658 2 791 2 682 2 398
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −504 −2 347 −2 324 −2 465 −2 316
Rörelseresultat efter avskrivningar 54 311 467 217 82
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 −6 −18 −109 −116
Resultat efter finansnetto 54 305 449 108 −34
Resultat före skatt 54 305 349 108 −34
Skatt på årets resultat −9 −75 −75 −28 −58
Årets resultat 45 230 274 80 −92
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 470 508 627 193
Finansiella anläggningstillgångar - - - 650 650
Anläggningstillgångar 0 470 508 1 277 843
Varulager 0 200 1 368 1 883 2 271
Kundfordringar 0 61 132 115 103
Kassa och bank 70 27 335 3 9
Omsättningstillgångar 77 333 1 842 2 051 2 421
Summa tillgångar 77 804 2 350 3 329 3 264
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 18 248 522 602 510
Eget kapital 68 298 572 652 560
Obeskattade reserver - - 100 100 100
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 100 922 923 913
Leverantörsskulder 0 150 309 931 949
Kortfristiga skulder 8 405 756 1 654 1 691
Summa eget kapital och skulder 77 804 2 350 3 329 3 264

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • V
    Viyan Hussein Al-Simery
    Signatär
  • A
    Amir Hussein Al-Simery
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VOLTMÄTARGATAN 5 & SERVICE AB Huvudkontor
VOLTMÄTARGATAN 5 & SERVICE AB
721 37 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 46871 | Partihandel med uttjänta fordon | G | Handel

Vanliga frågor om Västerås Bildemontering & Service AB

Vad har Västerås Bildemontering & Service AB för organisationsnummer?
Västerås Bildemontering & Service AB har organisationsnummer 559219-2495.
Vilken företagsform har Västerås Bildemontering & Service AB?
Västerås Bildemontering & Service AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 september 2019.
Var ligger Västerås Bildemontering & Service AB?
Västerås Bildemontering & Service AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är VOLTMÄTARGATAN 5 & SERVICE AB, 721 37 VÄSTERÅS. Enligt SCB har Västerås Bildemontering & Service AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Västerås Bildemontering & Service AB?
Västerås Bildemontering & Service AB omsatte 2,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Västerås Bildemontering & Service AB?
Västerås Bildemontering & Service AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −34 304 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Västerås Bildemontering & Service AB?
Soliditeten i Västerås Bildemontering & Service AB var 19,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Västerås Bildemontering & Service AB?
Västerås Bildemontering & Service AB hade i medeltal 4 anställda under 2026.
Har Västerås Bildemontering & Service AB F-skatt?
Ja, Västerås Bildemontering & Service AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Västerås Bildemontering & Service AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva bilskrot, försäljning av nya och begagnade bildelar, reparationer och försäljning av begagnade bilar, reparations och underhållsarbeten av maskiner, fastighetsuthyrning och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.