Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Västerås Industri Support AB

Org.nr Reg. 30 maj 2017 Säte Västerås Momsreg.nr SE559113809301

Västerås Industri Support AB är ett aktivt aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Västerås som registrerades 2017. Västerås Industri Support AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Västerås Industri Support AB redovisade 120 093 kronor i omsättning och 20 848 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reparation och serviceverksamhet av industri- och fordonsmaskiner. Reparationer, konstruktioner, konsultverksamhet, produktutveckling och installationer inom ovanstående områden och därtill hörande verksamhet. Grävarbeten, schakt- och demonteringsarbeten. Snickeri- och byggarbeten, renovering, om- och tillbyggnad. Entreprenader, projektlednings- och konsultationstjänster inom ovanstående områden.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BYHAGSVÄGEN 6 C
c/o FREDRIK PETTERSSON
726 30 SKULTUNA
Öppna i Google Maps
Lönsam 9 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2017 | 9 år
Omsättningstillväxt
-52,9 %
Omsättning CAGR 4 år
-25,3 %
Eget kapital
104 072SEK
Omsättning
120 093 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
20 848 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
81,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1976,8 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,0 %
Soliditet Mycket bra
81,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Västerås Industri Support AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 120 093
Övrig omsättning -
Omsättning 120 093
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -98 585
Rörelseresultat 21 508
Finansiella intäkter 115
Finansiella kostnader 775
Resultat efter finansnetto 20 848
Resultat före skatt 20 848
Skatt -4 330
Årets resultat 16 518

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Västerås Industri Support AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 13 414
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 13 414
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 25 238
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 89 122
Summa omsättningstillgångar 114 360
SUMMA TILLGÅNGAR 127 774
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Västerås Industri Support AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 37 554
Fritt eget kapital 54 072
Summa eget kapital 104 072
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 17 917
Summa långfristiga skulder 17 917
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 785
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 0
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 000
Summa kortfristiga skulder 5 785
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 127 774

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,0 %
Kassalikviditet
1976,8 %
Soliditet
81,5 %
Skuldsättningsgrad
0.23
Avkastning eget kapital | ROE
20,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
16,9 %
EBITDA
27 488SEK
Personalkostnader
4 490SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
17,9 %
Nettomarginal
13,8 %
Vinstmarginal före skatt
17,4 %
EBITDA-marginal
22,9 %
Bruttomarginal
63,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
17,7 %
Skuldandel
18,5 %
Kontantkvot
1540,6 %
Rörelsekapital
108 575SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.94ggr
Räntetäckningsgrad
27.9ggr
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
31 978SEK
Personalkostnadsandel
3,7 %
Bruttovinst
76 216SEK
Föreslagen utdelning
50 000SEK
Utdelningsandel
302,7 %
Altman Z-score
4.16 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 50 000
Föreslås balanseras i ny räkning 4 072
Total föreslagen disposition 54 072

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 29 903 -16 489 - -5 982 13 414

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 16 518 16 518
Balanseras i ny räkning 71 986 -71 986 0
Utdelning 35 000 - 35 000
Justerat ingående eget kapital - - 122 554
Övrig rörelse - - 104 072

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Västerås Industri Support AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 100 65 80 - 50
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 288 820 259 255 120
Övrig omsättning 98 4 0 - -
Omsättning 386 824 259 255 120
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −285 −735 −165 −164 −99
Rörelseresultat efter avskrivningar 101 88 95 91 22
Finansiella intäkter - 0 1 0 0
Finansiella kostnader −10 0 0 0 −1
Resultat efter finansnetto 91 88 95 91 21
Resultat före skatt 91 88 95 91 21
Skatt på årets resultat −19 −18 −19 −19 −4
Årets resultat 72 70 75 72 17
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 8 10 10 19 13
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 8 10 10 19 13
Varulager - - - - -
Kundfordringar 0 18 18 120 0
Kassa och bank 254 116 116 43 89
Omsättningstillgångar 266 154 154 154 114
Summa tillgångar 274 164 164 173 128
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 193 70 70 73 54
Eget kapital 243 120 120 123 104
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 - - 18 18
Leverantörsskulder 4 8 8 7 1
Kortfristiga skulder 31 43 43 32 6
Summa eget kapital och skulder 274 164 164 173 128

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • F
    Fanny Pettersson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BYHAGSVÄGEN 6 C Huvudkontor
BYHAGSVÄGEN 6 C
726 30 SKULTUNA
Västerås, Västmanland Karta

Företag i samma bransch

SNI 33120 | Reparation och underhåll av maskiner | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Västerås Industri Support AB

Vad har Västerås Industri Support AB för organisationsnummer?
Västerås Industri Support AB har organisationsnummer 559113-8093.
Vilken företagsform har Västerås Industri Support AB?
Västerås Industri Support AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 maj 2017.
Var ligger Västerås Industri Support AB?
Västerås Industri Support AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är BYHAGSVÄGEN 6 C, 726 30 SKULTUNA. Enligt SCB har Västerås Industri Support AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Västerås Industri Support AB?
Västerås Industri Support AB omsatte 120 093 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Västerås Industri Support AB?
Västerås Industri Support AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 20 848 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Västerås Industri Support AB?
Soliditeten i Västerås Industri Support AB var 81,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Västerås Industri Support AB F-skatt?
Ja, Västerås Industri Support AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Västerås Industri Support AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reparation och serviceverksamhet av industri- och fordonsmaskiner. Reparationer, konstruktioner, konsultverksamhet, produktutveckling och installationer inom ovanstående områden och därtill hörande verksamhet. Grävarbeten, schakt- och demonteringsarbeten. Snickeri- och byggarbeten, renovering, om- och tillbyggnad. Entreprenader, projektlednings- och konsultationstjänster inom ovanstående områden.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.