Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

V. Björklund Snickeri AB

Org.nr Reg. 15 januari 2020 Momsreg.nr SE559236996001

V. Björklund Snickeri AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av andra möbler och madrasser som registrerades 2020. V. Björklund Snickeri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. V. Björklund Snickeri AB redovisade 84 199 kronor i omsättning och −36 838 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Möbel-, båt- o inredningssnickerier jämte därmed förenlig verksamhet. Mäss- o utställningsverksamhet. Handel med värdepapper

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 636700X0CRDNHA95NJ92
V. Björklund Snickeri AB logotyp
Postadress
SIKTGATAN 5
162 50 VÄLLINGBY
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående EK under aktiekapital Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättning CAGR 4 år
-57,0 %
Eget kapital
22 735SEK
Omsättning
84 199 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-36 838 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
99,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet
-
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-43,4 %
Soliditet Mycket bra
99,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för V. Björklund Snickeri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 84 199
Övrig omsättning -
Omsättning 84 199
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -120 773
Rörelseresultat -36 574
Finansiella intäkter 1
Finansiella kostnader 265
Resultat efter finansnetto -36 838
Resultat före skatt -36 838
Skatt -
Årets resultat -36 838

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för V. Björklund Snickeri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 22 774
Övriga kortfristiga fordringar 102
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 0
Summa omsättningstillgångar 22 876
SUMMA TILLGÅNGAR 22 876
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för V. Björklund Snickeri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 95 877
Fritt eget kapital -2 265
Summa eget kapital 22 735
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 141
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 0
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 0
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 22 876

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-43,4 %
Kassalikviditet
-
Soliditet
99,4 %
Skuldsättningsgrad
0.01
Avkastning eget kapital | ROE
-162,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-159,9 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-43,4 %
Nettomarginal
-43,8 %
Vinstmarginal före skatt
-43,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-159,9 %
Skuldandel
0,6 %
Rörelsekapital
22 876SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.68ggr
Räntetäckningsgrad
-138ggr
Föreslagen utdelning
0SEK
Räntebärande nettoskuld
141SEK
Altman Z-score
70.69 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -2 265

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -98 142
Balanseras i ny räkning -36 838 36 838
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 9 620 -

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för V. Björklund Snickeri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 471 1 490 173 84 84
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 471 1 490 173 84 84
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 271 −1 537 −211 −121 −121
Rörelseresultat efter avskrivningar 200 −47 −38 −37 −37
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader −3 −1 0 0 0
Resultat efter finansnetto 197 −48 −39 −37 −37
Resultat före skatt 197 −48 −39 −37 −37
Skatt på årets resultat −42 0 - - -
Årets resultat 156 −48 −39 −37 −37
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar 111 117 117 117 23
Kassa och bank 356 118 18 1 0
Omsättningstillgångar 589 334 153 118 23
Summa tillgångar 589 334 153 118 23
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 210 162 123 86 −2
Eget kapital 235 187 148 111 23
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - 0
Leverantörsskulder 192 19 −6 0 -
Kortfristiga skulder 354 148 5 7 0
Summa eget kapital och skulder 589 334 153 118 23

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • V
    Victor Gustav Björklund
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SIKTGATAN 5 Huvudkontor
SIKTGATAN 5
162 50 VÄLLINGBY
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 31009 | Tillverkning av andra möbler och madrasser | C | Tillverkning

Vanliga frågor om V. Björklund Snickeri AB

Vad har V. Björklund Snickeri AB för organisationsnummer?
V. Björklund Snickeri AB har organisationsnummer 559236-9960.
Vilken företagsform har V. Björklund Snickeri AB?
V. Björklund Snickeri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 januari 2020.
Vilken adress har V. Björklund Snickeri AB?
V. Björklund Snickeri AB har den registrerade postadressen SIKTGATAN 5, 162 50 VÄLLINGBY. Enligt SCB har V. Björklund Snickeri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för V. Björklund Snickeri AB?
V. Björklund Snickeri AB omsatte 84 199 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade V. Björklund Snickeri AB?
V. Björklund Snickeri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −36 838 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade V. Björklund Snickeri AB?
Soliditeten i V. Björklund Snickeri AB var 99,4 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har V. Björklund Snickeri AB F-skatt?
Ja, V. Björklund Snickeri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör V. Björklund Snickeri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Möbel-, båt- o inredningssnickerier jämte därmed förenlig verksamhet. Mäss- o utställningsverksamhet. Handel med värdepapper

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.