Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

VA-it Skandinavien AB

Org.nr Reg. 8 januari 2018 Momsreg.nr SE559144194301

VA-it Skandinavien AB är ett aktivt aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik som registrerades 2018. VA-it Skandinavien AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. VA-it Skandinavien AB redovisade 11,3 miljoner kronor i omsättning och 477 568 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Konsultverksamhet inom industriell och kommunal VA, och att arbeta med automations och IT lösningar. Oberoende integratör när det gäller SCADA och leverantörsoberoende när det gäller hårdvara.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 9845007NF465EDC9EE50
VA-it Skandinavien AB logotyp
Postadress
RÅDMANSGATAN 1
582 46 LINKÖPING
Öppna i Google Maps
Lönsam 8 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2018 | 8 år
Omsättningstillväxt
23,8 %
Omsättning CAGR 4 år
55,3 %
Resultattillväxt
-64,3 %
Anställningstillväxt
25,0 %
Omsättning / anställd
2 262 856SEK
Eget kapital
1 265 798SEK
Omsättning
11 314 281 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
477 568 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
65,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 februari 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
358,6 %
Vinstmarginal Svag
4,3 %
Soliditet Mycket bra
65,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för VA-it Skandinavien AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 314 213
Övrig omsättning 68
Omsättning 11 314 281
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -11 626 578
Rörelseresultat -312 297
Finansiella intäkter 799 565
Finansiella kostnader 9 700
Resultat efter finansnetto 477 568
Resultat före skatt 340 568
Skatt -85 078
Årets resultat 255 490

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för VA-it Skandinavien AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 222 812
Övriga kortfristiga fordringar 11 084
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 742 941
Kassa och bank 1 276 705
Summa omsättningstillgångar 3 303 619
SUMMA TILLGÅNGAR 3 303 619
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för VA-it Skandinavien AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 960 308
Fritt eget kapital 1 215 798
Summa eget kapital 1 265 798
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 116 600
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 116 600
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 322 548
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 272 878
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 325 795
Summa kortfristiga skulder 921 221
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 303 619

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,3 %
Kassalikviditet
358,6 %
Soliditet
65,2 %
Skuldsättningsgrad
0.53
Avkastning eget kapital | ROE
22,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
14,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
6 835 066SEK
Personalkostnad / anställd
1 367 013SEK
Rörelsemarginal
-2,8 %
Nettomarginal
2,3 %
Vinstmarginal före skatt
3,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
20,5 %
Skuldandel
61,7 %
Kontantkvot
138,6 %
Rörelsekapital
2 382 398SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.42ggr
Räntetäckningsgrad
50.2ggr
Omsättning / anställd
2 262 856SEK
Vinst / anställd
95 514SEK
Effektiv skattesats
25,0 %
Förädlingsvärde
6 522 769SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 304 554SEK
Personalkostnadsandel
60,4 %
Altman Z-score
4.15 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 215 798
Total föreslagen disposition 1 215 798

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav - - 549 135 - -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 255 490
Balanseras i ny räkning 786 212 -786 212
Utdelning 1 000 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Kortfristiga placeringar 1 050 077
Övriga kortfristiga placeringar 1 050 077
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 200 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Räkenskapsåret har till följd av ändrat räkenskapsår förlängts till 14 månader.

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag ba.ks & co aktiebolag

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för VA-it Skandinavien AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-01 2023-01 2024-01 2025-01 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 februari 2021 1 februari 2022 1 februari 2023 1 februari 2024 1 februari 2025
Slutdatum 31 januari 2022 31 januari 2023 31 januari 2024 31 januari 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 200 204 1 000 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 944 3 898 9 268 9 039 11 314
Övrig omsättning 1 103 44 102 0
Omsättning 1 945 4 001 9 312 9 141 11 314
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 483 −3 247 −7 492 −7 805 −11 627
Rörelseresultat efter avskrivningar 463 754 1 820 1 336 −312
Finansiella intäkter - 0 1 5 800
Finansiella kostnader −5 −4 −2 −4 −10
Resultat efter finansnetto 458 750 1 819 1 337 478
Resultat före skatt 458 561 1 369 997 341
Skatt på årets resultat −96 −117 −286 −211 −85
Årets resultat 361 443 1 083 786 255
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - 501 0
Anläggningstillgångar - - - 501 0
Varulager - - - - -
Kundfordringar 268 662 1 773 1 121 223
Kassa och bank 422 732 2 284 2 790 1 277
Omsättningstillgångar 731 1 459 4 215 4 230 3 304
Summa tillgångar 731 1 459 4 215 4 730 3 304
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 362 495 1 378 1 960 1 216
Eget kapital 412 545 1 428 2 010 1 266
Obeskattade reserver - 189 639 980 1 117
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 47 240 655 169 323
Kortfristiga skulder 319 725 2 148 1 741 921
Summa eget kapital och skulder 731 1 459 4 215 4 730 3 304

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 14 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • J
    Jeremias Andersson
    Verkställande direktör

Styrelse

  • R
    Rickard Andersson
    Signatär
  • R
    Richard Gyllenspetz
    Signatär
  • R
    Rickard Andersson
    Styrelseledamot
  • R
    Robert Berginc
    Styrelseordförande

Revisorer

  • E
    Erik Westholm
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RÅDMANSGATAN 1 Huvudkontor
RÅDMANSGATAN 1
582 46 LINKÖPING
Linköping, Östergötland 5-9 anställda Karta 0707575554

Företag i samma bransch

SNI 71122 | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där VA-it Skandinavien AB står som sökande.

1 registrerade
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om VA-it Skandinavien AB

Vad har VA-it Skandinavien AB för organisationsnummer?
VA-it Skandinavien AB har organisationsnummer 559144-1943.
Vilken företagsform har VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 8 januari 2018.
Vilken adress har VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB har den registrerade postadressen RÅDMANSGATAN 1, 582 46 LINKÖPING. Enligt SCB har VA-it Skandinavien AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB omsatte 11,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 477 568 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade VA-it Skandinavien AB?
Soliditeten i VA-it Skandinavien AB var 65,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har VA-it Skandinavien AB F-skatt?
Ja, VA-it Skandinavien AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör VA-it Skandinavien AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Konsultverksamhet inom industriell och kommunal VA, och att arbeta med automations och IT lösningar. Oberoende integratör när det gäller SCADA och leverantörsoberoende när det gäller hårdvara.
Vilka varumärken har VA-it Skandinavien AB?
VA-it Skandinavien AB har 1 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra VA-IT.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.