Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Valla Metall och Träarbeten AB

Org.nr Reg. 25 maj 2015 Momsreg.nr SE559014874701

Valla Metall och Träarbeten AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2015. Valla Metall och Träarbeten AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Valla Metall och Träarbeten AB redovisade 1,5 miljoner kronor i omsättning och −379 901 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är handel med och reparationer av all slags fordon och handel med byggmaterial och att äga, förvalta, sälja, och hyra ut byggmaterial och fordon samt all tillhörande markarbeten för ombyggnad och tillbyggnad av fastigheter. Och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HÅLLSTA
641 62 VALLA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2015 | 11 år
Omsättningstillväxt
-15,2 %
Omsättning CAGR 4 år
-8,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
734 432SEK
Eget kapital
138 664SEK
Omsättning
1 468 864 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-379 901 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
64,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
205,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-25,9 %
Soliditet Mycket bra
64,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Valla Metall och Träarbeten AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 355 919
Övrig omsättning 112 945
Omsättning 1 468 864
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 849 242
Rörelseresultat -380 378
Finansiella intäkter 548
Finansiella kostnader 71
Resultat efter finansnetto -379 901
Resultat före skatt -379 901
Skatt -
Årets resultat -379 901

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Valla Metall och Träarbeten AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 59 982
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 59 982
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 34 540
Övriga kortfristiga fordringar 67 718
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 51 306
Summa omsättningstillgångar 153 564
SUMMA TILLGÅNGAR 213 546
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Valla Metall och Träarbeten AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 468 565
Fritt eget kapital 88 664
Summa eget kapital 138 664
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 17 112
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 47 770
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 10 000
Summa kortfristiga skulder 74 882
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 213 546

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-25,9 %
Kassalikviditet
205,1 %
Soliditet
64,9 %
Skuldsättningsgrad
0.54
Avkastning eget kapital | ROE
-274,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-177,9 %
EBITDA
-331 461SEK
Personalkostnader
568 054SEK
Personalkostnad / anställd
284 027SEK
Rörelsemarginal
-28,1 %
Nettomarginal
-28,0 %
Vinstmarginal före skatt
-25,9 %
EBITDA-marginal
-22,6 %
Bruttomarginal
67,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-273,9 %
Skuldandel
35,1 %
Kontantkvot
68,5 %
Rörelsekapital
78 682SEK
Kapitalomsättningshastighet
6.88ggr
Räntetäckningsgrad
-5349.7ggr
Omsättning / anställd
734 432SEK
Vinst / anställd
-189 950SEK
Förädlingsvärde
236 593SEK
Förädlingsvärde / anställd
118 296SEK
Personalkostnadsandel
38,7 %
Bruttovinst
991 759SEK
Altman Z-score
3.7 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 88 664
Total föreslagen disposition 88 664

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 298 500 -80 883 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -379 901
Balanseras i ny räkning -63 488 63 488

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Valla Metall och Träarbeten AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 029 2 090 1 517 1 784 1 356
Övrig omsättning 72 395 −12 −51 113
Omsättning 2 101 2 485 1 505 1 733 1 469
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 194 −2 201 −1 488 −1 797 −1 849
Rörelseresultat efter avskrivningar −93 284 18 −64 −380
Finansiella intäkter 1 0 0 1 1
Finansiella kostnader −7 −1 0 0 0
Resultat efter finansnetto −99 283 18 −63 −380
Resultat före skatt −77 283 18 −63 −380
Skatt på årets resultat 0 −43 −4 0 -
Årets resultat −77 240 14 −63 −380
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 352 202 156 219 60
Finansiella anläggningstillgångar - 9 5 2 0
Anläggningstillgångar 352 211 162 221 60
Varulager - - - - -
Kundfordringar 9 12 0 - 35
Kassa och bank 118 430 458 393 51
Omsättningstillgångar 183 466 513 457 154
Summa tillgångar 534 678 675 678 214
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 278 518 532 469 89
Eget kapital 328 568 582 519 139
Obeskattade reserver 0 - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 122 76 0 - -
Leverantörsskulder 11 0 −3 5 17
Kortfristiga skulder 84 33 93 160 75
Summa eget kapital och skulder 534 678 675 678 214

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 15 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • B
    Bo Tobias Thel
    Signatär

Fastställelseintyg

  • P
    Pär Gunnar Svensson
    Faststälelseintyg
  • B
    Bo Tobias Thel
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HÅLLSTA Huvudkontor
HÅLLSTA
641 62 VALLA
Katrineholm, Södermanland 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 46712 | Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon | G | Handel

Vanliga frågor om Valla Metall och Träarbeten AB

Vad har Valla Metall och Träarbeten AB för organisationsnummer?
Valla Metall och Träarbeten AB har organisationsnummer 559014-8747.
Vilken företagsform har Valla Metall och Träarbeten AB?
Valla Metall och Träarbeten AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 maj 2015.
Vilken adress har Valla Metall och Träarbeten AB?
Valla Metall och Träarbeten AB har den registrerade postadressen HÅLLSTA, 641 62 VALLA. Enligt SCB har Valla Metall och Träarbeten AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Valla Metall och Träarbeten AB?
Valla Metall och Träarbeten AB omsatte 1,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Valla Metall och Träarbeten AB?
Valla Metall och Träarbeten AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −379 901 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Valla Metall och Träarbeten AB?
Soliditeten i Valla Metall och Träarbeten AB var 64,9 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Valla Metall och Träarbeten AB?
Valla Metall och Träarbeten AB hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har Valla Metall och Träarbeten AB F-skatt?
Ja, Valla Metall och Träarbeten AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Valla Metall och Träarbeten AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är handel med och reparationer av all slags fordon och handel med byggmaterial och att äga, förvalta, sälja, och hyra ut byggmaterial och fordon samt all tillhörande markarbeten för ombyggnad och tillbyggnad av fastigheter. Och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.