Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Vallentuna Entreprenad AB

Org.nr Reg. 19 mars 2019 Momsreg.nr SE559199146701

Vallentuna Entreprenad AB är ett aktivt aktiebolag inom mark- och grundarbeten som registrerades 2019. Vallentuna Entreprenad AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Vallentuna Entreprenad AB redovisade 11,2 miljoner kronor i omsättning och −2,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet, innefattande schaktarbete, grävarbete, grundläggning för byggnader, kabelläggning, fiber och elkablar, köp och försäljning av fordon och entreprenadmaskiner. Samt reparation av dessa, tillverkning av entreprenad tillbehör och redskap, samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även kunna äga och hyra ut fastigheter.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SYLVENIUSGATAN 2
c/o S-EKONOMI AB
754 50 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2019 | 7 år
Omsättningstillväxt
-17,2 %
Omsättning CAGR 4 år
15,6 %
Resultattillväxt
-126,9 %
Anställningstillväxt
-22,7 %
Omsättning / anställd
1 645 877SEK
Eget kapital
118 186SEK
Omsättning
11 191 966 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-2 092 882 SEK
Bokslut 2025
Anställda
6,8
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
1,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
41,7 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-15,9 %
Soliditet Inte tillfredsställande
1,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Vallentuna Entreprenad AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 10 204 175
Övrig omsättning 987 791
Omsättning 11 191 966
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -12 971 595
Rörelseresultat -1 779 629
Finansiella intäkter 2 253
Finansiella kostnader 315 506
Resultat efter finansnetto -2 092 882
Resultat före skatt -1 942 882
Skatt -
Årets resultat -1 942 882

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Vallentuna Entreprenad AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 6 774 863
Finansiella anl.tillg. 75 000
Summa anläggningstillgångar 6 849 863
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 688 663
Övriga kortfristiga fordringar 148 992
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 142 903
Kassa och bank 651 066
Summa omsättningstillgångar 1 925 799
SUMMA TILLGÅNGAR 8 775 662
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Vallentuna Entreprenad AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 2 011 068
Fritt eget kapital 68 186
Summa eget kapital 118 186
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 4 036 756
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 4 036 756
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 530 312
Leverantörsskulder 511 812
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag 411 148
Övriga kortfristiga skulder 1 426 454
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 740 994
Summa kortfristiga skulder 4 620 720
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 8 775 662

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-15,9 %
Kassalikviditet
41,7 %
Soliditet
1,3 %
Skuldsättningsgrad
73.25
Avkastning eget kapital | ROE
-1770,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-20,3 %
EBITDA
383 675SEK
Personalkostnader
5 020 230SEK
Personalkostnad / anställd
738 269SEK
Rörelsemarginal
-17,4 %
Nettomarginal
-19,0 %
Vinstmarginal före skatt
-17,4 %
EBITDA-marginal
3,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-42,8 %
Skuldandel
98,7 %
Kontantkvot
14,1 %
Rörelsekapital
-2 694 921SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.28ggr
Räntetäckningsgrad
-5.6ggr
Omsättning / anställd
1 645 877SEK
Vinst / anställd
-307 777SEK
Förädlingsvärde
5 403 905SEK
Förädlingsvärde / anställd
794 692SEK
Personalkostnadsandel
44,9 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Räntebärande nettoskuld
4 916 002SEK
Nettoskuld / EBITDA
12.8ggr
Altman Z-score
0.51 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 68 186
Total föreslagen disposition 68 186

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 936 386 -1 039 274 182 900 -281 757 897 112
Förbättringsutgifter annans fastighet 65 000 -9 208 65 000 -2 708 55 792
Andra långfristiga fordringar 0 - - - 0
Maskiner och andra tekniska anläggningar 10 479 000 -4 657 041 4 145 000 -1 478 876 5 821 959
Andelar i koncernföretag 75 000 - - - 75 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -1 942 882
Balanseras i ny räkning -755 659 755 659
Utdelning 0 -
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 800 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 5 821 959
Förbättringsutgifter på annans fastighet 55 792
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 1 530 312
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 1 363 341

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 150 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Företaget har genomfört kostnadsreducerande åtgärder, innefattande uppsägning av personal samt avyttring av maskiner, i syfte att minska kostnadsbasen och stärka likviditeten. Åtgärderna har bidragit till ett förbättrat ingångsläge inför 2026. Företaget har mottagit ovillkorade aktieägartillskott som uppgår till 800 000 kr.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Vallentuna Entreprenad AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 6 163 8 170 14 761 13 506 10 204
Övrig omsättning 111 117 341 10 988
Omsättning 6 274 8 287 15 102 13 516 11 192
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −6 007 −7 224 −13 692 −14 071 −12 972
Rörelseresultat efter avskrivningar 267 1 062 1 410 −555 −1 780
Finansiella intäkter 1 0 1 0 2
Finansiella kostnader −94 −125 −256 −367 −316
Resultat efter finansnetto 174 938 1 154 −922 −2 093
Resultat före skatt 174 574 411 −756 −1 943
Skatt på årets resultat −39 −126 −93 0 -
Årets resultat 134 447 319 −756 −1 943
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 2 878 3 356 7 321 9 221 6 775
Finansiella anläggningstillgångar 400 193 136 111 75
Anläggningstillgångar 3 278 3 549 7 457 9 332 6 850
Varulager - - - - -
Kundfordringar 528 1 134 2 279 2 466 689
Kassa och bank 563 763 1 105 599 651
Omsättningstillgångar 1 374 2 304 4 027 4 647 1 926
Summa tillgångar 4 652 5 853 11 484 13 979 8 776
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 201 1 648 1 967 1 211 68
Eget kapital 1 251 1 698 2 017 1 261 118
Obeskattade reserver - 204 354 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 2 260 1 692 3 793 6 283 4 037
Leverantörsskulder 451 384 1 388 1 322 512
Kortfristiga skulder 1 142 2 257 5 320 6 434 4 621
Summa eget kapital och skulder 4 652 5 853 11 484 13 979 8 776

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • A
    Andreas Sjögren
    Verkställande direktör

Styrelse

  • C
    Camilla Sjögren
    Styrelseledamot
  • C
    Camilla Sjögren
    Styrelseordförande

Revisorer

  • L
    Ludwig Holmgren
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SYLVENIUSGATAN 2 Huvudkontor
SYLVENIUSGATAN 2
754 50 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43120 | Mark- och grundarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Vallentuna Entreprenad AB

Vad har Vallentuna Entreprenad AB för organisationsnummer?
Vallentuna Entreprenad AB har organisationsnummer 559199-1467.
Vilken företagsform har Vallentuna Entreprenad AB?
Vallentuna Entreprenad AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 mars 2019.
Vilken adress har Vallentuna Entreprenad AB?
Vallentuna Entreprenad AB har den registrerade postadressen SYLVENIUSGATAN 2, 754 50 UPPSALA. Enligt SCB har Vallentuna Entreprenad AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Vallentuna Entreprenad AB?
Vallentuna Entreprenad AB omsatte 11,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Vallentuna Entreprenad AB?
Vallentuna Entreprenad AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −2,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Vallentuna Entreprenad AB?
Soliditeten i Vallentuna Entreprenad AB var 1,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Vallentuna Entreprenad AB?
Vallentuna Entreprenad AB hade i medeltal 6,8 anställda under 2025.
Har Vallentuna Entreprenad AB F-skatt?
Ja, Vallentuna Entreprenad AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Vallentuna Entreprenad AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet, innefattande schaktarbete, grävarbete, grundläggning för byggnader, kabelläggning, fiber och elkablar, köp och försäljning av fordon och entreprenadmaskiner. Samt reparation av dessa, tillverkning av entreprenad tillbehör och redskap, samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även kunna äga och hyra ut fastigheter.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.