Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Vasarusaru AB

Org.nr Reg. 26 maj 2014 Momsreg.nr SE556972792701

Vasarusaru AB är ett aktivt aktiebolag inom reklambyråverksamhet som registrerades 2014. Vasarusaru AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Vasarusaru AB redovisade 437 407 kronor i omsättning och 71 702 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Firmans verksamhet innefattar copywriting: text, idé- och konceptarbete inom reklam, media och kommunikation. Även författarverksamhet med skönlitterära manus, inklusive föreläsningar, skrivarkurser och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BOBERGSGATAN 59 B 2 TR
115 47 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2014 | 12 år
Omsättningstillväxt
-5,6 %
Omsättning CAGR 4 år
-9,6 %
Eget kapital
138 783SEK
Omsättning
437 407 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
71 702 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
74,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
378,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
16,4 %
Soliditet Mycket bra
74,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Vasarusaru AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 437 407
Övrig omsättning -
Omsättning 437 407
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -365 805
Rörelseresultat 71 602
Finansiella intäkter 212
Finansiella kostnader 112
Resultat efter finansnetto 71 702
Resultat före skatt 71 702
Skatt -15 559
Årets resultat 56 143

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Vasarusaru AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 7 990
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 7 990
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 34 061
Övriga kortfristiga fordringar 25 816
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 117 865
Summa omsättningstillgångar 177 742
SUMMA TILLGÅNGAR 185 732
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Vasarusaru AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 32 640
Fritt eget kapital 88 783
Summa eget kapital 138 783
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 24 749
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 22 200
Summa kortfristiga skulder 46 949
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 185 732

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
16,4 %
Kassalikviditet
378,6 %
Soliditet
74,7 %
Skuldsättningsgrad
0.34
Avkastning eget kapital | ROE
51,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
38,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
182 405SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
16,4 %
Nettomarginal
12,8 %
Vinstmarginal före skatt
16,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
51,7 %
Skuldandel
25,3 %
Kontantkvot
251,0 %
Rörelsekapital
130 793SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.36ggr
Räntetäckningsgrad
641.2ggr
Effektiv skattesats
21,7 %
Förädlingsvärde
254 007SEK
Personalkostnadsandel
41,7 %
Föreslagen utdelning
20 000SEK
Utdelningsandel
35,6 %
Altman Z-score
5.44 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 20 000
Föreslås balanseras i ny räkning 68 783
Total föreslagen disposition 88 783

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 7 448 -7 448 - - 0
Övriga materiella anläggningstillgångar 7 990 - - - 7 990

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 56 143
Balanseras i ny räkning -44 579 44 578

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Övriga materiella anläggningstillgångar 7 990
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 20 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Vasarusaru AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 0 0 20
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 655 577 644 463 437
Övrig omsättning 0 - - - -
Omsättning 655 577 644 463 437
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −591 −620 −557 −508 −366
Rörelseresultat efter avskrivningar 64 −43 88 −45 72
Finansiella intäkter - 0 1 0 0
Finansiella kostnader 0 0 −2 0 0
Resultat efter finansnetto 64 −43 86 −45 72
Resultat före skatt 64 −43 86 −45 72
Skatt på årets resultat −20 0 −21 0 −16
Årets resultat 43 −43 65 −45 56
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 4 4 4 8 8
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 4 4 4 8 8
Varulager - - - - -
Kundfordringar 66 55 25 52 34
Kassa och bank 146 40 128 76 118
Omsättningstillgångar 212 161 180 149 178
Summa tillgångar 216 165 184 157 186
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 55 12 77 33 89
Eget kapital 105 62 127 83 139
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 7 0 - - -
Kortfristiga skulder 111 102 56 74 47
Summa eget kapital och skulder 216 165 184 157 186

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • F
    Felicia Welander Antonsson
    Verkställande direktör

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BOBERGSGATAN 59 B 2 TR Huvudkontor
BOBERGSGATAN 59 B 2 TR
115 47 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 73111 | Reklambyråverksamhet | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Vasarusaru AB

Vad har Vasarusaru AB för organisationsnummer?
Vasarusaru AB har organisationsnummer 556972-7927.
Vilken företagsform har Vasarusaru AB?
Vasarusaru AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 maj 2014.
Vilken adress har Vasarusaru AB?
Vasarusaru AB har den registrerade postadressen BOBERGSGATAN 59 B 2 TR, 115 47 STOCKHOLM. Enligt SCB har Vasarusaru AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Vasarusaru AB?
Vasarusaru AB omsatte 437 407 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Vasarusaru AB?
Vasarusaru AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 71 702 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Vasarusaru AB?
Soliditeten i Vasarusaru AB var 74,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Vasarusaru AB F-skatt?
Ja, Vasarusaru AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Vasarusaru AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Firmans verksamhet innefattar copywriting: text, idé- och konceptarbete inom reklam, media och kommunikation. Även författarverksamhet med skönlitterära manus, inklusive föreläsningar, skrivarkurser och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.