Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

VOULANG AB

Org.nr Reg. 26 mars 2019 Momsreg.nr SE559200022701

VOULANG AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2019. VOULANG AB är registrerat för F-skatt och moms. VOULANG AB redovisade −19 537 kronor i omsättning och −163 943 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

E-handelsbutik med smycken och modeaccessoarer.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
VOULANG AB logotyp
Postadress
STRÖMSBACKSVÄGEN 17
764 53 BJÖRKÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Negativt eget kapital Etablerat sedan 2019 | 7 år
Omsättning / anställd
-19 537SEK
Eget kapital
-78 348SEK
Omsättning
-19 537 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-163 943 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
-101,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
54,9 %
Vinstmarginal Mycket bra
838,9 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-101,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för VOULANG AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 127 510
Övrig omsättning -
Omsättning -19 537
Lagerförändring -147 047
Rörelsekostnader -144 365
Rörelseresultat -163 902
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 41
Resultat efter finansnetto -163 943
Resultat före skatt -163 943
Skatt -
Årets resultat -163 943

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för VOULANG AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 60 000
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 17 162
Summa omsättningstillgångar 77 162
SUMMA TILLGÅNGAR 77 162
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för VOULANG AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 35 595
Fritt eget kapital -128 348
Summa eget kapital -78 348
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 124 260
Summa långfristiga skulder 124 260
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 3 742
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 27 508
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 31 250
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 77 162

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
838,9 %
Kassalikviditet
54,9 %
Soliditet
-101,5 %
Skuldsättningsgrad
-1.98
Avkastning eget kapital | ROE
209,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-212,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-128,5 %
Nettomarginal
-128,6 %
Vinstmarginal före skatt
839,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-357,0 %
Skuldandel
201,5 %
Kontantkvot
54,9 %
Rörelsekapital
45 912SEK
Kapitalomsättningshastighet
-0.25ggr
Räntetäckningsgrad
-3997.6ggr
Omsättning / anställd
-19 537SEK
Vinst / anställd
-163 943SEK
Altman Z-score
-4.34 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -128 348

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -163 943 -163 943
Balanseras i ny räkning -85 754 85 754 0
Justerat ingående eget kapital - - 85 595
Övrig rörelse - - -78 348

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Förskott från kunder 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget befinner sig i en avvecklingsfas och bedriver utförsäljning av kvarvarande lager.

Händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget befinner sig i en avvecklingsfas och bedriver utförsäljning av kvarvarande lager.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för VOULANG AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 227 173 131 53 128
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 147 123 101 −47 −20
Lagerförändring −80 −50 −30 −100 −147
Rörelsekostnader −136 −116 −106 −39 −144
Rörelseresultat efter avskrivningar 11 7 −5 −86 −164
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader −1 0 - - 0
Resultat efter finansnetto 10 7 −5 −86 −164
Resultat före skatt 10 7 −5 −86 −164
Skatt på årets resultat −2 −1 0 - -
Årets resultat 8 5 −5 −86 −164
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager 262 313 256 207 60
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 26 −5 52 1 17
Omsättningstillgångar 288 315 311 251 77
Summa tillgångar 288 315 311 251 77
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 121 126 128 36 −128
Eget kapital 171 176 178 86 −78
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 60 93 90 123 124
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 57 46 44 42 31
Summa eget kapital och skulder 288 315 311 251 77

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 24 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • A
    Azita Segerström
    Verkställande direktör

Styrelse

  • S
    Sven Sahlin
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STRÖMSBACKSVÄGEN 17 Huvudkontor
STRÖMSBACKSVÄGEN 17
764 53 BJÖRKÖ
Norrtälje, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 47772 | Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken | G | Handel

Vanliga frågor om VOULANG AB

Vad har VOULANG AB för organisationsnummer?
VOULANG AB har organisationsnummer 559200-0227.
Vilken företagsform har VOULANG AB?
VOULANG AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 mars 2019.
Vilken adress har VOULANG AB?
VOULANG AB har den registrerade postadressen STRÖMSBACKSVÄGEN 17, 764 53 BJÖRKÖ. Enligt SCB har VOULANG AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för VOULANG AB?
VOULANG AB omsatte −19 537 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade VOULANG AB?
VOULANG AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −163 943 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade VOULANG AB?
Soliditeten i VOULANG AB var -101,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har VOULANG AB?
VOULANG AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har VOULANG AB F-skatt?
Ja, VOULANG AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör VOULANG AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: E-handelsbutik med smycken och modeaccessoarer.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.