Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

VSZ Bygg AB

Org.nr Reg. 5 april 2022 Säte Bjuv

VSZ Bygg AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Bjuv som registrerades 2022. VSZ Bygg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. VSZ Bygg AB redovisade 2,6 miljoner kronor i omsättning och 176 013 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Företaget ska bedriva bygg- och städ verksamhet med både företags och privat kunder.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VINTERGATAN 6 A LGH 1101
267 31 BJUV
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Skuldfritt Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
14,9 %
Omsättning CAGR 3 år
10,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
865 134SEK
Eget kapital
174 369SEK
Omsättning
2 595 402 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
176 013 SEK
Bokslut 2025
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
44,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
135,0 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,2 %
Soliditet Mycket bra
44,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för VSZ Bygg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 450 133
Övrig omsättning 145 269
Omsättning 2 595 402
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 356 025
Rörelseresultat 239 377
Finansiella intäkter 11
Finansiella kostnader 63 375
Resultat efter finansnetto 176 013
Resultat före skatt 176 013
Skatt -29 719
Årets resultat 146 294

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för VSZ Bygg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 98 945
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 98 945
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 113 570
Övriga kortfristiga fordringar 53 042
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 57 151
Kassa och bank 67 251
Summa omsättningstillgångar 291 014
SUMMA TILLGÅNGAR 389 959
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för VSZ Bygg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 3 075
Fritt eget kapital 149 369
Summa eget kapital 174 369
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 53 328
Leverantörsskulder 34 698
Skatteskulder 38 278
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 52 380
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 36 906
Summa kortfristiga skulder 215 590
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 389 959

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,2 %
Kassalikviditet
135,0 %
Soliditet
44,7 %
Skuldsättningsgrad
1.24
Avkastning eget kapital | ROE
100,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
61,4 %
EBITDA
341 543SEK
Personalkostnader
1 040 637SEK
Personalkostnad / anställd
346 879SEK
Rörelsemarginal
9,8 %
Nettomarginal
6,0 %
Vinstmarginal före skatt
6,8 %
EBITDA-marginal
13,2 %
Bruttomarginal
84,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
137,3 %
Skuldandel
55,3 %
Kontantkvot
31,2 %
Rörelsekapital
75 424SEK
Kapitalomsättningshastighet
6.66ggr
Räntetäckningsgrad
3.8ggr
Omsättning / anställd
865 134SEK
Vinst / anställd
58 671SEK
Effektiv skattesats
16,9 %
Förädlingsvärde
1 382 180SEK
Förädlingsvärde / anställd
460 727SEK
Personalkostnadsandel
40,1 %
Bruttovinst
2 181 046SEK
Räntebärande nettoskuld
-13 923SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0ggr
Altman Z-score
8.66 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 149 369
Total föreslagen disposition 149 369

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 179 900 -80 955 - -117 361 98 945

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 146 294 146 294
Balanseras i ny räkning -99 555 99 555 0
Justerat ingående eget kapital - - 28 075
Övrig rörelse - - 174 369

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 53 328

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för VSZ Bygg AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 5 april 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning 150 - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 941 4 869 2 191 2 450
Övrig omsättning - 15 67 145
Omsättning 1 941 4 884 2 258 2 595
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −1 742 −4 708 −2 315 −2 356
Rörelseresultat efter avskrivningar 199 177 −57 239
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 −37 −43 −63
Resultat efter finansnetto 199 140 −100 176
Resultat före skatt 198 140 −100 176
Skatt på årets resultat −44 −41 0 −30
Årets resultat 153 99 −100 146
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar 11 496 379 99
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar 11 496 379 99
Varulager - - 47 0
Kundfordringar 240 177 61 114
Kassa och bank 70 132 107 67
Omsättningstillgångar 417 342 262 291
Summa tillgångar 428 838 641 390
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 153 103 3 149
Eget kapital 178 128 28 174
Obeskattade reserver 1 0 - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - 351 306 0
Leverantörsskulder 9 26 36 35
Kortfristiga skulder 249 359 306 216
Summa eget kapital och skulder 428 838 641 390

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • B
    Bianka Miklós
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VINTERGATAN 6 A LGH 1101 Huvudkontor
VINTERGATAN 6 A LGH 1101
267 31 BJUV
Bjuv, Skåne 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
VSZ Bygg AB
5 april 2022
Biankas Städservice
För den del av verksamheten som avser städverksamheten.
5 april 2022

Vanliga frågor om VSZ Bygg AB

Vad har VSZ Bygg AB för organisationsnummer?
VSZ Bygg AB har organisationsnummer 559374-2470.
Vilken företagsform har VSZ Bygg AB?
VSZ Bygg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 april 2022.
Var ligger VSZ Bygg AB?
VSZ Bygg AB har sitt säte i Bjuv. Den registrerade postadressen är VINTERGATAN 6 A LGH 1101, 267 31 BJUV. Enligt SCB har VSZ Bygg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för VSZ Bygg AB?
VSZ Bygg AB omsatte 2,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade VSZ Bygg AB?
VSZ Bygg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 176 013 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade VSZ Bygg AB?
Soliditeten i VSZ Bygg AB var 44,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har VSZ Bygg AB?
VSZ Bygg AB hade i medeltal 3 anställda under 2025.
Har VSZ Bygg AB F-skatt?
Ja, VSZ Bygg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör VSZ Bygg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget ska bedriva bygg- och städ verksamhet med både företags och privat kunder.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.