Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Wasa nordic management AB

Org.nr Reg. 1 juli 2010

Wasa nordic management AB är ett aktivt aktiebolag inom turist- och bokningsverksamhet som registrerades 2010. Wasa nordic management AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Wasa nordic management AB redovisade 6,2 miljoner kronor i omsättning och −712 124 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet relaterad till affärsförmedlande, resor, visumombud, dokumenthandlings service, fotografering, filmning, editering och bearbetning av video och ljudfiler, ersättning till deltagare samt reparation och underhåll av datorer och andra elektroniska produkter, konstruktion och underhåll av nätverk, webbdesign. Bolaget bedriva även städverksamhet samt förmedling av bostäder. Bolaget bedriver restaurang verksamhet med frukost, lunch, avhämtning, alkoholdrycker, middag.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Wasa nordic management AB logotyp
Postadress
ANKDAMMSGATAN 11 BV
171 43 SOLNA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2010 | 16 år
Omsättningstillväxt
-41,5 %
Omsättning CAGR 4 år
18,5 %
Resultattillväxt
-397,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 550 107SEK
Eget kapital
271 364SEK
Omsättning
6 200 427 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-712 124 SEK
Bokslut 2025
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
19,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
90,8 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-11,4 %
Soliditet Bra
19,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Wasa nordic management AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 166 323
Övrig omsättning 34 104
Omsättning 6 200 427
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 908 261
Rörelseresultat -707 834
Finansiella intäkter 1 442
Finansiella kostnader 5 732
Resultat efter finansnetto -712 124
Resultat före skatt -712 124
Skatt -
Årets resultat -712 124

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Wasa nordic management AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 264 274
Materiella anl.tillg. 25 210
Finansiella anl.tillg. 88 000
Summa anläggningstillgångar 377 484
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 135 482
Övriga kortfristiga fordringar 267 547
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 106 663
Kassa och bank 541 243
Summa omsättningstillgångar 1 050 935
SUMMA TILLGÅNGAR 1 428 419
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Wasa nordic management AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 883 488
Fritt eget kapital 171 364
Summa eget kapital 271 364
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 80 903
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 684 201
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 391 951
Summa kortfristiga skulder 1 157 055
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 428 419

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-11,4 %
Kassalikviditet
90,8 %
Soliditet
19,0 %
Skuldsättningsgrad
4.26
Avkastning eget kapital | ROE
-262,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-49,5 %
EBITDA
-581 520SEK
Personalkostnader
2 250 013SEK
Personalkostnad / anställd
562 503SEK
Rörelsemarginal
-11,5 %
Nettomarginal
-11,5 %
Vinstmarginal före skatt
-11,5 %
EBITDA-marginal
-9,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-260,3 %
Skuldandel
81,0 %
Kontantkvot
46,8 %
Rörelsekapital
-106 120SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.34ggr
Räntetäckningsgrad
-123.2ggr
Omsättning / anställd
1 550 107SEK
Vinst / anställd
-178 031SEK
Förädlingsvärde
1 668 493SEK
Förädlingsvärde / anställd
417 123SEK
Personalkostnadsandel
36,3 %
Altman Z-score
3.34 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 171 364
Total föreslagen disposition 171 364

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - - -20 314 -
Hyresrätter och liknande rättigheter - - - -106 000 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -712 124 -712 124
Balanseras i ny räkning 239 154 -239 154 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 400 000 - 400 000
Justerat ingående eget kapital - - 583 487
Övrig rörelse - - 271 364

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Hyresrätter & liknande rättigheter 264 274

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Wasa nordic management AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 569 5 284 6 305 10 506 6 166
Övrig omsättning 574 −113 59 97 34
Omsättning 3 144 5 171 6 364 10 603 6 200
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −3 374 −5 381 −6 592 −10 361 −6 908
Rörelseresultat efter avskrivningar −230 −210 −228 242 −708
Finansiella intäkter 0 0 2 3 1
Finansiella kostnader −2 −12 −5 −6 −6
Resultat efter finansnetto −232 −222 −231 239 −712
Resultat före skatt −232 −222 −231 239 −712
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −232 −222 −231 239 −712
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - 476 370 264
Materiella anläggningstillgångar 0 86 66 46 25
Finansiella anläggningstillgångar 48 48 48 91 88
Anläggningstillgångar 48 134 590 507 377
Varulager - - - - -
Kundfordringar 114 31 289 629 135
Kassa och bank 1 210 584 842 538 541
Omsättningstillgångar 1 691 908 1 574 1 663 1 051
Summa tillgångar 1 739 1 042 2 164 2 170 1 428
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 447 225 244 483 171
Eget kapital 547 325 344 583 271
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 - - - -
Leverantörsskulder 69 114 180 116 81
Kortfristiga skulder 1 192 717 1 820 1 586 1 157
Summa eget kapital och skulder 1 739 1 042 2 164 2 170 1 428

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • K
    Kwai Ngo Shirley Li
    Signatär

Revisorer

  • J
    Jens Roland Brehme
    Auktoriserad revisor
  • R
    Roland Brehme
    Auktoriserad revisor

Fastställelseintyg

  • K
    Kwai Ngo Shirley Li
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ANKDAMMSGATAN 11 BV Huvudkontor
ANKDAMMSGATAN 11 BV
171 43 SOLNA
Solna, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 79900 | Turist- och bokningsverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Wasa nordic management AB

Vad har Wasa nordic management AB för organisationsnummer?
Wasa nordic management AB har organisationsnummer 556812-7673.
Vilken företagsform har Wasa nordic management AB?
Wasa nordic management AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 juli 2010.
Vilken adress har Wasa nordic management AB?
Wasa nordic management AB har den registrerade postadressen ANKDAMMSGATAN 11 BV, 171 43 SOLNA. Enligt SCB har Wasa nordic management AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Wasa nordic management AB?
Wasa nordic management AB omsatte 6,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Wasa nordic management AB?
Wasa nordic management AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −712 124 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Wasa nordic management AB?
Soliditeten i Wasa nordic management AB var 19,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Wasa nordic management AB?
Wasa nordic management AB hade i medeltal 4 anställda under 2025.
Har Wasa nordic management AB F-skatt?
Ja, Wasa nordic management AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Wasa nordic management AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsultverksamhet relaterad till affärsförmedlande, resor, visumombud, dokumenthandlings service, fotografering, filmning, editering och bearbetning av video och ljudfiler, ersättning till deltagare samt reparation och underhåll av datorer och andra elektroniska produkter, konstruktion och underhåll av nätverk, webbdesign. Bolaget bedriva även städverksamhet samt förmedling av bostäder. Bolaget bedriver restaurang verksamhet med frukost, lunch, avhämtning, alkoholdrycker, middag.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.