Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

West Valley Logging AB

Org.nr Reg. 7 maj 2007 Säte Lima, Malung-Sälens kommun Momsreg.nr SE556729359101

West Valley Logging AB är ett aktivt aktiebolag inom drivning med säte i Lima, Malung-Sälens kommun som registrerades 2007. West Valley Logging AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. West Valley Logging AB redovisade 6,8 miljoner kronor i omsättning och 381 436 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva maskinell skogsavverkning, transporter i skog, maskin- och grustransporter, markarbeten och redovisningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor A | Jordbruk, skogsbruk och fiske
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VÄSTRA ÄRNÄS 29
780 64 LIMA
Öppna i Google Maps
Lönsam 8 år i rad Mikroföretag Fristående Skuldfritt Kassastinn Etablerat sedan 2007 | 19 år
Omsättningstillväxt
-11,9 %
Omsättning CAGR 4 år
2,4 %
Resultattillväxt
-80,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 257 895SEK
Eget kapital
6 078 400SEK
Omsättning
6 773 686 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
381 436 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
80,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
266,5 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,4 %
Soliditet Mycket bra
80,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för West Valley Logging AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 723 010
Övrig omsättning 50 676
Omsättning 6 773 686
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 342 893
Rörelseresultat 430 793
Finansiella intäkter 1 727
Finansiella kostnader 51 084
Resultat efter finansnetto 381 436
Resultat före skatt 574 603
Skatt -119 214
Årets resultat 455 389

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för West Valley Logging AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 6 814 953
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 6 814 953
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 484 829
Övriga kortfristiga fordringar 194 260
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 223 815
Kassa och bank 2 681 516
Summa omsättningstillgångar 3 802 787
SUMMA TILLGÅNGAR 10 617 740
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för West Valley Logging AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 5 523 011
Fritt eget kapital 5 978 400
Summa eget kapital 6 078 400
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar 3 112 234
Summa obeskattade reserver 3 112 234
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 712 500
Leverantörsskulder 224 838
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 400 452
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 89 316
Summa kortfristiga skulder 1 427 106
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 10 617 740

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,4 %
Kassalikviditet
266,5 %
Soliditet
80,5 %
Skuldsättningsgrad
0.24
Avkastning eget kapital | ROE
4,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
4,1 %
EBITDA
2 242 670SEK
Personalkostnader
1 978 469SEK
Personalkostnad / anställd
659 490SEK
Rörelsemarginal
6,4 %
Nettomarginal
6,8 %
Vinstmarginal före skatt
8,5 %
EBITDA-marginal
33,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
4,7 %
Skuldandel
42,8 %
Kontantkvot
187,9 %
Rörelsekapital
2 375 681SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.64ggr
Räntetäckningsgrad
8.5ggr
Omsättning / anställd
2 257 895SEK
Vinst / anställd
127 145SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
4 221 139SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 407 046SEK
Personalkostnadsandel
29,2 %
Räntebärande nettoskuld
-1 969 016SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.9ggr
Altman Z-score
1.92 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 5 978 400
Total föreslagen disposition 5 978 400

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 19 562 108 -12 747 155 4 975 000 -946 223 6 814 953

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 455 389 455 389
Balanseras i ny räkning 1 127 522 -1 127 522 0
Justerat ingående eget kapital - - 5 623 010
Övrig rörelse - - 6 078 399

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 218 367
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 712 500
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 193 167

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Cedra Sverige AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för West Valley Logging AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 6 085 6 619 5 936 6 466 6 723
Övrig omsättning 77 2 124 0 1 220 51
Omsättning 6 162 8 743 5 936 7 686 6 774
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −5 390 −5 719 −5 021 −5 726 −6 343
Rörelseresultat efter avskrivningar 772 3 024 915 1 960 431
Finansiella intäkter - 1 33 21 2
Finansiella kostnader −66 −42 0 −2 −51
Resultat efter finansnetto 706 2 983 948 1 979 381
Resultat före skatt 706 1 377 1 010 1 425 575
Skatt på årets resultat −146 −285 −203 −298 −119
Årets resultat 560 1 092 807 1 128 455
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 4 421 2 990 3 801 7 805 6 815
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 4 421 2 990 3 801 7 805 6 815
Varulager - - - - -
Kundfordringar 473 676 536 599 485
Kassa och bank 2 914 4 368 3 499 2 534 2 682
Omsättningstillgångar 3 705 5 327 4 282 4 073 3 803
Summa tillgångar 8 126 8 317 8 083 11 878 10 618
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 496 3 588 4 395 5 523 5 978
Eget kapital 2 596 3 688 4 495 5 623 6 078
Obeskattade reserver 1 208 2 814 2 751 3 305 3 112
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 865 0 - 712 0
Leverantörsskulder 277 447 277 105 225
Kortfristiga skulder 2 456 1 815 836 2 237 1 427
Summa eget kapital och skulder 8 126 8 317 8 083 11 878 10 618

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Mattias Johansson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jonas Patrik Åke Dahlin
    Auktoriserad revisor
  • A
    Andreas Lindholm
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VÄSTRA ÄRNÄS 29 Huvudkontor
VÄSTRA ÄRNÄS 29
780 64 LIMA
Malung, Dalarna 1-4 anställda Karta 028032391

Företag i samma bransch

SNI 02200 | Drivning | A | Jordbruk, skogsbruk och fiske

Vanliga frågor om West Valley Logging AB

Vad har West Valley Logging AB för organisationsnummer?
West Valley Logging AB har organisationsnummer 556729-3591.
Vilken företagsform har West Valley Logging AB?
West Valley Logging AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 7 maj 2007.
Var ligger West Valley Logging AB?
West Valley Logging AB har sitt säte i Lima, Malung-Sälens kommun. Den registrerade postadressen är VÄSTRA ÄRNÄS 29, 780 64 LIMA. Enligt SCB har West Valley Logging AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för West Valley Logging AB?
West Valley Logging AB omsatte 6,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade West Valley Logging AB?
West Valley Logging AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 381 436 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade West Valley Logging AB?
Soliditeten i West Valley Logging AB var 80,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har West Valley Logging AB?
West Valley Logging AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har West Valley Logging AB F-skatt?
Ja, West Valley Logging AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör West Valley Logging AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva maskinell skogsavverkning, transporter i skog, maskin- och grustransporter, markarbeten och redovisningstjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.