Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Xantan Fotografi & Event AB

Org.nr Reg. 6 december 2011 Momsreg.nr SE556874833801

Xantan Fotografi & Event AB är ett aktivt aktiebolag inom fotoverksamhet som registrerades 2011. Xantan Fotografi & Event AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Xantan Fotografi & Event AB redovisade 291 439 kronor i omsättning och 2 362 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Företaget ska bedriva fotografi- och eventverksamhet mot företag och privatpersoner, utbildning inom fotografi samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
RAHOLMSVÄGEN 213
865 51 ANKARSVIK
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Skuldfritt Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2011 | 14 år
Omsättningstillväxt
10,0 %
Omsättning CAGR 4 år
20,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
291 439SEK
Eget kapital
31 753SEK
Omsättning
291 439 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
2 362 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
49,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
197,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
0,8 %
Soliditet Mycket bra
49,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Xantan Fotografi & Event AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 291 439
Övrig omsättning 0
Omsättning 291 439
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -288 988
Rörelseresultat 2 451
Finansiella intäkter 6
Finansiella kostnader 95
Resultat efter finansnetto 2 362
Resultat före skatt 2 362
Skatt -
Årets resultat 2 362

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Xantan Fotografi & Event AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 3 646
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 60 829
Summa omsättningstillgångar 64 475
SUMMA TILLGÅNGAR 64 475
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Xantan Fotografi & Event AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat -20 609
Fritt eget kapital -18 247
Summa eget kapital 31 753
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 7 029
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 25 693
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 32 722
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 64 475

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
0,8 %
Kassalikviditet
197,0 %
Soliditet
49,2 %
Skuldsättningsgrad
1.03
Avkastning eget kapital | ROE
7,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
3,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
168 489SEK
Personalkostnad / anställd
168 489SEK
Rörelsemarginal
0,8 %
Nettomarginal
0,8 %
Vinstmarginal före skatt
0,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
7,7 %
Skuldandel
50,8 %
Kontantkvot
185,9 %
Rörelsekapital
31 753SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.52ggr
Räntetäckningsgrad
25.9ggr
Omsättning / anställd
291 439SEK
Vinst / anställd
2 362SEK
Förädlingsvärde
170 940SEK
Förädlingsvärde / anställd
170 940SEK
Personalkostnadsandel
57,8 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
5.12 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -18 247

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 2 362
Balanseras i ny räkning -22 567 22 566

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Xantan Fotografi & Event AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 136 327 251 255 291
Övrig omsättning 0 - - 10 0
Omsättning 136 327 251 265 291
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −147 −320 −244 −288 −289
Rörelseresultat efter avskrivningar −11 7 7 −23 2
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader - 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −11 7 7 −23 2
Resultat före skatt −11 7 7 −23 2
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −11 7 7 −23 2
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar 2 0 21 0 0
Kassa och bank 67 99 71 58 61
Omsättningstillgångar 77 99 93 64 64
Summa tillgångar 77 99 93 64 64
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital −12 −5 2 −21 −18
Eget kapital 38 45 52 29 32
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 1 1 0
Leverantörsskulder - 4 0 - -
Kortfristiga skulder 39 53 40 34 33
Summa eget kapital och skulder 77 99 93 64 64

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 31 mars 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • S
    Sofia Bergström
    Styrelseledamot
  • S
    Sofia Malmsten
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RAHOLMSVÄGEN 213 Huvudkontor
RAHOLMSVÄGEN 213
865 51 ANKARSVIK
Sundsvall, Västernorrland Karta 060587795

Företag i samma bransch

SNI 74200 | Fotoverksamhet | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Xantan Fotografi & Event AB

Vad har Xantan Fotografi & Event AB för organisationsnummer?
Xantan Fotografi & Event AB har organisationsnummer 556874-8338.
Vilken företagsform har Xantan Fotografi & Event AB?
Xantan Fotografi & Event AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 6 december 2011.
Vilken adress har Xantan Fotografi & Event AB?
Xantan Fotografi & Event AB har den registrerade postadressen RAHOLMSVÄGEN 213, 865 51 ANKARSVIK. Enligt SCB har Xantan Fotografi & Event AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Xantan Fotografi & Event AB?
Xantan Fotografi & Event AB omsatte 291 439 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Xantan Fotografi & Event AB?
Xantan Fotografi & Event AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2 362 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Xantan Fotografi & Event AB?
Soliditeten i Xantan Fotografi & Event AB var 49,2 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Xantan Fotografi & Event AB?
Xantan Fotografi & Event AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Xantan Fotografi & Event AB F-skatt?
Ja, Xantan Fotografi & Event AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Xantan Fotografi & Event AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget ska bedriva fotografi- och eventverksamhet mot företag och privatpersoner, utbildning inom fotografi samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.