Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Bergslagskross AB

Org.nr Reg. 24 april 2008 Säte Ljusdals kommun Momsreg.nr SE556756909901

Bergslagskross AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Ljusdals kommun som registrerades 2008. Bergslagskross AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Bergslagskross AB redovisade 22 miljoner kronor i omsättning och 2 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenadarbeten inom krossning av berg och grusprodukter och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor B | Utvinning av mineral
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BRÄNTA FÄRILAVÄGEN 43
c/o WALLBERGS
827 94 LJUSDAL
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2008 | 18 år
Omsättningstillväxt
-26,8 %
Omsättning CAGR 5 år
-11,0 %
Resultattillväxt
-51,5 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
7 342 796SEK
Eget kapital
25 050 928SEK
Omsättning
22 028 388 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
2 046 471 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
74,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
741,7 %
Vinstmarginal Bra
10,6 %
Soliditet Mycket bra
74,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Bergslagskross AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 17 274 534
Övrig omsättning 4 753 854
Omsättning 22 028 388
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -20 000 440
Rörelseresultat 2 027 948
Finansiella intäkter 312 871
Finansiella kostnader 294 348
Resultat efter finansnetto 2 046 471
Resultat före skatt 3 923 548
Skatt -814 892
Årets resultat 3 108 656

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Bergslagskross AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 23 128 497
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 23 128 497
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 4 006 105
Övriga kortfristiga fordringar 1 717 109
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 703 456
Kassa och bank 32 543 220
Summa omsättningstillgångar 38 969 890
SUMMA TILLGÅNGAR 62 098 387
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Bergslagskross AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 21 842 272
Fritt eget kapital 24 950 928
Summa eget kapital 25 050 928
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 3 200 000
Ackumulerade överavskrivningar 23 128 497
Summa obeskattade reserver 26 328 497
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 5 464 960
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 5 464 960
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 093 008
Leverantörsskulder 1 394 961
Skatteskulder 30 059
Skulder till koncernföretag 0
Övriga kortfristiga skulder 2 261 196
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 474 778
Summa kortfristiga skulder 5 254 002
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 62 098 387

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,6 %
Kassalikviditet
741,7 %
Soliditet
74,0 %
Skuldsättningsgrad
0.35
Avkastning eget kapital | ROE
4,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
3,8 %
EBITDA
7 426 334SEK
Personalkostnader
3 215 835SEK
Personalkostnad / anställd
1 071 945SEK
Rörelsemarginal
11,7 %
Nettomarginal
18,0 %
Vinstmarginal före skatt
17,8 %
EBITDA-marginal
33,7 %
Bruttomarginal
81,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
4,1 %
Skuldandel
59,7 %
Kontantkvot
619,4 %
Rörelsekapital
33 715 888SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.35ggr
Räntetäckningsgrad
8ggr
Omsättning / anställd
7 342 796SEK
Vinst / anställd
682 157SEK
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
10 642 169SEK
Förädlingsvärde / anställd
3 547 390SEK
Personalkostnadsandel
14,6 %
Bruttovinst
17 991 918SEK
Räntebärande nettoskuld
-25 985 252SEK
Nettoskuld / EBITDA
-3.5ggr
Altman Z-score
1.35 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 24 950 928
Total föreslagen disposition 24 950 928

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 39 644 274 -16 515 777 3 411 511 -6 901 744 23 128 497

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 3 108 656 3 108 656
Balanseras i ny räkning 4 654 334 -4 654 334 0
Justerat ingående eget kapital - - 21 942 272
Övrig rörelse - - 25 050 928

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 1 093 008
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 1 092 928
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 3 177 077

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 500 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Bergslagskross AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2025-04 jämförelseår 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 maj 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 1 500 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 39 430 54 460 30 351 30 107 17 275
Övrig omsättning - 6 537 298 0 4 754
Omsättning - 60 996 30 649 30 107 22 028
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −37 674 −23 482 −25 634 −20 000
Rörelseresultat efter avskrivningar - 23 322 7 167 4 473 2 028
Finansiella intäkter - 0 215 403 313
Finansiella kostnader - −1 194 −803 −655 −294
Resultat efter finansnetto 10 000 22 129 6 578 4 221 2 046
Resultat före skatt - 15 204 7 307 5 887 3 924
Skatt på årets resultat - −3 075 −1 521 −1 233 −815
Årets resultat - 12 129 5 786 4 654 3 109
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 47 984 46 832 34 236 23 128
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 47 984 46 832 34 236 23 128
Varulager - 625 530 227 0
Kundfordringar - 3 569 7 905 4 922 4 006
Kassa och bank - 31 112 11 264 18 761 32 543
Omsättningstillgångar - 37 716 22 958 26 003 38 970
Summa tillgångar - 85 700 69 790 60 239 62 098
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 23 075 25 961 21 842 24 951
Eget kapital - 23 175 26 061 21 942 25 051
Obeskattade reserver - 30 601 29 872 28 206 26 328
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 13 121 8 015 6 558 5 465
Leverantörsskulder - 1 301 411 457 1 395
Kortfristiga skulder - 18 803 5 841 3 533 5 254
Summa eget kapital och skulder - 85 700 69 790 60 239 62 098

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 6 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • K
    Karl-Gustav Sundin
    Ordförande
  • L
    Lars Lennie Wallberg
    Signatär
  • T
    Tina Birgit Lindkvist
    Styrelseledamot
  • L
    Lars Sjölund
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jenny Barksjö Forslund
    Auktoriserad revisor
  • J
    Jens Forneng
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BRÄNTA FÄRILAVÄGEN 43 Huvudkontor
BRÄNTA FÄRILAVÄGEN 43
827 94 LJUSDAL
Ljusdal, Gävleborg 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 08120 | Utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin | B | Utvinning av mineral

Vanliga frågor om Bergslagskross AB

Vad har Bergslagskross AB för organisationsnummer?
Bergslagskross AB har organisationsnummer 556756-9099.
Vilken företagsform har Bergslagskross AB?
Bergslagskross AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 24 april 2008.
Var ligger Bergslagskross AB?
Bergslagskross AB har sitt säte i Ljusdals kommun. Den registrerade postadressen är BRÄNTA FÄRILAVÄGEN 43, 827 94 LJUSDAL. Enligt SCB har Bergslagskross AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Bergslagskross AB?
Bergslagskross AB omsatte 22 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Bergslagskross AB?
Bergslagskross AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Bergslagskross AB?
Soliditeten i Bergslagskross AB var 74,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Bergslagskross AB?
Bergslagskross AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Bergslagskross AB F-skatt?
Ja, Bergslagskross AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Bergslagskross AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är entreprenadarbeten inom krossning av berg och grusprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.