Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Blommeröd Arabstuteri AB

Org.nr Reg. 4 september 1985 Säte Höör

Blommeröd Arabstuteri AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Höör som registrerades 1985. Blommeröd Arabstuteri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Blommeröd Arabstuteri AB redovisade 5,7 miljoner kronor i omsättning och −82 451 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet och cateringverksamhet, events, konsultverksamhet inom mat, jakt- och serviceverksamhet samt försäljning av livsmedel.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BOX 83
243 22 HÖÖR
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 1985 | 40 år
Omsättningstillväxt
-5,4 %
Omsättning CAGR 4 år
-6,6 %
Resultattillväxt
34,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 911 660SEK
Eget kapital
3 187 691SEK
Omsättning
5 734 979 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-82 451 SEK
Bokslut 2025
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
31,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
62,7 %
Vinstmarginal Svag
4,3 %
Soliditet Bra
31,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Blommeröd Arabstuteri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 558 334
Övrig omsättning 176 645
Omsättning 5 734 979
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 490 672
Rörelseresultat 244 307
Finansiella intäkter 0
Finansiella kostnader 326 758
Resultat efter finansnetto -82 451
Resultat före skatt -82 451
Skatt -
Årets resultat -82 451

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Blommeröd Arabstuteri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 7 138 405
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 7 138 405
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 84 912
Övriga kortfristiga fordringar 2 053 001
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 42 038
Kassa och bank 21 395
Summa omsättningstillgångar 3 001 346
SUMMA TILLGÅNGAR 10 139 751
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Blommeröd Arabstuteri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 3 659 734
Balanserat resultat -389 592
Fritt eget kapital -472 043
Summa eget kapital 3 187 691
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 310 800
Övriga långfristiga skulder 1 852 100
Summa långfristiga skulder 2 162 900
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 456 200
Leverantörsskulder 705 306
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 3 522 805
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 104 849
Summa kortfristiga skulder 4 789 160
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 10 139 751

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,3 %
Kassalikviditet
62,7 %
Soliditet
31,4 %
Skuldsättningsgrad
2.18
Avkastning eget kapital | ROE
-2,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,4 %
EBITDA
556 618SEK
Personalkostnader
1 332 015SEK
Personalkostnad / anställd
444 005SEK
Rörelsemarginal
4,4 %
Nettomarginal
-1,5 %
Vinstmarginal före skatt
-1,4 %
EBITDA-marginal
9,7 %
Bruttomarginal
66,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
4,6 %
Skuldandel
68,6 %
Kontantkvot
0,4 %
Rörelsekapital
-1 787 814SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.57ggr
Räntetäckningsgrad
0.7ggr
Omsättning / anställd
1 911 660SEK
Vinst / anställd
-27 484SEK
Förädlingsvärde
1 888 633SEK
Förädlingsvärde / anställd
629 544SEK
Personalkostnadsandel
23,2 %
Bruttovinst
3 799 966SEK
Räntebärande nettoskuld
289 405SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.5ggr
Altman Z-score
0.66 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -472 043

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 8 683 332 -5 765 735 - -233 972 2 917 597
Inventarier, verktyg och installationer 1 660 321 -1 049 247 351 375 -62 734 611 074

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -82 451 -82 451
Balanseras i ny räkning -126 741 126 741 0
Justerat ingående eget kapital - - 3 270 142
Övrig rörelse - - 3 187 691

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 800 000
Eget kapital - komponenter
Uppskrivningsfond 3 609 734
Skulder - detalj
Förskott från kunder 456 200
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år -1 852 100

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Blommeröd Arabstuteri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 jämförelseår 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 7 522 6 132 3 822 5 773 5 558
Övrig omsättning - 152 214 288 177
Omsättning - 6 284 4 036 6 061 5 735
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −8 284 −4 586 −5 958 −5 491
Rörelseresultat efter avskrivningar - −2 000 −550 103 244
Finansiella intäkter - 0 1 0 0
Finansiella kostnader - −165 −219 −230 −327
Resultat efter finansnetto 1 253 −2 166 −768 −127 −82
Resultat före skatt - −2 166 −768 −127 −82
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - −2 166 −768 −127 −82
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 4 053 7 396 7 451 7 138
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 4 053 7 396 7 451 7 138
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 626 119 623 85
Kassa och bank - 104 120 42 21
Omsättningstillgångar - 3 292 2 980 3 041 3 001
Summa tillgångar - 7 346 10 376 10 492 10 140
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - 505 −263 −390 −472
Eget kapital - 555 3 397 3 270 3 188
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 4 566 4 532 4 619 2 163
Leverantörsskulder - 822 516 746 705
Kortfristiga skulder - 2 225 2 447 2 602 4 789
Summa eget kapital och skulder - 7 346 10 376 10 492 10 140

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • C
    Carl Philip Lorents Dreyer
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jan Lennart Bertil Nilsson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STANSTORP Huvudkontor
STANSTORP
243 91 HÖÖR
Höör, Skåne 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Blommeröd Arabstuteri AB

Vad har Blommeröd Arabstuteri AB för organisationsnummer?
Blommeröd Arabstuteri AB har organisationsnummer 556264-1448.
Vilken företagsform har Blommeröd Arabstuteri AB?
Blommeröd Arabstuteri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 september 1985.
Var ligger Blommeröd Arabstuteri AB?
Blommeröd Arabstuteri AB har sitt säte i Höör. Den registrerade postadressen är BOX 83, 243 22 HÖÖR. Enligt SCB har Blommeröd Arabstuteri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Blommeröd Arabstuteri AB?
Blommeröd Arabstuteri AB omsatte 5,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Blommeröd Arabstuteri AB?
Blommeröd Arabstuteri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −82 451 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Blommeröd Arabstuteri AB?
Soliditeten i Blommeröd Arabstuteri AB var 31,4 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Blommeröd Arabstuteri AB?
Blommeröd Arabstuteri AB hade i medeltal 3 anställda under 2025.
Har Blommeröd Arabstuteri AB F-skatt?
Ja, Blommeröd Arabstuteri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Blommeröd Arabstuteri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet och cateringverksamhet, events, konsultverksamhet inom mat, jakt- och serviceverksamhet samt försäljning av livsmedel.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.