Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Crave Aktiebolag

Org.nr Reg. 22 februari 2008 Säte Stockholm Momsreg.nr SE556752310401

Crave Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm som registrerades 2008. Crave Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Crave Aktiebolag redovisade 18,9 miljoner kronor i omsättning och 783 712 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lokaluthyrning samt restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VALHALLAVÄGEN 153
115 31 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2008 | 18 år
Omsättningstillväxt
-6,1 %
Omsättning CAGR 4 år
7,6 %
Resultattillväxt
-24,5 %
Anställningstillväxt
-60,0 %
Omsättning / anställd
9 467 904SEK
Eget kapital
3 960 242SEK
Omsättning
18 935 809 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
783 712 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
64,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
250,5 %
Vinstmarginal Svag
4,1 %
Soliditet Mycket bra
64,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Crave Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 18 918 373
Övrig omsättning 17 436
Omsättning 18 935 809
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -18 166 900
Rörelseresultat 768 909
Finansiella intäkter 15 370
Finansiella kostnader 567
Resultat efter finansnetto 783 712
Resultat före skatt 783 712
Skatt -161 485
Årets resultat 622 227

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Crave Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 0
Materiella anl.tillg. 336 771
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 336 771
Omsättningstillgångar
Varulager 397 290
Kundfordringar 13 086
Övriga kortfristiga fordringar 362 399
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 112 824
Kassa och bank 3 080 853
Summa omsättningstillgångar 5 766 452
SUMMA TILLGÅNGAR 6 103 223
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Crave Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 3 238 015
Fritt eget kapital 3 860 242
Summa eget kapital 3 960 242
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 457 141
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 49 614
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 636 226
Summa kortfristiga skulder 2 142 981
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 103 223

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,1 %
Kassalikviditet
250,5 %
Soliditet
64,9 %
Skuldsättningsgrad
0.54
Avkastning eget kapital | ROE
19,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,9 %
EBITDA
896 895SEK
Personalkostnader
783 846SEK
Personalkostnad / anställd
391 923SEK
Rörelsemarginal
4,1 %
Nettomarginal
3,3 %
Vinstmarginal före skatt
4,1 %
EBITDA-marginal
4,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
19,8 %
Skuldandel
35,1 %
Kontantkvot
143,8 %
Rörelsekapital
3 623 471SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.1ggr
Räntetäckningsgrad
1383.2ggr
Omsättning / anställd
9 467 904SEK
Vinst / anställd
391 856SEK
Effektiv skattesats
20,6 %
Förädlingsvärde
1 680 741SEK
Förädlingsvärde / anställd
840 370SEK
Personalkostnadsandel
4,1 %
Föreslagen utdelning
2 000 000SEK
Utdelningsandel
321,4 %
Altman Z-score
5.14 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 2 000 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 860 242
Total föreslagen disposition 3 860 242

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 454 422 -1 378 283 37 200 -157 570 76 139
Förbättringsutgifter annans fastighet 680 413 -419 781 - -68 040 260 632
Hyresrätter och liknande rättigheter 500 000 -500 000 - -100 000 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 622 227 622 227
Balanseras i ny räkning 824 136 -824 136 0
Justerat ingående eget kapital - - 3 338 015
Övrig rörelse - - 3 960 242

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 260 632
Hyresrätter & liknande rättigheter 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 397 290

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 750 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Crave Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 jämförelseår 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 2 000
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 14 136 15 331 16 456 19 851 18 918
Övrig omsättning 0 332 772 320 17
Omsättning 14 136 15 663 17 228 20 170 18 936
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −13 251 −15 170 −16 210 −19 136 −18 167
Rörelseresultat efter avskrivningar 885 493 1 018 1 034 769
Finansiella intäkter 0 0 2 5 15
Finansiella kostnader −14 −10 −2 0 −1
Resultat efter finansnetto 871 484 1 017 1 038 784
Resultat före skatt 871 484 1 017 1 038 784
Skatt på årets resultat −182 −100 −209 −214 −161
Årets resultat 688 384 808 824 622
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 300 200 100 0 0
Materiella anläggningstillgångar 1 360 828 653 465 337
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 1 660 1 028 753 465 337
Varulager 320 321 328 383 397
Kundfordringar 66 64 89 15 13
Kassa och bank 1 409 986 1 081 2 135 3 081
Omsättningstillgångar 2 243 2 009 3 028 4 185 5 766
Summa tillgångar 3 903 3 038 3 781 4 650 6 103
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 1 923 1 606 2 414 3 238 3 860
Eget kapital 2 023 1 706 2 514 3 338 3 960
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 83 0 - - -
Leverantörsskulder 458 495 564 666 1 457
Kortfristiga skulder 1 797 1 331 1 267 1 312 2 143
Summa eget kapital och skulder 3 903 3 038 3 781 4 650 6 103

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 13 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Mohammad Saleh Akbarmehdi
    Styrelseledamot

Revisorer

  • P
    Peter Hasselgren
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VALHALLAVÄGEN 153 Huvudkontor
VALHALLAVÄGEN 153
115 31 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Crave Aktiebolag

Vad har Crave Aktiebolag för organisationsnummer?
Crave Aktiebolag har organisationsnummer 556752-3104.
Vilken företagsform har Crave Aktiebolag?
Crave Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 februari 2008.
Var ligger Crave Aktiebolag?
Crave Aktiebolag har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är VALHALLAVÄGEN 153, 115 31 STOCKHOLM. Enligt SCB har Crave Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Crave Aktiebolag?
Crave Aktiebolag omsatte 18,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Crave Aktiebolag?
Crave Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 783 712 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Crave Aktiebolag?
Soliditeten i Crave Aktiebolag var 64,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Crave Aktiebolag?
Crave Aktiebolag hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Crave Aktiebolag F-skatt?
Ja, Crave Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Crave Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lokaluthyrning samt restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.