Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Envalls Plåtslageri AB

Org.nr Reg. 4 oktober 2012 Momsreg.nr SE556905758001

Envalls Plåtslageri AB är ett aktivt aktiebolag inom takarbeten av plåt som registrerades 2012. Envalls Plåtslageri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Envalls Plåtslageri AB redovisade 3,1 miljoner kronor i omsättning och 1,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva plåtslageriarbeten såsom takarbeten av plåt, diverse övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också arbeta med dataprogrammering såsom utveckling av programvaror, hemsidor och programmering. Bolaget kommer också att handla med aktier och värdepapper.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SMÅBRUKARVÄGEN 4
163 44 SPÅNGA
Öppna i Google Maps
Lönsam 10 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 14 år
Omsättningstillväxt
7,0 %
Omsättning CAGR 4 år
3,1 %
Resultattillväxt
4,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
3 131 167SEK
Eget kapital
4 102 257SEK
Omsättning
3 131 167 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 143 721 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
92,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
3141,9 %
Vinstmarginal Mycket bra
36,5 %
Soliditet Mycket bra
92,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Envalls Plåtslageri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 131 167
Övrig omsättning 0
Omsättning 3 131 167
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 120 333
Rörelseresultat 1 010 834
Finansiella intäkter 132 887
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 1 143 721
Resultat före skatt 1 283 721
Skatt -272 676
Årets resultat 1 011 045

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Envalls Plåtslageri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 15 571
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 12 221
Kassa och bank 5 448 907
Summa omsättningstillgångar 5 511 681
SUMMA TILLGÅNGAR 5 511 681
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Envalls Plåtslageri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 3 041 212
Fritt eget kapital 4 052 257
Summa eget kapital 4 102 257
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 234 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 234 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 73 402
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 31 712
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 70 310
Summa kortfristiga skulder 175 424
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 511 681

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
36,5 %
Kassalikviditet
3141,9 %
Soliditet
92,2 %
Skuldsättningsgrad
0.08
Avkastning eget kapital | ROE
22,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
20,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
850 427SEK
Personalkostnad / anställd
850 427SEK
Rörelsemarginal
32,3 %
Nettomarginal
32,3 %
Vinstmarginal före skatt
41,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
21,4 %
Skuldandel
25,6 %
Kontantkvot
3106,1 %
Rörelsekapital
5 336 257SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.57ggr
Omsättning / anställd
3 131 167SEK
Vinst / anställd
1 143 721SEK
Effektiv skattesats
21,2 %
Förädlingsvärde
1 861 261SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 861 261SEK
Personalkostnadsandel
27,2 %
Föreslagen utdelning
335 000SEK
Utdelningsandel
33,1 %
Altman Z-score
3.52 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 335 000
Föreslås balanseras i ny räkning 3 717 257
Total föreslagen disposition 4 052 257

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 1 011 045
Balanseras i ny räkning 936 121 -936 121
Utdelning 300 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 34 982

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Envalls Plåtslageri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 245 245 300 300 335
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 776 3 323 2 598 2 967 3 131
Övrig omsättning - - 40 −40 0
Omsättning 2 776 3 323 2 639 2 927 3 131
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 722 −1 717 −1 787 −2 014 −2 120
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 054 1 606 852 913 1 011
Finansiella intäkter - 7 100 181 133
Finansiella kostnader - 0 −1 −4 0
Resultat efter finansnetto 1 054 1 612 952 1 090 1 144
Resultat före skatt 794 1 307 823 1 190 1 284
Skatt på årets resultat −165 −275 −179 −254 −273
Årets resultat 630 1 032 644 936 1 011
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Varulager - - - - -
Kundfordringar 205 348 101 308 0
Kassa och bank 2 547 3 720 4 252 4 669 5 449
Omsättningstillgångar 2 796 4 113 4 419 5 257 5 512
Summa tillgångar 2 796 4 113 4 419 5 257 5 512
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 519 2 306 2 705 3 341 4 052
Eget kapital 1 569 2 356 2 755 3 391 4 102
Obeskattade reserver 1 040 1 345 1 474 1 374 1 234
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 58 56 −1 134 0
Kortfristiga skulder 186 412 190 492 175
Summa eget kapital och skulder 2 796 4 113 4 419 5 257 5 512

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 25 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • H
    Håkan Envall
    Signatär

Fastställelseintyg

  • H
    Håkan Envall
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SMÅBRUKARVÄGEN 4 Huvudkontor
SMÅBRUKARVÄGEN 4
163 44 SPÅNGA
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43411 | Takarbeten av plåt | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Envalls Plåtslageri AB

Vad har Envalls Plåtslageri AB för organisationsnummer?
Envalls Plåtslageri AB har organisationsnummer 556905-7580.
Vilken företagsform har Envalls Plåtslageri AB?
Envalls Plåtslageri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 oktober 2012.
Vilken adress har Envalls Plåtslageri AB?
Envalls Plåtslageri AB har den registrerade postadressen SMÅBRUKARVÄGEN 4, 163 44 SPÅNGA. Enligt SCB har Envalls Plåtslageri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Envalls Plåtslageri AB?
Envalls Plåtslageri AB omsatte 3,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Envalls Plåtslageri AB?
Envalls Plåtslageri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Envalls Plåtslageri AB?
Soliditeten i Envalls Plåtslageri AB var 92,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Envalls Plåtslageri AB?
Envalls Plåtslageri AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Envalls Plåtslageri AB F-skatt?
Ja, Envalls Plåtslageri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Envalls Plåtslageri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva plåtslageriarbeten såsom takarbeten av plåt, diverse övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också arbeta med dataprogrammering såsom utveckling av programvaror, hemsidor och programmering. Bolaget kommer också att handla med aktier och värdepapper.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.