Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

NR Restaurang AB

Org.nr Reg. 22 januari 2018 Säte Västerås Kommun Momsreg.nr SE559146075201

NR Restaurang AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Västerås Kommun som registrerades 2018. NR Restaurang AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. NR Restaurang AB redovisade 5,7 miljoner kronor i omsättning och −460 939 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva restaurang och café och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TVÄRLEDEN 2
721 36 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2018 | 8 år
Omsättningstillväxt
26,8 %
Omsättning CAGR 4 år
57,0 %
Anställningstillväxt
33,3 %
Omsättning / anställd
706 810SEK
Eget kapital
127 454SEK
Omsättning
5 654 479 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-460 939 SEK
Bokslut 2025
Anställda
8
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
7,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
62,2 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-7,4 %
Soliditet Svag
7,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för NR Restaurang AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 494 723
Övrig omsättning 159 756
Omsättning 5 654 479
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 074 483
Rörelseresultat -420 004
Finansiella intäkter 619
Finansiella kostnader 41 554
Resultat efter finansnetto -460 939
Resultat före skatt -510 939
Skatt -
Årets resultat -510 939

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för NR Restaurang AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 608 346
Finansiella anl.tillg. 100 000
Summa anläggningstillgångar 708 346
Omsättningstillgångar
Varulager 182 311
Kundfordringar 329 369
Övriga kortfristiga fordringar 146 221
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 324 647
Kassa och bank 3 309
Summa omsättningstillgångar 985 857
SUMMA TILLGÅNGAR 1 694 203
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för NR Restaurang AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 201 544
Fritt eget kapital 77 454
Summa eget kapital 127 454
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 274 148
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 274 148
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 243 048
Leverantörsskulder 651 678
Skatteskulder -2 103
Skulder till koncernföretag 264 365
Övriga kortfristiga skulder 103 317
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 32 296
Summa kortfristiga skulder 1 292 601
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 694 203

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-7,4 %
Kassalikviditet
62,2 %
Soliditet
7,5 %
Skuldsättningsgrad
12.29
Avkastning eget kapital | ROE
-361,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-24,8 %
EBITDA
-360 042SEK
Personalkostnader
2 722 107SEK
Personalkostnad / anställd
340 263SEK
Rörelsemarginal
-7,6 %
Nettomarginal
-9,3 %
Vinstmarginal före skatt
-9,0 %
EBITDA-marginal
-6,4 %
Bruttomarginal
66,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-104,4 %
Skuldandel
92,5 %
Kontantkvot
0,3 %
Rörelsekapital
-306 744SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.34ggr
Räntetäckningsgrad
-10.1ggr
Omsättning / anställd
706 810SEK
Vinst / anställd
-57 617SEK
Förädlingsvärde
2 362 065SEK
Förädlingsvärde / anställd
295 258SEK
Personalkostnadsandel
48,1 %
Bruttovinst
3 780 750SEK
Räntebärande nettoskuld
513 887SEK
Altman Z-score
2.47 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -451 078

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 360 979 -297 422 - -315 243 63 557
Andelar i koncernföretag 100 000 - - - 100 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -510 939 -510 939
Balanseras i ny räkning -124 090 124 090 0
Återbetalning aktieägartillskott 17 592 - 17 592
Justerat ingående eget kapital - - 127 454
Övrig rörelse - - -401 077

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 182 311
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 243 048

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 200 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -50 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Händelser efter räkenskapsårets slut

Bolaget gör ett negativt resultat 2026 och eget kapital är fortsatt förbrukat varpå bolaget är skyldiga, och

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för NR Restaurang AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 154 3 880 2 905 4 383 5 495
Övrig omsättning 777 512 1 008 75 160
Omsättning 931 4 393 3 914 4 458 5 654
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 225 −4 225 −2 956 −4 341 −6 074
Rörelseresultat efter avskrivningar −294 167 958 117 −420
Finansiella intäkter - 2 0 0 1
Finansiella kostnader −23 −163 −173 −156 −42
Resultat efter finansnetto −317 6 786 −39 −461
Resultat före skatt −317 6 554 −124 −511
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −317 6 554 −124 −511
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 1 362 1 239 924 608 608
Finansiella anläggningstillgångar - 100 100 100 100
Anläggningstillgångar 1 362 1 339 1 024 708 708
Varulager 90 115 108 182 182
Kundfordringar 0 625 246 329 329
Kassa och bank 217 −48 402 3 3
Omsättningstillgångar 878 1 029 1 052 925 986
Summa tillgångar 2 241 2 367 2 075 1 633 1 694
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital −217 −24 244 77 77
Eget kapital −167 26 294 127 127
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 586 1 057 474 274 274
Leverantörsskulder 313 446 238 652 652
Kortfristiga skulder 822 1 284 1 307 1 232 1 293
Summa eget kapital och skulder 2 241 2 367 2 075 1 633 1 694

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 23 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Johan Paulsson
    Signatär
  • A
    Andreas Nahro Eroglu
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jenny Svensson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TVÄRLEDEN 2 Huvudkontor
TVÄRLEDEN 2
721 36 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om NR Restaurang AB

Vad har NR Restaurang AB för organisationsnummer?
NR Restaurang AB har organisationsnummer 559146-0752.
Vilken företagsform har NR Restaurang AB?
NR Restaurang AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 januari 2018.
Var ligger NR Restaurang AB?
NR Restaurang AB har sitt säte i Västerås Kommun. Den registrerade postadressen är TVÄRLEDEN 2, 721 36 VÄSTERÅS. Enligt SCB har NR Restaurang AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för NR Restaurang AB?
NR Restaurang AB omsatte 5,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade NR Restaurang AB?
NR Restaurang AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −460 939 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade NR Restaurang AB?
Soliditeten i NR Restaurang AB var 7,5 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har NR Restaurang AB?
NR Restaurang AB hade i medeltal 8 anställda under 2025.
Har NR Restaurang AB F-skatt?
Ja, NR Restaurang AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör NR Restaurang AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva restaurang och café och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.