Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Paco's AB

Org.nr Reg. 13 september 2004 Säte Örebro Momsreg.nr SE556666215001

Paco's AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Örebro som registrerades 2004. Paco's AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Paco's AB redovisade 0 kronor i omsättning och −14 116 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva franchiseverksamhet inom restaurangbranschen idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
LEKTORPSVÄGEN 5
702 37 ÖREBRO
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2004 | 22 år
Eget kapital
1 100 709SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-14 116 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
86,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
891,1 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
86,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Paco's AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -20 122
Rörelseresultat -20 122
Finansiella intäkter 6 038
Finansiella kostnader 32
Resultat efter finansnetto -14 116
Resultat före skatt 289 884
Skatt -59 931
Årets resultat 229 952

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Paco's AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 366 126
Summa anläggningstillgångar 366 126
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 215
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 317 717
Summa omsättningstillgångar 1 027 932
SUMMA TILLGÅNGAR 1 394 058
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Paco's AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 770 757
Fritt eget kapital 1 000 709
Summa eget kapital 1 100 709
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 136 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 136 000
Avsättningar
Summa avsättningar 42 000
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 79 880
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 10 469
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 25 000
Summa kortfristiga skulder 115 349
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 394 058

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
891,1 %
Soliditet
86,7 %
Skuldsättningsgrad
0.15
Avkastning eget kapital | ROE
-1,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-1,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
0SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-1,1 %
Skuldandel
21,0 %
Kontantkvot
275,4 %
Rörelsekapital
912 583SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-440.1ggr
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
-20 122SEK
Altman Z-score
2.47 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 000 709
Total föreslagen disposition 1 000 709

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 42 000 - - - 42 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 190 753 - - - 190 753
Andelar i koncernföretag 133 373 - - - 133 373

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 229 952 229 952
Balanseras i ny räkning 103 269 -103 269 0
Utdelning 120 000 - 120 000
Justerat ingående eget kapital - - 990 757
Övrig rörelse - - 1 100 709

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Avsättningar - detalj
Avsättningar för pensioner & liknande 42 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 400 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Paco's AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 200 120 120 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 0
Övrig omsättning - 42 0 - -
Omsättning - - 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −34 −34 −84 −46 −20
Rörelseresultat efter avskrivningar −34 8 −84 −46 −20
Finansiella intäkter - 0 1 16 6
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 513 8 −83 −30 −14
Resultat före skatt 513 8 27 130 290
Skatt på årets resultat −3 0 −1 −27 −60
Årets resultat 510 8 26 103 230
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 324 366 366 366 366
Anläggningstillgångar 324 366 366 366 366
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 212 477 580 445 318
Omsättningstillgångar 1 063 829 694 755 1 028
Summa tillgångar 1 387 1 195 1 060 1 122 1 394
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 1 273 1 081 907 891 1 001
Eget kapital 1 373 1 181 1 007 991 1 101
Obeskattade reserver - - - 40 136
Avsättningar - - 42 42 42
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 14 14 10 49 115
Summa eget kapital och skulder 1 387 1 195 1 060 1 122 1 394

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • R
    Reza Soufizadeh
    Styrelseledamot

Revisorer

  • P
    Per Niclas Sandvall
    Auktoriserad revisor
  • N
    Niclas Sandvall
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
LEKTORPSVÄGEN 5 Huvudkontor
LEKTORPSVÄGEN 5
702 37 ÖREBRO
Örebro, Örebro Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där Paco's AB står som sökande.

1 registrerade
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om Paco's AB

Vad har Paco's AB för organisationsnummer?
Paco's AB har organisationsnummer 556666-2150.
Vilken företagsform har Paco's AB?
Paco's AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 september 2004.
Var ligger Paco's AB?
Paco's AB har sitt säte i Örebro. Den registrerade postadressen är LEKTORPSVÄGEN 5, 702 37 ÖREBRO. Enligt SCB har Paco's AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Paco's AB?
Paco's AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Paco's AB?
Paco's AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −14 116 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Paco's AB?
Soliditeten i Paco's AB var 86,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Paco's AB F-skatt?
Ja, Paco's AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Paco's AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva franchiseverksamhet inom restaurangbranschen idka därmed förenlig verksamhet.
Vilka varumärken har Paco's AB?
Paco's AB har 1 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra Paco´s Mexican Grill.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.