Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

PN-Restaurant AB

Org.nr Reg. 8 februari 2016 Säte KINNA Momsreg.nr SE559050362801

PN-Restaurant AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i KINNA som registrerades 2016. PN-Restaurant AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. PN-Restaurant AB redovisade 8,7 miljoner kronor i omsättning och −262 430 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva restaurang.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SÖDERGATAN 37
c/o ASIAN GARDEN
467 30 GRÄSTORP
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
0,7 %
Omsättning CAGR 4 år
0,5 %
Resultattillväxt
-48,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 249 202SEK
Eget kapital
633 436SEK
Omsättning
8 744 413 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-262 430 SEK
Bokslut 2025
Anställda
7
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
38,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
120,7 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-2,3 %
Soliditet Bra
38,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för PN-Restaurant AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 549 276
Övrig omsättning 195 137
Omsättning 8 744 413
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 949 286
Rörelseresultat -204 873
Finansiella intäkter 724
Finansiella kostnader 58 281
Resultat efter finansnetto -262 430
Resultat före skatt -32 838
Skatt 0
Årets resultat -32 838

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för PN-Restaurant AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 0
Materiella anl.tillg. 122 986
Finansiella anl.tillg. 564 061
Summa anläggningstillgångar 687 047
Omsättningstillgångar
Varulager 65 584
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 273 013
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 70 955
Kassa och bank 540 390
Summa omsättningstillgångar 949 942
SUMMA TILLGÅNGAR 1 636 989
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för PN-Restaurant AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 616 274
Fritt eget kapital 583 436
Summa eget kapital 633 436
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 270 842
Summa långfristiga skulder 270 842
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 215 337
Skatteskulder -55 612
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 338 561
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 234 425
Summa kortfristiga skulder 732 711
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 636 989

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-2,3 %
Kassalikviditet
120,7 %
Soliditet
38,7 %
Skuldsättningsgrad
1.58
Avkastning eget kapital | ROE
-41,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-12,5 %
EBITDA
-68 777SEK
Personalkostnader
3 646 086SEK
Personalkostnad / anställd
520 869SEK
Rörelsemarginal
-2,4 %
Nettomarginal
-0,4 %
Vinstmarginal före skatt
-0,4 %
EBITDA-marginal
-0,8 %
Bruttomarginal
67,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-22,6 %
Skuldandel
61,3 %
Kontantkvot
73,8 %
Rörelsekapital
217 231SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.34ggr
Räntetäckningsgrad
-3.5ggr
Omsättning / anställd
1 249 202SEK
Vinst / anställd
-37 490SEK
Förädlingsvärde
3 577 309SEK
Förädlingsvärde / anställd
511 044SEK
Personalkostnadsandel
41,7 %
Bruttovinst
5 921 006SEK
Altman Z-score
5.5 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 583 436
Total föreslagen disposition 583 436

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 967 820 -844 834 61 111 -96 263 122 986
Goodwill 1 465 000 -1 465 000 - -90 000 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -32 838 -32 838
Balanseras i ny räkning 8 353 -8 353 0
Justerat ingående eget kapital - - 666 274
Övrig rörelse - - 633 436

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Goodwill 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 65 584

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för PN-Restaurant AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 431 9 037 8 954 8 425 8 549
Övrig omsättning 128 326 296 255 195
Omsättning 8 559 9 363 9 250 8 680 8 744
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −8 430 −9 342 −9 088 −8 808 −8 949
Rörelseresultat efter avskrivningar 129 21 162 −128 −205
Finansiella intäkter - - 0 1 1
Finansiella kostnader −1 −3 −1 −49 −58
Resultat efter finansnetto 128 18 162 −177 −262
Resultat före skatt 293 18 126 16 −33
Skatt på årets resultat −65 −16 −22 −8 0
Årets resultat 229 3 104 8 −33
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 394 242 90 0 0
Materiella anläggningstillgångar 374 317 314 218 123
Finansiella anläggningstillgångar - 64 64 64 564
Anläggningstillgångar 769 623 468 282 687
Varulager 43 136 131 111 66
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 1 530 393 804 352 540
Omsättningstillgångar 1 749 619 2 152 1 090 950
Summa tillgångar 2 517 1 243 2 620 1 372 1 637
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 702 504 608 616 583
Eget kapital 752 554 658 666 633
Obeskattade reserver 387 387 423 230 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - 424 271
Leverantörsskulder 536 184 371 279 215
Kortfristiga skulder 1 379 301 1 539 52 733
Summa eget kapital och skulder 2 517 1 243 2 620 1 372 1 637

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • P
    Peter Nguyen
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÖDERGATAN 37 Huvudkontor
SÖDERGATAN 37
467 30 GRÄSTORP
Grästorp, Västra Götaland 10-19 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om PN-Restaurant AB

Vad har PN-Restaurant AB för organisationsnummer?
PN-Restaurant AB har organisationsnummer 559050-3628.
Vilken företagsform har PN-Restaurant AB?
PN-Restaurant AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 8 februari 2016.
Var ligger PN-Restaurant AB?
PN-Restaurant AB har sitt säte i KINNA. Den registrerade postadressen är SÖDERGATAN 37, 467 30 GRÄSTORP. Enligt SCB har PN-Restaurant AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för PN-Restaurant AB?
PN-Restaurant AB omsatte 8,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade PN-Restaurant AB?
PN-Restaurant AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −262 430 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade PN-Restaurant AB?
Soliditeten i PN-Restaurant AB var 38,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har PN-Restaurant AB?
PN-Restaurant AB hade i medeltal 7 anställda under 2025.
Har PN-Restaurant AB F-skatt?
Ja, PN-Restaurant AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör PN-Restaurant AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva restaurang.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.