Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rammakarna på Östermalm AB

Org.nr Reg. 20 januari 2000 Momsreg.nr SE556582675601

Rammakarna på Östermalm AB är ett aktivt aktiebolag inom detaljhandel med konst samt galleriverksamhet som registrerades 2000. Rammakarna på Östermalm AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Rammakarna på Östermalm AB redovisade 6,4 miljoner kronor i omsättning och 268 566 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva inramning och försäljning av konst och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HUDIKSVALLSGATAN 8 1TR
113 30 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2000 | 26 år
Omsättningstillväxt
-3,0 %
Omsättning CAGR 4 år
4,7 %
Resultattillväxt
-40,2 %
Anställningstillväxt
14,3 %
Omsättning / anställd
1 604 946SEK
Eget kapital
969 737SEK
Omsättning
6 419 784 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
268 566 SEK
Bokslut 2026
Anställda
4
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
56,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
208,0 %
Vinstmarginal Svag
4,2 %
Soliditet Mycket bra
56,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rammakarna på Östermalm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 265 683
Övrig omsättning 154 101
Omsättning 6 419 784
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 154 716
Rörelseresultat 265 068
Finansiella intäkter 3 526
Finansiella kostnader 28
Resultat efter finansnetto 268 566
Resultat före skatt 198 566
Skatt -47 892
Årets resultat 150 674

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rammakarna på Östermalm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 21 900
Finansiella anl.tillg. 250 000
Summa anläggningstillgångar 271 900
Omsättningstillgångar
Varulager 325 132
Kundfordringar 921 734
Övriga kortfristiga fordringar 59 281
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 230 668
Kassa och bank 624 327
Summa omsättningstillgångar 2 161 142
SUMMA TILLGÅNGAR 2 433 042
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rammakarna på Östermalm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 400
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 400
Balanserat resultat 718 663
Fritt eget kapital 869 337
Summa eget kapital 969 737
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 500 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 500 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 80 661
Summa långfristiga skulder 80 661
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 481 369
Skatteskulder 21 583
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 214 181
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 165 511
Summa kortfristiga skulder 882 644
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 433 042

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,2 %
Kassalikviditet
208,0 %
Soliditet
56,2 %
Skuldsättningsgrad
0.78
Avkastning eget kapital | ROE
19,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
11,0 %
EBITDA
265 068SEK
Personalkostnader
1 637 000SEK
Personalkostnad / anställd
409 250SEK
Rörelsemarginal
4,2 %
Nettomarginal
2,4 %
Vinstmarginal före skatt
3,1 %
EBITDA-marginal
4,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
17,3 %
Skuldandel
60,1 %
Kontantkvot
70,7 %
Rörelsekapital
1 278 498SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.64ggr
Räntetäckningsgrad
9592.6ggr
Omsättning / anställd
1 604 946SEK
Vinst / anställd
67 142SEK
Effektiv skattesats
24,1 %
Förädlingsvärde
1 902 068SEK
Förädlingsvärde / anställd
475 517SEK
Personalkostnadsandel
25,5 %
Föreslagen utdelning
200 000SEK
Utdelningsandel
132,7 %
Altman Z-score
3.81 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 200 000
Föreslås balanseras i ny räkning 669 336
Total föreslagen disposition 869 336

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 829 351 -829 351 - -5 380 0
Förbättringsutgifter annans fastighet 108 286 -108 286 - - 0
Hyresrätter och liknande rättigheter 400 000 -400 000 - 0 0
Andra långfristiga fordringar 250 000 - - - 250 000
Övriga materiella anläggningstillgångar 21 900 - - - 21 900

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 150 674
Balanseras i ny räkning 260 062 -260 062
Utdelning 200 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 0
Hyresrätter & liknande rättigheter 0
Övriga materiella anläggningstillgångar 21 900
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 325 132
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 200 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Verksamheten har utvecklats enligt plan.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Rammakarna på Östermalm AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 120 - - 200 200
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 5 164 5 648 5 733 6 488 6 266
Övrig omsättning 180 - 132 133 154
Omsättning 5 343 - 5 865 6 621 6 420
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −5 034 - −5 679 −6 172 −6 155
Rörelseresultat efter avskrivningar 310 - 186 448 265
Finansiella intäkter - - 2 3 4
Finansiella kostnader −5 - −2 −2 0
Resultat efter finansnetto 305 400 186 449 269
Resultat före skatt 289 - 182 334 199
Skatt på årets resultat −66 - −43 −74 −48
Årets resultat 152 - 139 260 151
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 240 - - - -
Materiella anläggningstillgångar 108 - 27 22 22
Finansiella anläggningstillgångar 250 - 250 250 250
Anläggningstillgångar 598 - 277 272 272
Varulager 229 - 300 279 325
Kundfordringar 329 - 612 821 922
Kassa och bank 361 - 425 753 624
Omsättningstillgångar 1 194 - 1 684 2 191 2 161
Summa tillgångar 1 792 - 1 961 2 462 2 433
Aktiekapital 100 - 100 100 100
Fritt eget kapital 612 - 859 919 869
Eget kapital 713 - 959 1 019 970
Obeskattade reserver 285 - 315 430 500
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 273 - 69 101 81
Leverantörsskulder 171 - 220 391 481
Kortfristiga skulder 521 - 618 913 883
Summa eget kapital och skulder 1 792 - 1 961 2 462 2 433

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Johannes van Natijne
    Styrelseledamot

Revisorer

  • H
    Hans Martin Labba
    Auktoriserad revisor
  • M
    Martin Labba
    Auktoriserad revisor
  • M
    Martin Labba
    Auktoriserad revisor / Medlem i FAR

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HUDIKSVALLSGATAN 8 1TR Huvudkontor
HUDIKSVALLSGATAN 8 1TR
113 30 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47692 | Detaljhandel med konst samt galleriverksamhet | G | Handel

Vanliga frågor om Rammakarna på Östermalm AB

Vad har Rammakarna på Östermalm AB för organisationsnummer?
Rammakarna på Östermalm AB har organisationsnummer 556582-6756.
Vilken företagsform har Rammakarna på Östermalm AB?
Rammakarna på Östermalm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 20 januari 2000.
Vilken adress har Rammakarna på Östermalm AB?
Rammakarna på Östermalm AB har den registrerade postadressen HUDIKSVALLSGATAN 8 1TR, 113 30 STOCKHOLM. Enligt SCB har Rammakarna på Östermalm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rammakarna på Östermalm AB?
Rammakarna på Östermalm AB omsatte 6,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rammakarna på Östermalm AB?
Rammakarna på Östermalm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 268 566 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rammakarna på Östermalm AB?
Soliditeten i Rammakarna på Östermalm AB var 56,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Rammakarna på Östermalm AB?
Rammakarna på Östermalm AB hade i medeltal 4 anställda under 2026.
Har Rammakarna på Östermalm AB F-skatt?
Ja, Rammakarna på Östermalm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rammakarna på Östermalm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva inramning och försäljning av konst och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.