Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB

Org.nr Reg. 30 januari 2013 Säte Lidköping Momsreg.nr SE556920780501

Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Lidköping som registrerades 2013. Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB redovisade 9,3 miljoner kronor i omsättning och 559 975 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HOVBYGATAN 68
531 36 LIDKÖPING
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2013 | 13 år
Omsättningstillväxt
-0,4 %
Omsättning CAGR 4 år
2,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 859 150SEK
Eget kapital
419 727SEK
Omsättning
9 295 750 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
559 975 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
44,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
186,2 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,0 %
Soliditet Mycket bra
44,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 9 295 750
Övrig omsättning -
Omsättning 9 295 750
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 738 967
Rörelseresultat 556 783
Finansiella intäkter 3 203
Finansiella kostnader 11
Resultat efter finansnetto 559 975
Resultat före skatt 673 143
Skatt -142 562
Årets resultat 530 581

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 17 233
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 17 233
Omsättningstillgångar
Varulager 71 819
Kundfordringar 6 843
Övriga kortfristiga fordringar 123 284
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 12 253
Kassa och bank 1 434 303
Summa omsättningstillgångar 1 648 502
SUMMA TILLGÅNGAR 1 665 735
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 304 455
Fritt eget kapital 369 727
Summa eget kapital 419 727
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 387 000
Ackumulerade överavskrivningar 12 029
Summa obeskattade reserver 399 029
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 431 490
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 145 510
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 269 979
Summa kortfristiga skulder 846 979
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 665 735

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,0 %
Kassalikviditet
186,2 %
Soliditet
44,2 %
Skuldsättningsgrad
1.26
Avkastning eget kapital | ROE
76,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
33,6 %
EBITDA
571 155SEK
Personalkostnader
3 262 421SEK
Personalkostnad / anställd
652 484SEK
Rörelsemarginal
6,0 %
Nettomarginal
5,7 %
Vinstmarginal före skatt
7,2 %
EBITDA-marginal
6,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
68,4 %
Skuldandel
74,8 %
Kontantkvot
169,3 %
Rörelsekapital
801 523SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.58ggr
Räntetäckningsgrad
50907.8ggr
Omsättning / anställd
1 859 150SEK
Vinst / anställd
111 995SEK
Effektiv skattesats
21,2 %
Förädlingsvärde
3 833 576SEK
Förädlingsvärde / anställd
766 715SEK
Personalkostnadsandel
35,1 %
Föreslagen utdelning
300 000SEK
Utdelningsandel
56,5 %
Altman Z-score
7.25 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 300 000
Föreslås balanseras i ny räkning 232 308
Total föreslagen disposition 532 308

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 782 164 -779 304 - -20 880 2 860

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 530 581 530 581
Balanseras i ny räkning 65 272 -65 272 0
Utdelning 240 000 - 240 000
Justerat ingående eget kapital - - 419 727
Övrig rörelse - - 710 308

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 71 819
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 9 168

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag SA Revision AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 jämförelseår 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 200 - - 300
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 262 8 676 9 060 9 330 9 296
Övrig omsättning 24 20 1 0 -
Omsättning 8 286 8 696 9 061 9 330 9 296
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −7 975 −8 571 −9 027 −9 281 −8 739
Rörelseresultat efter avskrivningar 311 125 34 49 557
Finansiella intäkter 1 0 11 1 3
Finansiella kostnader −3 −1 0 0 0
Resultat efter finansnetto 309 124 44 50 560
Resultat före skatt 324 137 154 88 673
Skatt på årets resultat −69 −31 −37 −23 −143
Årets resultat 255 106 117 65 531
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 95 66 38 17 17
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 95 66 38 17 17
Varulager 79 80 93 72 72
Kundfordringar 18 10 6 7 7
Kassa och bank 1 651 1 815 1 586 1 434 1 434
Omsättningstillgångar 1 789 1 940 1 735 1 649 1 649
Summa tillgångar 1 884 2 006 1 773 1 666 1 666
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 532 488 404 370 370
Eget kapital 582 538 454 420 420
Obeskattade reserver 559 547 437 399 399
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 438 551 445 431 431
Kortfristiga skulder 744 921 881 847 847
Summa eget kapital och skulder 1 884 2 006 1 773 1 666 1 666

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Michel Yüksel
    Styrelseledamot

Revisorer

  • C
    Christer Holmstrand
    Auktoriserad Revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HOVBYGATAN 68 Huvudkontor
HOVBYGATAN 68
531 36 LIDKÖPING
Lidköping, Västra Götaland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB

Vad har Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB för organisationsnummer?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB har organisationsnummer 556920-7805.
Vilken företagsform har Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 januari 2013.
Var ligger Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB har sitt säte i Lidköping. Den registrerade postadressen är HOVBYGATAN 68, 531 36 LIDKÖPING. Enligt SCB har Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB omsatte 9,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 559 975 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Soliditeten i Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB var 44,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB F-skatt?
Ja, Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Restaurang och Pizzeria Majorsallén AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.