Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rhawi Restaurang Sthlm AB

Org.nr Reg. 15 februari 2013 Momsreg.nr SE556922616901

Rhawi Restaurang Sthlm AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet som registrerades 2013. Rhawi Restaurang Sthlm AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Rhawi Restaurang Sthlm AB redovisade 5,9 miljoner kronor i omsättning och −94 496 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolagets verksamhet skall bestå av restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
SANDHAMNSGATAN 80
115 28 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Skuldfritt Etablerat sedan 2013 | 13 år
Omsättningstillväxt
-9,0 %
Omsättning CAGR 4 år
2,9 %
Resultattillväxt
-149,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 175 494SEK
Eget kapital
60 652SEK
Omsättning
5 877 468 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-94 496 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
12,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
93,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-1,6 %
Soliditet Tillfredsställande
12,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rhawi Restaurang Sthlm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 837 588
Övrig omsättning 39 880
Omsättning 5 877 468
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 973 189
Rörelseresultat -95 721
Finansiella intäkter 1 227
Finansiella kostnader 2
Resultat efter finansnetto -94 496
Resultat före skatt -94 496
Skatt -
Årets resultat -94 496

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rhawi Restaurang Sthlm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 32 000
Summa anläggningstillgångar 32 000
Omsättningstillgångar
Varulager 56 795
Kundfordringar 26 466
Övriga kortfristiga fordringar 110 557
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 117 124
Kassa och bank 149 459
Summa omsättningstillgångar 460 401
SUMMA TILLGÅNGAR 492 401
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rhawi Restaurang Sthlm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 105 148
Fritt eget kapital 10 652
Summa eget kapital 60 652
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 203 821
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 114 534
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 113 393
Summa kortfristiga skulder 431 749
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 492 401

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-1,6 %
Kassalikviditet
93,5 %
Soliditet
12,3 %
Skuldsättningsgrad
7.12
Avkastning eget kapital | ROE
-155,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-19,2 %
EBITDA
-95 721SEK
Personalkostnader
2 819 411SEK
Personalkostnad / anställd
563 882SEK
Rörelsemarginal
-1,6 %
Nettomarginal
-1,6 %
Vinstmarginal före skatt
-1,6 %
EBITDA-marginal
-1,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-155,8 %
Skuldandel
87,7 %
Kontantkvot
34,6 %
Rörelsekapital
28 652SEK
Kapitalomsättningshastighet
11.94ggr
Räntetäckningsgrad
-47247ggr
Omsättning / anställd
1 175 494SEK
Vinst / anställd
-18 899SEK
Förädlingsvärde
2 723 690SEK
Förädlingsvärde / anställd
544 738SEK
Personalkostnadsandel
48,0 %
Altman Z-score
11.51 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 10 652
Total föreslagen disposition 10 652

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 093 286 -1 093 286 - -4 616 0
Andra långfristiga värdepappersinnehav 32 000 - - - 32 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -94 496 -94 496
Balanseras i ny räkning 192 371 -192 371 0
Återbetalning aktieägartillskott 150 000 0 150 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 56 795

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Förändring eget kapital - kommentar

Villkorade, ej återbetalda aktieägartillskott uppgår till 204 000 SEK per bokslutdatum. (354 000 SEK)

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Rhawi Restaurang Sthlm AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 jämförelseår 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 600 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 4 911 5 324 6 132 6 440 5 838
Övrig omsättning 339 15 43 17 40
Omsättning 5 250 5 338 6 175 6 457 5 877
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −5 145 −5 497 −6 018 −6 266 −5 973
Rörelseresultat efter avskrivningar 104 −159 157 191 −96
Finansiella intäkter - 0 1 1 1
Finansiella kostnader −75 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 29 −160 662 192 −94
Resultat före skatt 29 −160 662 192 −94
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat 29 −160 662 192 −94
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 288 126 5 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 32 32 32 32 32
Anläggningstillgångar 320 158 37 32 32
Varulager 57 136 160 59 57
Kundfordringar 33 89 49 43 26
Kassa och bank 684 249 125 429 149
Omsättningstillgångar 1 180 815 1 079 782 460
Summa tillgångar 1 500 972 1 115 814 492
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 40 0 663 255 11
Eget kapital 90 50 713 305 61
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 973 506 0 0 0
Leverantörsskulder 281 229 234 280 204
Kortfristiga skulder 438 416 402 509 432
Summa eget kapital och skulder 1 500 972 1 115 814 492

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    John Rhawi
    Styrelseledamot
  • Ö
    Özcan Rhawi
    Styrelseledamot

Revisorer

  • C
    Christian Isleyen
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SANDHAMNSGATAN 80 Huvudkontor
SANDHAMNSGATAN 80
115 28 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Rhawi Restaurang Sthlm AB

Vad har Rhawi Restaurang Sthlm AB för organisationsnummer?
Rhawi Restaurang Sthlm AB har organisationsnummer 556922-6169.
Vilken företagsform har Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Rhawi Restaurang Sthlm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 februari 2013.
Vilken adress har Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Rhawi Restaurang Sthlm AB har den registrerade postadressen SANDHAMNSGATAN 80, 115 28 STOCKHOLM. Enligt SCB har Rhawi Restaurang Sthlm AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Rhawi Restaurang Sthlm AB omsatte 5,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Rhawi Restaurang Sthlm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −94 496 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Soliditeten i Rhawi Restaurang Sthlm AB var 12,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Rhawi Restaurang Sthlm AB hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Rhawi Restaurang Sthlm AB F-skatt?
Ja, Rhawi Restaurang Sthlm AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rhawi Restaurang Sthlm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolagets verksamhet skall bestå av restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.