Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rikssalen Gastronomi AB

Org.nr Reg. 14 april 2025 Säte Uppsala Momsreg.nr SE559527445601

Rikssalen Gastronomi AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Uppsala som registrerades 2025. Rikssalen Gastronomi AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Rikssalen Gastronomi AB redovisade 27,6 miljoner kronor i omsättning och 10 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och catering samt idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
DROTTNING CHRISTINAS VÄG 1 D
c/o UPPSALA SLOTT RIKSSALEN
752 37 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Litet företag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2025 | 1 år
Omsättning / anställd
2 512 720SEK
Eget kapital
7 770 421SEK
Omsättning
27 639 917 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
10 011 098 SEK
Bokslut 2026
Anställda
11
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
57,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 14 april 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
193,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
36,2 %
Soliditet Mycket bra
57,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rikssalen Gastronomi AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 26 212 337
Övrig omsättning 1 000 000
Omsättning 27 639 917
Lagerförändring 427 580
Rörelsekostnader -17 629 140
Rörelseresultat 10 010 777
Finansiella intäkter 606
Finansiella kostnader 285
Resultat efter finansnetto 10 011 098
Resultat före skatt 9 796 937
Skatt -2 051 516
Årets resultat 0

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rikssalen Gastronomi AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 638 510
Finansiella anl.tillg. 1 500 000
Summa anläggningstillgångar 2 138 510
Omsättningstillgångar
Varulager 427 580
Kundfordringar 2 145 120
Övriga kortfristiga fordringar 74 269
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 505 011
Kassa och bank 8 522 137
Summa omsättningstillgångar 11 674 117
SUMMA TILLGÅNGAR 13 812 627
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rikssalen Gastronomi AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 7 745 421
Summa eget kapital 7 770 421
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar 214 161
Summa obeskattade reserver 214 161
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 408 467
Skatteskulder 1 689 615
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 992 805
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 2 737 158
Summa kortfristiga skulder 5 828 045
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 13 812 627

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
36,2 %
Kassalikviditet
193,0 %
Soliditet
57,5 %
Skuldsättningsgrad
0.74
Avkastning eget kapital | ROE
126,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
72,5 %
EBITDA
10 039 597SEK
Personalkostnader
7 036 412SEK
Personalkostnad / anställd
639 674SEK
Rörelsemarginal
38,2 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
35,4 %
EBITDA-marginal
36,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
125,4 %
Skuldandel
43,7 %
Kontantkvot
146,2 %
Rörelsekapital
5 846 072SEK
Kapitalomsättningshastighet
2ggr
Räntetäckningsgrad
35127.7ggr
Omsättning / anställd
2 512 720SEK
Vinst / anställd
910 100SEK
Effektiv skattesats
20,9 %
Förädlingsvärde
17 076 009SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 552 364SEK
Personalkostnadsandel
25,5 %
Föreslagen utdelning
527 000SEK
Altman Z-score
4.99 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 527 000
Föreslås balanseras i ny räkning 7 218 421
Total föreslagen disposition 7 745 421

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 589 600 -24 933 589 600 -24 933 564 667
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 500 000 - 1 500 000 - 1 500 000
Maskiner och andra tekniska anläggningar 77 730 -3 887 77 730 -3 887 73 843

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 7 745 421 7 745 421
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 7 770 421

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 73 843
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 427 580
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar -214 161

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningen upprättas för första gången med ett förlängt räkenskapsår 2025-04-14 - 2026-06-30. Bolaget övertog driften av verksamheten på Uppsala slott i augusti 2025. Under det första verksamhetsåret har bolaget etablerat organisation och verksamhet samt genomfört ett stort antal arrangemang för företag, organisationer och universitet.

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Folkesson Råd & Revision AB
Avslutad Uppsala , 2026-09-22

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 22 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • J
    Jimmy Wallmo
    Verkställande direktör

Styrelse

  • M
    Magnus Dahlström
    Signatär

Revisorer

  • K
    Katarina Boiwe Huvudansvarig
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DROTTNING CHRISTINAS VÄG 1 D Huvudkontor
DROTTNING CHRISTINAS VÄG 1 D
752 37 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 50-99 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Rikssalen Gastronomi AB

Vad har Rikssalen Gastronomi AB för organisationsnummer?
Rikssalen Gastronomi AB har organisationsnummer 559527-4456.
Vilken företagsform har Rikssalen Gastronomi AB?
Rikssalen Gastronomi AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 14 april 2025.
Var ligger Rikssalen Gastronomi AB?
Rikssalen Gastronomi AB har sitt säte i Uppsala. Den registrerade postadressen är DROTTNING CHRISTINAS VÄG 1 D, 752 37 UPPSALA. Enligt SCB har Rikssalen Gastronomi AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rikssalen Gastronomi AB?
Rikssalen Gastronomi AB omsatte 27,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rikssalen Gastronomi AB?
Rikssalen Gastronomi AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 10 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rikssalen Gastronomi AB?
Soliditeten i Rikssalen Gastronomi AB var 57,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Rikssalen Gastronomi AB?
Rikssalen Gastronomi AB hade i medeltal 11 anställda under 2026.
Har Rikssalen Gastronomi AB F-skatt?
Ja, Rikssalen Gastronomi AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rikssalen Gastronomi AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och catering samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.