Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Rongi1 Holding AB

Org.nr Reg. 22 juli 2020 Momsreg.nr SE559264507001

Rongi1 Holding AB är ett aktivt aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation som registrerades 2020. Rongi1 Holding AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Rongi1 Holding AB redovisade 2,5 miljoner kronor i omsättning och 1,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 636700BCEFWJX7B59A11
Postadress
MARKÖRGATAN 4 D
c/o SVENSKA SERVICESTYRKAN
136 44 HANDEN
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Moderbolag | 2 dotterbolag Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
-1,6 %
Omsättning CAGR 4 år
77,2 %
Resultattillväxt
-67,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 505 993SEK
Eget kapital
3 948 122SEK
Omsättning
2 505 993 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 126 050 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
53,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
26,3 %
Vinstmarginal Mycket bra
45,0 %
Soliditet Mycket bra
53,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Rongi1 Holding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 505 993
Övrig omsättning -
Omsättning 2 505 993
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 378 296
Rörelseresultat 1 127 697
Finansiella intäkter 46
Finansiella kostnader 1 693
Resultat efter finansnetto 1 126 050
Resultat före skatt 326 050
Skatt -67 504
Årets resultat 258 546

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Rongi1 Holding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 6 433 684
Summa anläggningstillgångar 6 433 684
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 228 750
Övriga kortfristiga fordringar 8
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 574 579
Summa omsättningstillgångar 886 337
SUMMA TILLGÅNGAR 7 320 021
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Rongi1 Holding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 3 664 576
Fritt eget kapital 3 923 122
Summa eget kapital 3 948 122
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 41 027
Skatteskulder 314 759
Skulder till koncernföretag 944 622
Övriga kortfristiga skulder 2 071 491
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 3 371 899
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 7 320 021

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
45,0 %
Kassalikviditet
26,3 %
Soliditet
53,9 %
Skuldsättningsgrad
0.85
Avkastning eget kapital | ROE
28,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
15,4 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
1 212 540SEK
Personalkostnad / anställd
1 212 540SEK
Rörelsemarginal
45,0 %
Nettomarginal
10,3 %
Vinstmarginal före skatt
13,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
28,6 %
Skuldandel
46,1 %
Kontantkvot
17,0 %
Rörelsekapital
-2 485 562SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.34ggr
Räntetäckningsgrad
666.1ggr
Omsättning / anställd
2 505 993SEK
Vinst / anställd
1 126 050SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
2 340 237SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 340 237SEK
Personalkostnadsandel
48,4 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
1.49 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 3 923 122
Total föreslagen disposition 3 923 122

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Ägarintressen i övriga företag 498 000 - - - 498 000
Andelar i intresseföretag 335 684 - - - 335 684
Andelar i koncernföretag 5 600 000 - 0 - 5 600 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 258 546
Balanseras i ny räkning 3 194 788 -3 194 788

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Ägarintressen i övriga företag 498 000
Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 83 000
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -800 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Rongi1 Holding AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 254 0 600 2 547 2 506
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 254 0 600 2 547 2 506
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −231 0 −260 −1 420 −1 378
Rörelseresultat efter avskrivningar 23 0 340 1 127 1 128
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0 −2
Resultat efter finansnetto 23 200 340 3 427 1 126
Resultat före skatt 23 200 340 3 427 326
Skatt på årets resultat −5 0 −70 −232 −68
Årets resultat 18 200 270 3 195 259
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - 5 500 5 998 6 334 6 434
Anläggningstillgångar - 5 500 5 998 6 334 6 434
Varulager - - - - -
Kundfordringar 10 0 250 295 229
Kassa och bank 249 29 176 192 575
Omsättningstillgångar 259 30 430 502 886
Summa tillgångar 259 5 530 6 428 6 836 7 320
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 45 200 470 3 665 3 923
Eget kapital 70 225 495 3 690 3 948
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 5 010 3 870 2 305 -
Leverantörsskulder - 0 20 28 41
Kortfristiga skulder 189 295 2 063 841 3 372
Summa eget kapital och skulder 259 5 530 6 428 6 836 7 320

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Marcello Rongione
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Magnus Karlsson
    Auktoriserad revisor

Fastställelseintyg

  • F
    Frida Andersson
    Faststälelseintyg

Koncern

Rongi1 Holding AB har 2 dotterbolag.

Rongi1 Holding AB 559264-5070
Stillwell Avenue AB 556634-3892 - Rongi1 Holding AB äger 100,0 %
Svenska Servicestyrkan AB 556603-8286 - Rongi1 Holding AB äger 100,0 %

Dotterbolag - detaljerat

Dotterbolag Org.nr Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
Stillwell Avenue AB 556634-3892 100,0 % - - -
Svenska Servicestyrkan AB 556603-8286 100,0 % - - -

Intresseföretag (20-50 %)

Intresseföretag Org.nr Kapitalandel Bokfört värde
Tvodster AB 559273-3660 - -

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MARKÖRGATAN 4 D Huvudkontor
MARKÖRGATAN 4 D
136 44 HANDEN
Haninge, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 70200 | Konsultverksamhet avseende företags organisation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Rongi1 Holding AB

Vad har Rongi1 Holding AB för organisationsnummer?
Rongi1 Holding AB har organisationsnummer 559264-5070.
Vilken företagsform har Rongi1 Holding AB?
Rongi1 Holding AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 juli 2020.
Vilken adress har Rongi1 Holding AB?
Rongi1 Holding AB har den registrerade postadressen MARKÖRGATAN 4 D, 136 44 HANDEN. Enligt SCB har Rongi1 Holding AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Rongi1 Holding AB?
Rongi1 Holding AB omsatte 2,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Rongi1 Holding AB?
Rongi1 Holding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Rongi1 Holding AB?
Soliditeten i Rongi1 Holding AB var 53,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Rongi1 Holding AB?
Rongi1 Holding AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Rongi1 Holding AB F-skatt?
Ja, Rongi1 Holding AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Rongi1 Holding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom, samt annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därtill samordna de verksamheter som bedrivs av bolagets dotterbolag och andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.