Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stillwell Avenue AB

Org.nr Reg. 31 oktober 2002 Säte Haninge Momsreg.nr SE556634389201

Stillwell Avenue AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Haninge som registrerades 2002. Stillwell Avenue AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stillwell Avenue AB redovisade 911 617 kronor i omsättning och −776 330 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning samt uthyrning av fastigheter, trav och hästuppfödning och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor M | Fastighetsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Rongi1 Holding AB 559264-5070 | äger 100,0 %
Postadress
MARKÖRGATAN 4 D 1TR
136 44 HANDEN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2002 | 24 år
Omsättningstillväxt
-53,2 %
Omsättning CAGR 4 år
-21,6 %
Resultattillväxt
81,4 %
Eget kapital
1 894 097SEK
Omsättning
911 617 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-776 330 SEK
Bokslut 2026
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
37,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
615,6 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-68,8 %
Soliditet Bra
37,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stillwell Avenue AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 911 617
Övrig omsättning 0
Omsättning 911 617
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 539 093
Rörelseresultat -627 476
Finansiella intäkter 254
Finansiella kostnader 149 108
Resultat efter finansnetto -776 330
Resultat före skatt 23 670
Skatt -
Årets resultat 23 670

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stillwell Avenue AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 969 777
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 1 969 777
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 2 115 643
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 76 245
Kassa och bank 46 924
Summa omsättningstillgångar 3 095 496
SUMMA TILLGÅNGAR 5 065 273
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stillwell Avenue AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 770 427
Fritt eget kapital 1 794 097
Summa eget kapital 1 894 097
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 668 315
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 2 668 315
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 78 039
Skatteskulder 22 720
Skulder till koncernföretag 8 018
Övriga kortfristiga skulder 302 885
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 91 199
Summa kortfristiga skulder 502 861
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 065 273

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-68,8 %
Kassalikviditet
615,6 %
Soliditet
37,4 %
Skuldsättningsgrad
1.67
Avkastning eget kapital | ROE
-41,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-12,4 %
EBITDA
-306 696SEK
Personalkostnader
1 000SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-68,8 %
Nettomarginal
2,6 %
Vinstmarginal före skatt
2,6 %
EBITDA-marginal
-33,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-13,7 %
Skuldandel
62,6 %
Kontantkvot
9,3 %
Rörelsekapital
2 592 635SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.18ggr
Räntetäckningsgrad
-4.2ggr
Förädlingsvärde
-305 696SEK
Personalkostnadsandel
0,1 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Räntebärande nettoskuld
2 621 391SEK
Altman Z-score
0.71 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 1 794 097
Total föreslagen disposition 1 794 097

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 4 371 575 -2 622 950 - -218 579 1 748 625
Inventarier, verktyg och installationer 967 657 -746 505 0 -108 135 221 152
Andelar i intresseföretag 0 - - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 23 670
Balanseras i ny räkning -3 082 726 3 082 726

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 0
Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 2 268 284
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 4 500 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 800 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stillwell Avenue AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 358 577 968 864 912
Övrig omsättning 51 11 1 096 1 083 0
Omsättning 2 408 588 2 064 1 947 912
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −3 548 −2 755 −2 797 −2 978 −1 539
Rörelseresultat efter avskrivningar −1 140 −2 167 −734 −1 031 −627
Finansiella intäkter - 1 3 3 0
Finansiella kostnader −73 −110 −142 −134 −149
Resultat efter finansnetto −1 213 −5 429 −873 −4 183 −776
Resultat före skatt 935 −2 603 1 250 −3 083 24
Skatt på årets resultat −199 −128 −257 0 -
Årets resultat 735 −2 731 992 −3 083 24
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 3 351 2 917 2 477 2 151 1 970
Finansiella anläggningstillgångar 6 530 3 733 3 357 0 -
Anläggningstillgångar 9 881 6 650 5 834 2 151 1 970
Varulager - - - - -
Kundfordringar 1 327 35 56 5 0
Kassa och bank 74 19 42 531 47
Omsättningstillgångar 3 096 1 618 2 193 4 050 3 095
Summa tillgångar 12 977 8 268 8 027 6 201 5 065
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 6 592 3 861 4 853 1 770 1 794
Eget kapital 6 692 3 961 4 953 1 870 1 894
Obeskattade reserver 1 104 123 0 - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 3 011 2 135 1 875 2 768 2 668
Leverantörsskulder 225 222 262 153 78
Kortfristiga skulder 2 171 2 049 1 199 1 562 503
Summa eget kapital och skulder 12 977 8 268 8 027 6 201 5 065

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 29 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Roger Carlqvist
    Signatär
  • C
    Charlie Rongione
    Signatär
  • R
    Roger Carlqvist
    Styrelseledamot
  • P
    Pierre Nahlén
    Styrelseledamot
  • C
    Charlie Rongione
    Styrelseledamot
  • R
    Roger Carlqvist
    Styrelseordförande

Revisorer

  • M
    Magnus Karlsson
    Auktoriserad revisor
  • K
    Kari Korpelainen
    Godkänd revisor
  • K
    Kari Korpelainen
    Revisor

Koncern

Stillwell Avenue AB ingår i en koncern.

Rongi1 Holding AB 559264-5070
Stillwell Avenue AB 556634-3892 - moderbolaget äger 100,0 %
Svenska Servicestyrkan AB 556603-8286 - 100,0 %

Intresseföretag (20-50 %)

Intresseföretag Org.nr Kapitalandel Bokfört värde
Tvodster AB 559273-3660 - -

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MARKÖRGATAN 4 D 1TR Huvudkontor
MARKÖRGATAN 4 D 1TR
136 44 HANDEN
Haninge, Stockholm Karta 084496633

Företag i samma bransch

SNI 68202 | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler | M | Fastighetsverksamhet

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där Stillwell Avenue AB står som sökande.

3 registrerade 4 totalt
Alla 4 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om Stillwell Avenue AB

Vad har Stillwell Avenue AB för organisationsnummer?
Stillwell Avenue AB har organisationsnummer 556634-3892.
Vilken företagsform har Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 31 oktober 2002.
Var ligger Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB har sitt säte i Haninge. Den registrerade postadressen är MARKÖRGATAN 4 D 1TR, 136 44 HANDEN. Enligt SCB har Stillwell Avenue AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB omsatte 911 617 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −776 330 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stillwell Avenue AB?
Soliditeten i Stillwell Avenue AB var 37,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stillwell Avenue AB?
Den juridiska personen Stillwell Avenue AB hade i medeltal 0 anställda under 2026.
Vem äger Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB ingår i en koncern. Moderbolag är Rongi1 Holding AB (org.nr 559264-5070).
Har Stillwell Avenue AB F-skatt?
Ja, Stillwell Avenue AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stillwell Avenue AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning samt uthyrning av fastigheter, trav och hästuppfödning och därmed förenlig verksamhet.
Vilka varumärken har Stillwell Avenue AB?
Stillwell Avenue AB har 3 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra Carla Memorial Race, Tvodster, Zettaup Channel.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.