Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Säkerhetsmäklarna i Sverige AB

Org.nr Reg. 13 juni 2000 Säte Huddinge Momsreg.nr SE556588636201

Säkerhetsmäklarna i Sverige AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Huddinge som registrerades 2000. Säkerhetsmäklarna i Sverige AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Säkerhetsmäklarna i Sverige AB redovisade 10,9 miljoner kronor i omsättning och 2,1 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall tillhandahålla och förmedla säkerhetslösningar samt idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB logotyp
Postadress
STRÅLGATAN 11
112 63 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2000 | 26 år
Omsättningstillväxt
-0,7 %
Omsättning CAGR 4 år
-0,7 %
Resultattillväxt
-1,2 %
Anställningstillväxt
-14,3 %
Omsättning / anställd
1 811 601SEK
Eget kapital
1 682 437SEK
Omsättning
10 869 608 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
2 128 299 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
55,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
274,0 %
Vinstmarginal Mycket bra
19,8 %
Soliditet Mycket bra
55,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Säkerhetsmäklarna i Sverige AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 10 867 199
Övrig omsättning 2 409
Omsättning 10 869 608
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 720 834
Rörelseresultat 2 148 774
Finansiella intäkter 651
Finansiella kostnader 21 126
Resultat efter finansnetto 2 128 299
Resultat före skatt 1 877 174
Skatt -399 355
Årets resultat 1 477 819

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Säkerhetsmäklarna i Sverige AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 272 886
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 272 886
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 549 410
Övriga kortfristiga fordringar 69 121
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 369 857
Kassa och bank 1 379 553
Summa omsättningstillgångar 4 800 941
SUMMA TILLGÅNGAR 5 073 827
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Säkerhetsmäklarna i Sverige AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 84 618
Fritt eget kapital 1 562 437
Summa eget kapital 1 682 437
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 293 905
Ackumulerade överavskrivningar 128 070
Summa obeskattade reserver 1 421 975
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 217 525
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 217 525
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 35 003
Leverantörsskulder 610 353
Skatteskulder 41 637
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 436 397
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 628 500
Summa kortfristiga skulder 1 751 890
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 073 827

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
19,8 %
Kassalikviditet
274,0 %
Soliditet
55,4 %
Skuldsättningsgrad
0.8
Avkastning eget kapital | ROE
75,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
42,4 %
EBITDA
2 241 713SEK
Personalkostnader
3 649 692SEK
Personalkostnad / anställd
608 282SEK
Rörelsemarginal
19,8 %
Nettomarginal
13,6 %
Vinstmarginal före skatt
17,3 %
EBITDA-marginal
20,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
64,7 %
Skuldandel
66,8 %
Kontantkvot
78,7 %
Rörelsekapital
3 049 051SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.14ggr
Räntetäckningsgrad
101.7ggr
Omsättning / anställd
1 811 601SEK
Vinst / anställd
354 716SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
5 891 405SEK
Förädlingsvärde / anställd
981 901SEK
Personalkostnadsandel
33,6 %
Föreslagen utdelning
1 433 000SEK
Utdelningsandel
97,0 %
Räntebärande nettoskuld
-1 127 025SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.5ggr
Altman Z-score
4.11 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 433 000
Föreslås balanseras i ny räkning 129 437
Total föreslagen disposition 1 562 437

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 59 838 -114 000 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 477 819 1 477 819
Balanseras i ny räkning 1 165 005 -1 165 005 0
Utdelning 1 252 500 - 1 252 500
Justerat ingående eget kapital - - 1 457 118
Övrig rörelse - - 1 682 437

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 35 003
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 0
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 30 875

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 500 000

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Lämnade koncernbidrag -27 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Säkerhetsmäklarna i Sverige AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 1 252 1 433
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 11 201 14 674 11 584 10 617 10 867
Övrig omsättning - - 0 329 2
Omsättning - - 11 584 10 946 10 870
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −10 111 −8 757 −8 721
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 1 473 2 189 2 149
Finansiella intäkter - - 12 3 1
Finansiella kostnader - - −20 −38 −21
Resultat efter finansnetto 917 2 206 1 465 2 153 2 128
Resultat före skatt - - 1 674 1 473 1 877
Skatt på årets resultat - - −353 −308 −399
Årets resultat - - 1 321 1 165 1 478
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 533 533 273
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 533 533 273
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 1 581 1 581 1 549
Kassa och bank - - 970 970 1 380
Omsättningstillgångar - - 3 923 3 923 4 801
Summa tillgångar - - 4 456 4 456 5 074
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 1 489 1 489 1 562
Eget kapital - - 1 609 1 609 1 682
Obeskattade reserver - - 540 540 1 422
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 392 392 218
Leverantörsskulder - - 592 592 610
Kortfristiga skulder - - 1 914 1 914 1 752
Summa eget kapital och skulder - - 4 456 4 456 5 074

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 22 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Peter Friberg
    Signatär
  • S
    Sebastian Häggkvist
    Signatär
  • T
    Tord Häggkvist
    Signatär
  • P
    Peter Friberg
    Styrelseledamot

Revisorer

  • Å
    Åke Lennart Röcklinger
    Auktoriserad revisor
  • L
    Lennart Röcklinger
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STRÅLGATAN 11 Huvudkontor
STRÅLGATAN 11
112 63 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 80010 | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Säkerhetsmäklarna i Sverige AB

Vad har Säkerhetsmäklarna i Sverige AB för organisationsnummer?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB har organisationsnummer 556588-6362.
Vilken företagsform har Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 juni 2000.
Var ligger Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB har sitt säte i Huddinge. Den registrerade postadressen är STRÅLGATAN 11, 112 63 STOCKHOLM. Enligt SCB har Säkerhetsmäklarna i Sverige AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB omsatte 10,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Soliditeten i Säkerhetsmäklarna i Sverige AB var 55,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Säkerhetsmäklarna i Sverige AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har Säkerhetsmäklarna i Sverige AB F-skatt?
Ja, Säkerhetsmäklarna i Sverige AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Säkerhetsmäklarna i Sverige AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall tillhandahålla och förmedla säkerhetslösningar samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.