Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sälens Byggteknik AB

Org.nr Reg. 1 mars 2017 Momsreg.nr SE559102662901

Sälens Byggteknik AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader som registrerades 2017. Sälens Byggteknik AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sälens Byggteknik AB redovisade 523 989 kronor i omsättning och 129 502 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB 556857-7844
Postadress
TIGERBACKSVÄGEN 2
780 68 TRANSTRAND
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Kassastinn Etablerat sedan 2017 | 9 år
Omsättningstillväxt
103,2 %
Eget kapital
276 581SEK
Omsättning
523 989 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
129 502 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
83,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1634,5 %
Vinstmarginal Mycket bra
24,7 %
Soliditet Mycket bra
83,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sälens Byggteknik AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 523 989
Övrig omsättning -
Omsättning 523 989
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -394 323
Rörelseresultat 129 666
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 164
Resultat efter finansnetto 129 502
Resultat före skatt 129 502
Skatt -12 782
Årets resultat 116 720

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sälens Byggteknik AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 78 480
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 78 480
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 17 930
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 235 162
Summa omsättningstillgångar 253 091
SUMMA TILLGÅNGAR 331 571
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sälens Byggteknik AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 109 861
Fritt eget kapital 226 581
Summa eget kapital 276 581
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 39 506
Summa långfristiga skulder 39 506
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 5 484
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 10 000
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 15 484
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 331 571

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
24,7 %
Kassalikviditet
1634,5 %
Soliditet
83,4 %
Skuldsättningsgrad
0.2
Avkastning eget kapital | ROE
46,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
39,1 %
EBITDA
149 286SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
24,7 %
Nettomarginal
22,3 %
Vinstmarginal före skatt
24,7 %
EBITDA-marginal
28,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
41,0 %
Skuldandel
16,6 %
Kontantkvot
1518,7 %
Rörelsekapital
237 607SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.58ggr
Räntetäckningsgrad
790.6ggr
Effektiv skattesats
9,9 %
Altman Z-score
5.7 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 226 581
Total föreslagen disposition 226 581

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 98 100 -19 620 98 100 -19 620 78 480

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 116 720 116 720
Balanseras i ny räkning 4 023 -4 023 0

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sälens Byggteknik AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2025-08 jämförelseår 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 258 524
Övrig omsättning - -
Omsättning 258 524
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −254 −394
Rörelseresultat efter avskrivningar 4 130
Finansiella intäkter - -
Finansiella kostnader 0 0
Resultat efter finansnetto 4 130
Resultat före skatt 4 130
Skatt på årets resultat 0 −13
Årets resultat 4 117
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar 0 78
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar 0 78
Varulager 56 0
Kundfordringar 18 18
Kassa och bank 16 235
Omsättningstillgångar 196 253
Summa tillgångar 196 332
Aktiekapital 50 50
Fritt eget kapital 110 227
Eget kapital 160 277
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder 40 40
Leverantörsskulder - -
Kortfristiga skulder −4 15
Summa eget kapital och skulder 196 332

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 3 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jonathan Sjögren
    Styrelseledamot
  • L
    Liam Kevin Marcus Sjögren
    Styrelseledamot

Koncern

Sälens Byggteknik AB ingår i en koncern.

Sälens Byggteknik AB 559102-6629

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TIGERBACKSVÄGEN 2 Huvudkontor
TIGERBACKSVÄGEN 2
780 68 TRANSTRAND
Malung, Dalarna Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Sälens Byggteknik AB

Vad har Sälens Byggteknik AB för organisationsnummer?
Sälens Byggteknik AB har organisationsnummer 559102-6629.
Vilken företagsform har Sälens Byggteknik AB?
Sälens Byggteknik AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 mars 2017.
Vilken adress har Sälens Byggteknik AB?
Sälens Byggteknik AB har den registrerade postadressen TIGERBACKSVÄGEN 2, 780 68 TRANSTRAND. Enligt SCB har Sälens Byggteknik AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sälens Byggteknik AB?
Sälens Byggteknik AB omsatte 523 989 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sälens Byggteknik AB?
Sälens Byggteknik AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 129 502 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sälens Byggteknik AB?
Soliditeten i Sälens Byggteknik AB var 83,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vem äger Sälens Byggteknik AB?
Sälens Byggteknik AB ingår i en koncern. Moderbolag är Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB (org.nr 556857-7844).
Har Sälens Byggteknik AB F-skatt?
Ja, Sälens Byggteknik AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sälens Byggteknik AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.