Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB

Org.nr Reg. 1 juli 2011 Säte Malung-Sälens Kommun Momsreg.nr SE556857784401

Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB är ett aktivt aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Malung-Sälens Kommun som registrerades 2011. Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB redovisade 2,8 miljoner kronor i omsättning och −331 775 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva snöskoteruthyrning, reparation av motor- fordon, arrangerande av företagsevents samt byggnadsarbeten med personaluthyrning inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB logotyp
Postadress
TIGERBACKSVÄGEN 2
780 68 TRANSTRAND
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Moderbolag | 2 dotterbolag Kassastinn Etablerat sedan 2011 | 15 år
Omsättningstillväxt
-22,8 %
Omsättning CAGR 4 år
-6,9 %
Resultattillväxt
-156,1 %
Anställningstillväxt
50,0 %
Omsättning / anställd
924 258SEK
Eget kapital
729 965SEK
Omsättning
2 772 775 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-331 775 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
23,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
348,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-9,1 %
Soliditet Bra
23,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 451 497
Övrig omsättning 321 278
Omsättning 2 772 775
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 025 506
Rörelseresultat -252 731
Finansiella intäkter 565
Finansiella kostnader 79 609
Resultat efter finansnetto -331 775
Resultat före skatt -331 775
Skatt 0
Årets resultat -331 775

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 975 032
Finansiella anl.tillg. 115 000
Summa anläggningstillgångar 2 090 032
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 234 227
Övriga kortfristiga fordringar 117 895
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 626 726
Summa omsättningstillgångar 978 848
SUMMA TILLGÅNGAR 3 068 880
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 961 740
Fritt eget kapital 629 965
Summa eget kapital 729 965
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 312 074
Övriga långfristiga skulder 745 614
Summa långfristiga skulder 2 057 688
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 248 058
Leverantörsskulder 8 506
Skatteskulder 47 508
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 33 168
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 281 226
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 068 880

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-9,1 %
Kassalikviditet
348,1 %
Soliditet
23,8 %
Skuldsättningsgrad
3.2
Avkastning eget kapital | ROE
-45,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-8,2 %
EBITDA
609 957SEK
Personalkostnader
959 189SEK
Personalkostnad / anställd
319 730SEK
Rörelsemarginal
-10,3 %
Nettomarginal
-13,5 %
Vinstmarginal före skatt
-12,0 %
EBITDA-marginal
22,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-9,0 %
Skuldandel
76,2 %
Kontantkvot
222,9 %
Rörelsekapital
697 622SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.9ggr
Räntetäckningsgrad
-3.2ggr
Omsättning / anställd
924 258SEK
Vinst / anställd
-110 592SEK
Förädlingsvärde
1 569 146SEK
Förädlingsvärde / anställd
523 049SEK
Personalkostnadsandel
34,6 %
Föreslagen utdelning
200 000SEK
Räntebärande nettoskuld
933 406SEK
Nettoskuld / EBITDA
1.5ggr
Altman Z-score
1.1 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 200 000
Föreslås balanseras i ny räkning 429 965
Total föreslagen disposition 629 965

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 3 821 668 -1 846 636 1 758 280 -754 592 1 975 032
Andelar i koncernföretag 115 000 - - - 115 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -331 775 -331 775
Balanseras i ny räkning 454 522 -454 522 0
Utdelning 200 000 0 200 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 248 058

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 200 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Åhlberg & Partners AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 sammandrag 2023-08 sammandrag 2024-08 jämförelseår 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 200 200
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 685 3 689 4 171 2 377 2 451
Övrig omsättning - - 0 1 215 321
Omsättning - - 4 171 3 593 2 773
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −3 839 −2 945 −3 026
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 332 648 −253
Finansiella intäkter - - - - 1
Finansiella kostnader - - −42 −56 −80
Resultat efter finansnetto 100 16 290 592 −332
Resultat före skatt - - 290 592 −332
Skatt på årets resultat - - −64 −137 0
Årets resultat - - 226 455 −332
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 1 422 2 190 1 975
Finansiella anläggningstillgångar - - 115 115 115
Anläggningstillgångar - - 1 537 2 305 2 090
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 60 15 234
Kassa och bank - - 440 928 627
Omsättningstillgångar - - 705 990 979
Summa tillgångar - - 2 242 3 296 3 069
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 907 1 162 630
Eget kapital - - 1 007 1 262 730
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - 1 225 1 757 2 058
Leverantörsskulder - - 10 9 9
Kortfristiga skulder - - 10 277 281
Summa eget kapital och skulder - - 2 242 3 296 3 069

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 20 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jonathan Sjögren
    Styrelseledamot
  • L
    Liam Kevin Marcus Sjögren
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Mattias Persson
    Auktoriserad revisor
  • U
    Ulla Persson
    Revisor

Koncern

Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB har 2 dotterbolag.

Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB 556857-7844

Dotterbolag - detaljerat

Dotterbolag Org.nr Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
Motorized Mountain Consulting Sweden AB 556973-5615 - 100,0 % 100 -
Sälens Byggteknik AB 559102-6629 - 100,0 % 100 -

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TIGERBACKSVÄGEN 2 Huvudkontor
TIGERBACKSVÄGEN 2
780 68 TRANSTRAND
Malung, Dalarna 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43320 | Byggnadssnickeriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB

Vad har Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB för organisationsnummer?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB har organisationsnummer 556857-7844.
Vilken företagsform har Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 juli 2011.
Var ligger Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB har sitt säte i Malung-Sälens Kommun. Den registrerade postadressen är TIGERBACKSVÄGEN 2, 780 68 TRANSTRAND. Enligt SCB har Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB omsatte 2,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −331 775 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Soliditeten i Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB var 23,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB F-skatt?
Ja, Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sälens Skoter - & Motoraktiviteter AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva snöskoteruthyrning, reparation av motor- fordon, arrangerande av företagsevents samt byggnadsarbeten med personaluthyrning inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.