Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Sälens Kiropraktik & SPA AB

Org.nr Reg. 12 februari 2002 Momsreg.nr SE556622725101

Sälens Kiropraktik & SPA AB är ett aktivt aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet som registrerades 2002. Sälens Kiropraktik & SPA AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Sälens Kiropraktik & SPA AB redovisade 1 miljoner kronor i omsättning och 111 854 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva kiropraktik, hälso- och sjukvård. SPA behandlingar såsom bodyscrub, kurbad, inpackningar, massage och även idka annan därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Sälens Kiropraktik & SPA AB logotyp
Postadress
TJÄLVÄGEN 8
780 67 SÄLEN
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2002 | 24 år
Omsättningstillväxt
28,6 %
Omsättning CAGR 4 år
-1,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 024 520SEK
Eget kapital
758 624SEK
Omsättning
1 024 520 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
111 854 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
85,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
696,0 %
Vinstmarginal Bra
10,9 %
Soliditet Mycket bra
85,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Sälens Kiropraktik & SPA AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 024 520
Övrig omsättning -
Omsättning 1 024 520
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -919 876
Rörelseresultat 104 644
Finansiella intäkter 7 221
Finansiella kostnader 11
Resultat efter finansnetto 111 854
Resultat före skatt 111 854
Skatt -23 348
Årets resultat 88 506

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Sälens Kiropraktik & SPA AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 0
Omsättningstillgångar
Varulager 32 060
Kundfordringar 46 199
Övriga kortfristiga fordringar 52 256
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 801 407
Summa omsättningstillgångar 931 922
SUMMA TILLGÅNGAR 931 922
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Sälens Kiropraktik & SPA AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 570 118
Fritt eget kapital 658 624
Summa eget kapital 758 624
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 44 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 44 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 6 067
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 28 750
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 94 481
Summa kortfristiga skulder 129 298
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 931 922

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,9 %
Kassalikviditet
696,0 %
Soliditet
85,2 %
Skuldsättningsgrad
0.17
Avkastning eget kapital | ROE
14,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
12,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
705 019SEK
Personalkostnad / anställd
705 019SEK
Rörelsemarginal
10,2 %
Nettomarginal
8,6 %
Vinstmarginal före skatt
10,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
13,9 %
Skuldandel
18,6 %
Kontantkvot
619,8 %
Rörelsekapital
802 624SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.1ggr
Räntetäckningsgrad
10169.5ggr
Omsättning / anställd
1 024 520SEK
Vinst / anställd
111 854SEK
Effektiv skattesats
20,9 %
Förädlingsvärde
809 663SEK
Förädlingsvärde / anställd
809 663SEK
Personalkostnadsandel
68,8 %
Altman Z-score
4.42 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 658 624
Total föreslagen disposition 658 624

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - - - -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 88 506 88 506
Balanseras i ny räkning 9 207 -9 207 0
Justerat ingående eget kapital - - 670 119
Övrig rörelse - - 758 624

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 32 060

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Sälens Kiropraktik & SPA AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 075 1 042 839 797 1 025
Övrig omsättning 1 0 30 0 -
Omsättning 1 076 1 042 868 797 1 025
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 020 −945 −933 −832 −920
Rörelseresultat efter avskrivningar 56 97 −65 −35 105
Finansiella intäkter - 0 1 3 7
Finansiella kostnader 0 0 - - 0
Resultat efter finansnetto 56 97 −64 −33 112
Resultat före skatt 73 105 6 13 112
Skatt på årets resultat −16 −23 −3 −4 −23
Årets resultat 57 82 3 9 89
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Varulager 48 39 49 40 32
Kundfordringar 54 42 46 59 46
Kassa och bank 750 820 733 680 801
Omsättningstillgångar 882 943 875 824 932
Summa tillgångar 882 943 875 824 932
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 476 558 561 570 659
Eget kapital 576 658 661 670 759
Obeskattade reserver 168 160 90 44 44
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 15 3 15 11 6
Kortfristiga skulder 138 125 124 110 129
Summa eget kapital och skulder 882 943 875 824 932

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • C
    Charlotte Ryskåsen
    Signatär

Fastställelseintyg

  • C
    Charlotte Ryskåsen
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TJÄLVÄGEN 8 Huvudkontor
TJÄLVÄGEN 8
780 67 SÄLEN
Malung, Dalarna 1-4 anställda Karta 0702412138

Företag i samma bransch

SNI 86950 | Fysioterapeutisk verksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Sälens Kiropraktik & SPA AB

Vad har Sälens Kiropraktik & SPA AB för organisationsnummer?
Sälens Kiropraktik & SPA AB har organisationsnummer 556622-7251.
Vilken företagsform har Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Sälens Kiropraktik & SPA AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 februari 2002.
Vilken adress har Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Sälens Kiropraktik & SPA AB har den registrerade postadressen TJÄLVÄGEN 8, 780 67 SÄLEN. Enligt SCB har Sälens Kiropraktik & SPA AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Sälens Kiropraktik & SPA AB omsatte 1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Sälens Kiropraktik & SPA AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 111 854 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Soliditeten i Sälens Kiropraktik & SPA AB var 85,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Sälens Kiropraktik & SPA AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Sälens Kiropraktik & SPA AB F-skatt?
Ja, Sälens Kiropraktik & SPA AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Sälens Kiropraktik & SPA AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva kiropraktik, hälso- och sjukvård. SPA behandlingar såsom bodyscrub, kurbad, inpackningar, massage och även idka annan därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.