Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stångs Magasin AB

Org.nr Reg. 30 januari 1998 Säte Linköping Momsreg.nr SE556552395701

Stångs Magasin AB är ett aktivt aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Linköping som registrerades 1998. Stångs Magasin AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stångs Magasin AB redovisade 24,4 miljoner kronor i omsättning och 1,5 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang-, bar- och cateringverksamhet och därmed förenliga verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Stångs Magasin AB logotyp
Postadress
SÖDRA STÅNGGATAN 1
582 73 LINKÖPING
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Litet företag Fristående Skuldfritt Etablerat sedan 1998 | 28 år
Omsättningstillväxt
3,9 %
Omsättning CAGR 4 år
5,2 %
Resultattillväxt
-20,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 629 189SEK
Eget kapital
1 279 659SEK
Omsättning
24 437 842 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 478 011 SEK
Bokslut 2026
Anställda
15
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
26,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
77,9 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,2 %
Soliditet Bra
26,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stångs Magasin AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 24 278 322
Övrig omsättning 159 520
Omsättning 24 437 842
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -22 933 793
Rörelseresultat 1 504 049
Finansiella intäkter 13 806
Finansiella kostnader 39 844
Resultat efter finansnetto 1 478 011
Resultat före skatt 1 478 011
Skatt -318 352
Årets resultat 1 159 659

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stångs Magasin AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 573 303
Finansiella anl.tillg. 0
Summa anläggningstillgångar 1 573 303
Omsättningstillgångar
Varulager 501 304
Kundfordringar 64 781
Övriga kortfristiga fordringar 378 359
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 163 232
Kassa och bank 2 198 101
Summa omsättningstillgångar 3 305 777
SUMMA TILLGÅNGAR 4 879 080
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stångs Magasin AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 0
Fritt eget kapital 1 159 659
Summa eget kapital 1 279 659
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 368 059
Förskott från kunder 18 321
Leverantörsskulder 1 291 964
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 861 725
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 1 059 352
Summa kortfristiga skulder 3 599 421
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 879 080

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,2 %
Kassalikviditet
77,9 %
Soliditet
26,2 %
Skuldsättningsgrad
2.81
Avkastning eget kapital | ROE
115,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
31,1 %
EBITDA
2 187 310SEK
Personalkostnader
8 621 156SEK
Personalkostnad / anställd
574 744SEK
Rörelsemarginal
6,2 %
Nettomarginal
4,8 %
Vinstmarginal före skatt
6,0 %
EBITDA-marginal
9,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
118,6 %
Skuldandel
73,8 %
Kontantkvot
61,1 %
Rörelsekapital
-293 644SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.01ggr
Räntetäckningsgrad
38.1ggr
Omsättning / anställd
1 629 189SEK
Vinst / anställd
98 534SEK
Effektiv skattesats
21,5 %
Förädlingsvärde
10 808 466SEK
Förädlingsvärde / anställd
720 564SEK
Personalkostnadsandel
35,3 %
Föreslagen utdelning
1 150 000SEK
Utdelningsandel
99,2 %
Räntebärande nettoskuld
-1 830 042SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.8ggr
Altman Z-score
6.03 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 150 000
Föreslås balanseras i ny räkning 9 659
Total föreslagen disposition 1 159 659

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 6 544 147 -4 970 844 169 522 -697 215 1 573 303
Långfristiga fordringar koncernföretag 0 - - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 159 659 1 159 659
Balanseras i ny räkning 1 447 625 -1 447 625 0
Utdelning 1 506 900 - 1 506 900
Justerat ingående eget kapital - - 1 626 900
Övrig rörelse - - 1 279 659

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 0
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 501 304
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 368 059
Förskott från kunder 18 321

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 3 150 000
Checkkredit - beviljat 500 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag RTL Ekonomi & Revision AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stångs Magasin AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 jämförelseår 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 2 650 1 000 1 507 1 150
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 19 735 19 593 20 892 23 337 24 278
Övrig omsättning 210 218 128 172 160
Omsättning 19 944 19 811 21 020 23 509 24 438
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −17 517 −16 365 −19 627 −21 559 −22 934
Rörelseresultat efter avskrivningar 2 428 3 446 1 393 1 950 1 504
Finansiella intäkter 0 0 46 2 14
Finansiella kostnader −45 −56 −135 −97 −40
Resultat efter finansnetto 2 383 3 391 1 304 1 855 1 478
Resultat före skatt 2 583 3 391 1 304 1 855 1 478
Skatt på årets resultat −543 −718 −293 −408 −318
Årets resultat 2 039 2 672 1 011 1 448 1 160
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 1 637 1 364 2 784 2 257 1 573
Finansiella anläggningstillgångar 1 132 790 600 298 0
Anläggningstillgångar 2 768 2 154 3 384 2 555 1 573
Varulager 491 633 593 562 501
Kundfordringar 312 268 322 278 65
Kassa och bank 2 117 3 294 1 544 1 195 2 198
Omsättningstillgångar 3 697 4 304 2 591 2 792 3 306
Summa tillgångar 6 466 6 458 5 975 5 346 4 879
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 176 2 699 1 059 1 507 1 160
Eget kapital 2 296 2 819 1 179 1 627 1 280
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 683 273 1 251 368 0
Leverantörsskulder 998 389 663 745 1 292
Kortfristiga skulder 3 487 3 366 3 545 3 351 3 599
Summa eget kapital och skulder 6 466 6 458 5 975 5 346 4 879

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 15 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Peter Weinhandl
    Signatär
  • M
    Mattias Weinhandl
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jan Tonny Arvidsson
    Auktoriserad revisor
  • T
    Tommy Furland
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÖDRA STÅNGGATAN 1 Huvudkontor
SÖDRA STÅNGGATAN 1
582 73 LINKÖPING
Linköping, Östergötland 20-49 anställda Karta 013312100

Företag i samma bransch

SNI 56110 | Restaurangverksamhet | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Stångs Magasin AB

Vad har Stångs Magasin AB för organisationsnummer?
Stångs Magasin AB har organisationsnummer 556552-3957.
Vilken företagsform har Stångs Magasin AB?
Stångs Magasin AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 januari 1998.
Var ligger Stångs Magasin AB?
Stångs Magasin AB har sitt säte i Linköping. Den registrerade postadressen är SÖDRA STÅNGGATAN 1, 582 73 LINKÖPING. Enligt SCB har Stångs Magasin AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stångs Magasin AB?
Stångs Magasin AB omsatte 24,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stångs Magasin AB?
Stångs Magasin AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stångs Magasin AB?
Soliditeten i Stångs Magasin AB var 26,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stångs Magasin AB?
Stångs Magasin AB hade i medeltal 15 anställda under 2026.
Har Stångs Magasin AB F-skatt?
Ja, Stångs Magasin AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stångs Magasin AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang-, bar- och cateringverksamhet och därmed förenliga verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.