Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Stark & Co AB

Org.nr Reg. 3 april 2024 Säte Älvdalen Momsreg.nr SE559478241801

Stark & Co AB är ett aktivt aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Älvdalen som registrerades 2024. Stark & Co AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Stark & Co AB redovisade 443 603 kronor i omsättning och 128 295 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Utföra naprapatbehandlingar.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HÖGSTVÄGEN 4
797 71 IDRE
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2024 | 2 år
Omsättningstillväxt
106,3 %
Resultattillväxt
23,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
443 603SEK
Eget kapital
208 988SEK
Omsättning
443 603 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
128 295 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
77,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
447,2 %
Vinstmarginal Mycket bra
29,0 %
Soliditet Mycket bra
77,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Stark & Co AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 440 822
Övrig omsättning 2 781
Omsättning 443 603
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -315 207
Rörelseresultat 128 396
Finansiella intäkter 41
Finansiella kostnader 142
Resultat efter finansnetto 128 295
Resultat före skatt 128 295
Skatt -26 495
Årets resultat 101 800

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Stark & Co AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 18 930
Övriga kortfristiga fordringar 67 822
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 5 560
Kassa och bank 176 874
Summa omsättningstillgångar 269 186
SUMMA TILLGÅNGAR 269 186
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Stark & Co AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 82 188
Fritt eget kapital 183 988
Summa eget kapital 208 988
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 2 484
Skatteskulder 47 818
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 895
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 001
Summa kortfristiga skulder 60 198
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 269 186

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
29,0 %
Kassalikviditet
447,2 %
Soliditet
77,6 %
Skuldsättningsgrad
0.29
Avkastning eget kapital | ROE
61,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
47,7 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
215 570SEK
Personalkostnad / anställd
215 570SEK
Rörelsemarginal
29,1 %
Nettomarginal
23,1 %
Vinstmarginal före skatt
28,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
61,5 %
Skuldandel
22,4 %
Kontantkvot
293,8 %
Rörelsekapital
208 988SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.65ggr
Räntetäckningsgrad
904.5ggr
Omsättning / anställd
443 603SEK
Vinst / anställd
128 295SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
343 966SEK
Förädlingsvärde / anställd
343 966SEK
Personalkostnadsandel
48,6 %
Altman Z-score
5.39 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 183 988
Total föreslagen disposition 183 988

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 101 800 101 800
Balanseras i ny räkning 82 188 -82 188 0
Justerat ingående eget kapital - - 107 188
Övrig rörelse - - 208 988

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Stark & Co AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 3 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 215 441
Övrig omsättning 0 3
Omsättning 215 444
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −112 −315
Rörelseresultat efter avskrivningar 104 128
Finansiella intäkter - 0
Finansiella kostnader - 0
Resultat efter finansnetto 104 128
Resultat före skatt 104 128
Skatt på årets resultat −21 −26
Årets resultat 82 102
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar - -
Varulager - -
Kundfordringar 4 19
Kassa och bank 137 177
Omsättningstillgångar 176 269
Summa tillgångar 176 269
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital 82 184
Eget kapital 107 209
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder 0 2
Kortfristiga skulder 69 60
Summa eget kapital och skulder 176 269

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • T
    Tobias Svensson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HÖGSTVÄGEN 4 Huvudkontor
HÖGSTVÄGEN 4
797 71 IDRE
Älvdalen, Dalarna Karta

Företag i samma bransch

SNI 86950 | Fysioterapeutisk verksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Stark & Co AB

Vad har Stark & Co AB för organisationsnummer?
Stark & Co AB har organisationsnummer 559478-2418.
Vilken företagsform har Stark & Co AB?
Stark & Co AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 april 2024.
Var ligger Stark & Co AB?
Stark & Co AB har sitt säte i Älvdalen. Den registrerade postadressen är HÖGSTVÄGEN 4, 797 71 IDRE. Enligt SCB har Stark & Co AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Stark & Co AB?
Stark & Co AB omsatte 443 603 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Stark & Co AB?
Stark & Co AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 128 295 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Stark & Co AB?
Soliditeten i Stark & Co AB var 77,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Stark & Co AB?
Stark & Co AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Stark & Co AB F-skatt?
Ja, Stark & Co AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Stark & Co AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Utföra naprapatbehandlingar.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.