Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Svensk Fjällbevakning AB

Org.nr Reg. 5 juli 2012 Säte Malung-sälens kommun Momsreg.nr SE556898466901

Svensk Fjällbevakning AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Malung-sälens kommun som registrerades 2012. Svensk Fjällbevakning AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Svensk Fjällbevakning AB redovisade 7,4 miljoner kronor i omsättning och 693 539 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva vaktuppdrag inom restaurang, nattklubb samt väktartjänster och diverse andra vaktuppdrag så som entrévärdar, drogkontroller, säkerhetskonsultation, service och installation av hemlarm samt fastighetsskötsel, samt uthyrning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Svensk Fjällbevakning AB logotyp
Postadress
BOX 15
780 67 SÄLEN
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Moderbolag | 1 dotterbolag Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 14 år
Omsättningstillväxt
-0,3 %
Omsättning CAGR 4 år
-4,5 %
Resultattillväxt
15,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 239 625SEK
Eget kapital
2 901 391SEK
Omsättning
7 437 750 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
693 539 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
52,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
324,4 %
Vinstmarginal Bra
10,2 %
Soliditet Mycket bra
52,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Svensk Fjällbevakning AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 436 789
Övrig omsättning 961
Omsättning 7 437 750
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 678 656
Rörelseresultat 759 093
Finansiella intäkter 2 785
Finansiella kostnader 68 340
Resultat efter finansnetto 693 539
Resultat före skatt 693 539
Skatt -150 116
Årets resultat 543 423

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Svensk Fjällbevakning AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 2 141 805
Finansiella anl.tillg. 575 000
Summa anläggningstillgångar 2 716 805
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 191 481
Övriga kortfristiga fordringar 417 107
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 32 196
Kassa och bank 2 155 492
Summa omsättningstillgångar 2 796 275
SUMMA TILLGÅNGAR 5 513 080
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Svensk Fjällbevakning AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 2 307 967
Fritt eget kapital 2 851 391
Summa eget kapital 2 901 391
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar 0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 677 616
Övriga långfristiga skulder 72 167
Summa långfristiga skulder 1 749 782
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 35 074
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 520 734
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 306 099
Summa kortfristiga skulder 861 907
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 513 080

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,2 %
Kassalikviditet
324,4 %
Soliditet
52,6 %
Skuldsättningsgrad
0.9
Avkastning eget kapital | ROE
23,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
13,8 %
EBITDA
1 005 217SEK
Personalkostnader
5 095 247SEK
Personalkostnad / anställd
849 208SEK
Rörelsemarginal
10,2 %
Nettomarginal
7,3 %
Vinstmarginal före skatt
9,3 %
EBITDA-marginal
13,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
16,4 %
Skuldandel
47,4 %
Kontantkvot
250,1 %
Rörelsekapital
1 934 368SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.35ggr
Räntetäckningsgrad
11.1ggr
Omsättning / anställd
1 239 625SEK
Vinst / anställd
115 590SEK
Effektiv skattesats
21,6 %
Förädlingsvärde
6 100 464SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 016 744SEK
Personalkostnadsandel
68,5 %
Föreslagen utdelning
250 000SEK
Utdelningsandel
46,0 %
Räntebärande nettoskuld
-477 876SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.5ggr
Altman Z-score
2.85 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 250 000
Föreslås balanseras i ny räkning 2 601 391
Total föreslagen disposition 2 851 391

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 1 590 450 -100 005 - -20 001 1 490 445
Inventarier, verktyg och installationer 1 796 329 -1 144 969 1 060 000 -236 860 651 360
Andra långfristiga värdepappersinnehav 525 000 - 165 000 - 525 000
Andelar i koncernföretag 50 000 - - - 50 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 543 423 543 423
Balanseras i ny räkning 475 826 -475 826 0
Utdelning 250 000 0 250 000

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0
Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 840 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 1 275 000

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Åhlberg & Partners AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Svensk Fjällbevakning AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-05 sammandrag 2023-05 sammandrag 2024-05 jämförelseår 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 juni 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 maj 2022 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 250 250
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 927 7 668 8 093 7 411 7 437
Övrig omsättning - - 116 46 1
Omsättning - - 8 209 7 457 7 438
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −7 377 −6 764 −6 679
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 832 693 759
Finansiella intäkter - - 0 11 3
Finansiella kostnader - - −118 −105 −68
Resultat efter finansnetto 1 443 976 714 599 694
Resultat före skatt - - 714 599 694
Skatt på årets resultat - - −151 −123 −150
Årets resultat - - 563 476 543
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 2 353 2 388 2 142
Finansiella anläggningstillgångar - - 230 395 575
Anläggningstillgångar - - 2 583 2 783 2 717
Varulager - - 37 0 0
Kundfordringar - - 394 134 191
Kassa och bank - - 2 503 2 177 2 155
Omsättningstillgångar - - 3 074 2 709 2 796
Summa tillgångar - - 5 657 5 492 5 513
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 2 482 2 558 2 851
Eget kapital - - 2 532 2 608 2 901
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - 0 0 0
Långfristiga skulder - - 1 862 1 847 1 750
Leverantörsskulder - - 109 81 35
Kortfristiga skulder - - 1 263 1 037 862
Summa eget kapital och skulder - - 5 657 5 492 5 513

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 20 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Julia Linnea Johansson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • F
    Fredrik Hellberg Huvudansvarig
    Auktoriserad revisor
  • P
    Peter Hellberg Huvudansvarig
    Huvudansvarig Revisor

Koncern

Svensk Fjällbevakning AB har 1 dotterbolag.

Svensk Fjällbevakning AB 556898-4669

Dotterbolag - detaljerat

Dotterbolag Org.nr Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
Svensk Fjällservice AB 559213-7413 - - 100 -

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SÄLENVÄGEN 48 Huvudkontor
SÄLENVÄGEN 48
780 67 SÄLEN
Malung, Dalarna 10-19 anställda Karta 0725720004

Företag i samma bransch

SNI 80010 | Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Svensk Fjällbevakning AB

Vad har Svensk Fjällbevakning AB för organisationsnummer?
Svensk Fjällbevakning AB har organisationsnummer 556898-4669.
Vilken företagsform har Svensk Fjällbevakning AB?
Svensk Fjällbevakning AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 juli 2012.
Var ligger Svensk Fjällbevakning AB?
Svensk Fjällbevakning AB har sitt säte i Malung-sälens kommun. Den registrerade postadressen är BOX 15, 780 67 SÄLEN. Enligt SCB har Svensk Fjällbevakning AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Svensk Fjällbevakning AB?
Svensk Fjällbevakning AB omsatte 7,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Svensk Fjällbevakning AB?
Svensk Fjällbevakning AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 693 539 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Svensk Fjällbevakning AB?
Soliditeten i Svensk Fjällbevakning AB var 52,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Svensk Fjällbevakning AB?
Svensk Fjällbevakning AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har Svensk Fjällbevakning AB F-skatt?
Ja, Svensk Fjällbevakning AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Svensk Fjällbevakning AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva vaktuppdrag inom restaurang, nattklubb samt väktartjänster och diverse andra vaktuppdrag så som entrévärdar, drogkontroller, säkerhetskonsultation, service och installation av hemlarm samt fastighetsskötsel, samt uthyrning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.