Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Toves fothälsa AB

Org.nr Reg. 11 maj 2023 Säte Gagnef Kommun Momsreg.nr SE559433844301

Toves fothälsa AB är ett aktivt aktiebolag inom fysioterapeutisk verksamhet med säte i Gagnef Kommun som registrerades 2023. Toves fothälsa AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Toves fothälsa AB redovisade 652 727 kronor i omsättning och 101 123 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Medicinsk fotvård, fotvård som friskvård, försäljning av fotvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HÖGSVEVÄGEN 165
785 43 MOCKFJÄRD
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
27,0 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
652 727SEK
Eget kapital
72 918SEK
Omsättning
652 727 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
101 123 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
66,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
296,8 %
Vinstmarginal Mycket bra
15,6 %
Soliditet Mycket bra
66,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Toves fothälsa AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 652 727
Övrig omsättning -
Omsättning 652 727
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -551 229
Rörelseresultat 101 498
Finansiella intäkter 49
Finansiella kostnader 424
Resultat efter finansnetto 101 123
Resultat före skatt 101 123
Skatt -2 978
Årets resultat 98 145

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Toves fothälsa AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 2 652
Övriga kortfristiga fordringar 11 970
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 7 333
Kassa och bank 88 022
Summa omsättningstillgångar 109 977
SUMMA TILLGÅNGAR 109 977
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Toves fothälsa AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -50 227
Fritt eget kapital 47 918
Summa eget kapital 72 918
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 80
Leverantörsskulder 9 665
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 19 814
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 7 500
Summa kortfristiga skulder 37 059
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 109 977

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
15,6 %
Kassalikviditet
296,8 %
Soliditet
66,3 %
Skuldsättningsgrad
0.51
Avkastning eget kapital | ROE
138,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
92,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
361 746SEK
Personalkostnad / anställd
361 746SEK
Rörelsemarginal
15,5 %
Nettomarginal
15,0 %
Vinstmarginal före skatt
15,5 %
Bruttomarginal
94,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
139,3 %
Skuldandel
33,7 %
Kontantkvot
237,5 %
Rörelsekapital
72 918SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.94ggr
Räntetäckningsgrad
239.5ggr
Omsättning / anställd
652 727SEK
Vinst / anställd
101 123SEK
Effektiv skattesats
2,9 %
Förädlingsvärde
463 244SEK
Förädlingsvärde / anställd
463 244SEK
Personalkostnadsandel
55,4 %
Bruttovinst
613 638SEK
Altman Z-score
9.71 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 47 918
Total föreslagen disposition 47 918

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 98 145 98 145
Balanseras i ny räkning -87 713 87 713 0
Justerat ingående eget kapital - - -25 228
Övrig rörelse - - 72 917

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Förskott från kunder 80

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Toves fothälsa AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-05 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 11 maj 2022 11 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 10 maj 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 418 514 653
Övrig omsättning - - - -
Omsättning 0 418 514 653
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader 0 −371 −602 −551
Rörelseresultat efter avskrivningar 0 47 −88 101
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader - - 0 0
Resultat efter finansnetto 0 47 −88 101
Resultat före skatt 0 47 −88 101
Skatt på årets resultat 0 −10 0 −3
Årets resultat 0 37 −88 98
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - -
Varulager - - - -
Kundfordringar 0 6 5 3
Kassa och bank 0 86 7 88
Omsättningstillgångar 0 107 24 110
Summa tillgångar 0 107 24 110
Aktiekapital 0 25 25 25
Fritt eget kapital 0 37 −50 48
Eget kapital 0 62 −25 73
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder 0 2 0 10
Kortfristiga skulder 0 44 49 37
Summa eget kapital och skulder 0 107 24 110

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • T
    Thomas Andersen
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HÖGSVEVÄGEN 165 Huvudkontor
HÖGSVEVÄGEN 165
785 43 MOCKFJÄRD
Gagnef, Dalarna 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 86950 | Fysioterapeutisk verksamhet | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Toves fothälsa AB

Vad har Toves fothälsa AB för organisationsnummer?
Toves fothälsa AB har organisationsnummer 559433-8443.
Vilken företagsform har Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 maj 2023.
Var ligger Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB har sitt säte i Gagnef Kommun. Den registrerade postadressen är HÖGSVEVÄGEN 165, 785 43 MOCKFJÄRD. Enligt SCB har Toves fothälsa AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB omsatte 652 727 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 101 123 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Toves fothälsa AB?
Soliditeten i Toves fothälsa AB var 66,3 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Toves fothälsa AB?
Toves fothälsa AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Toves fothälsa AB F-skatt?
Ja, Toves fothälsa AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Toves fothälsa AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Medicinsk fotvård, fotvård som friskvård, försäljning av fotvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.